Mocny trend. Polacy przeprowadzają się do domów i szeregowców

Z kraju

Bartosz Turek o tym, jak zarobić na mieszkaniuTVN24 BiS
wideo 2/3

Rośnie liczba osób mieszkających w wolnostojących domach jednorodzinnych, szeregowcach i bliźniakach rośnie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W 2016 roku w blokach i kamienicach mieszkało 55,3 procent Polaków, a w domach - 44,6 procent.

GUS wyliczył, że w latach 2005–2016 o 3,9 pkt. proc. spadła liczba gospodarstw domowych mieszkających w budynkach wielorodzinnych i jednocześnie wzrosła w domach jednorodzinnych wolnostojących o ponad 3 pkt. proc (do 38,2 proc.), w domach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej o 1 pkt. proc. (do 6,4 proc.).

Mieszkania trzypokojowe

W 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zajmowało mieszkanie o powierzchni 77,2 m kw. Składało się ono z trzech pokoi i było nieco większe niż w 2015 r., gdy było to 76,7 m kw i 2,9 pokoju. Średnio - na jedną osobę - przypadało 27,6 m kw. powierzchni użytkowej i jeden pokój (w 2015 r. – 27,4 m kw.) - wynika z opracowania dotyczącego budżetów polskich gospodarstw domowych w 2016 roku. Według gusowskiej definicji, powierzchnia użytkowa to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym - pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku i garderoby. Do powierzchni użytkowej wlicza się też takie pomieszczenia, jak np. domowe siłownie czy pracownie artystyczne. Nie wlicza się za to balkonów, tarasów, antresoli, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek na opał, a także garaży, hydroforni i kotłowni.

Dom na wsi

Największą przeciętną powierzchnią użytkową mieszkań dysponowały gospodarstwa domowe rolników - 124,2 m kw. Z kolei największą powierzchnię użytkową na osobę miały gospodarstwa domowe emerytów (37,4 m kw.) oraz rencistów (36,6 m kw.), co - jak zauważyli analitycy GUS - wiąże się z mniejszą liczbą osób w gospodarstwie domowym. Z danych GUS wynika, że powierzchnia mieszkań maleje wraz ze wzrostem liczby mieszkańców danej miejscowości. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań położonych na wsi zajmowana przez gospodarstwo domowe wynosiła 99,8 m kw. i była o prawie 40 m kw. większa niż zlokalizowanych w miastach liczących co najmniej 500 tysięcy mieszkańców. Gospodarstwa domowe na wsi dysponowały też największą powierzchnią użytkową przypadającą na jedną osobę (29,8 m kw. wobec ok. 26 m kw. w miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców).

Stare budownictwo

Prawie jedna trzecia (ponad 30 proc.) gospodarstw domowych zamieszkiwało w budynkach z 1960 r. i starszych - przy czym więcej było ich na wsi niż w miastach. Zdecydowanie najwięcej gospodarstw domowych mieszkających w budynkach wybudowanych po 1995 r. było w miastach liczących co najmniej pół miliona mieszkańców (ponad 24 proc.). W budynkach wybudowanych przed 1961 r. najczęściej mieszkali emeryci i renciści (prawie 33 proc.). Osoby pracujące na własny rachunek znacznie częściej mieszkały w budynkach najnowszych, wybudowanych po 1995 r. - 31 proc.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock