We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.
- Nie będzie obniżki stóp procentowych NBP ani w październiku, ani w tym roku – powiedział ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Dodał, że bank nie spodziewa się również obniżek stóp procentowych w całym 2025 roku.
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od października 2023 r., kiedy RPP obniżyła stopy o 0,25 pkt. proc.
Przeczytaj również: Tak rosną ceny. Najnowsze dane
"Gołębi zwrot RPP może wyhamować"
- Naszym zdaniem, poniedziałkowy odczyt inflacji za wrzesień może nieco wyhamować, widoczny w ostatnim czasie, 'gołębi' zwrot RPP - powiedział ekonomista. Podkreślił, że we wrześniu roczna inflacja skoczyła głównie ze względu na efekty bazy, "ale widzimy także, że zaczyna rosnąć bieżące momentum inflacji bazowej.
Ekonomista przyznał, że przy prognozach banku oraz NBP, zakładających dalszą poprawę koniunktury w Polsce, wzrost inflacji bazowej będzie kontynuowany. - Robi się coraz trudniejszy orzech do zgryzienia dla RPP – wskazał Łuczkowski.
Dodał, że dla Rady Polityki Pieniężnej ważne będą projekcje inflacji – zarówno najbliższa, listopadowa, jak i pierwsza projekcja w 2025 r., czyli marcowa.
- Sądzimy, że przyszła projekcja NBP pokaże wyższą inflację niż wynikająca z ostatniej, lipcowej projekcji. Dodatkowo ciągle mamy niepewną sytuację co do dalszego odmrażania cen energii. RPP na pewno zwróci uwagę na rosnącą inflację bazową i wynikającą z tego źródła presję inflacyjną – powiedział Łuczkowski.
Obniżki stóp w pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewa się jedynie 6 z 23 ankietowanych przed październikowym posiedzeniem ośrodków prognostycznych. Mediana oczekiwań wskazuje na wznowienie obniżek od drugiego kwartału 2025 r., poczynając od 25 pb. na kwartał i łącznie w całym roku o -100 pb.
Podobny scenariusz wyłania się z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli RPP, którzy sygnalizują, że najwcześniejszym momentem na ewentualną obniżkę stóp mógłby być marzec 2025 r., choć musiałyby do tego zaistnieć wyjątkowo sprzyjające okoliczności makro. Bardziej prawdopodobne w tym świetle są więc późniejsze działania RPP.
Obserwatorzy polskiej polityki pieniężnej z pewnością będą zwracać uwagę na wszelkie odniesienia co do rozpoczętych obniżek stóp proc. w głównych gospodarkach i ich wpływie na kształtowanie się krajowego kosztu pieniądza lub kursu walutowego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock