W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.
PIP przypomina, że obowiązujące przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewidują, że w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną w placówkach handlowych po godzinie 14.00 zakazane są:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, - powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Handel w Wielkanoc. Jakie ograniczenia?
Jak wyjaśnia PIP, "oznacza to, że w Wielką Sobotę pracownicy zatrudnieni w handlu powinni zakończyć pracę do godziny 14.00".
"Zakaz obejmuje nie tylko bezpośrednią obsługę klientów, ale też wszelkie inne czynności związane z obowiązkami służbowymi. Po godzinie 14 zatrudnieni nie mogą nie tylko sprzedawać, ale też zajmować się np. sprzątaniem sklepu, rozpakowywaniem lub chowaniem towaru czy inwentaryzacją" - czytamy w komunikacie PIP.
Czytaj więcej: Związkowcy ostro o niedzielach bez handlu: szkodliwe dla pracowników i konsumentów >>>
Inspekcja przypomina, że pracownicy zachowują przy tym prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy z powodu krótszego dnia pracy. "Oblicza się je na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego" - wyjaśnia PIP.
Co ważne, powierzenie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu w dni objęte zakazem grozi grzywną w wysokości od 1000 do nawet 100 000 zł.
Handel w Wielką Sobotę. Tutaj zakaz nie obowiązuje
Niektóre placówki są jednak wyłączone z zakazu handlu.
To m.in.: - stacje paliw płynnych, - apteki, - placówki pocztowe, - placówki handlowe w hotelach, na dworcach i lotniskach, - placówki sprzedające kwiaty, dewocjonalia, pamiątki czy prasę - jeżeli stanowi to ich przeważającą działalność.
Takich wyjątków ustawa wymienia 32. "Wyłączenie z zakazu obejmuje także placówki, w których handel prowadzi przedsiębiorca będący osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Może on korzystać w tym czasie z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków – o ile osoby te nie są u niego zatrudnione na podstawie umowy o pracę ani umowy prawa cywilnego" - czytamy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock