Poznaliśmy nazwiska dziewięciu finalistów ósmej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Nominowani to wizjonerzy, działacze społeczni oraz bohaterowie polskiej przedsiębiorczości, wyłonieni przez Kapitułę Nagrody z grona kilkuset kandydatów z całej Polski. Zwycięzców poznamy 27 maja podczas uroczystej gali, która będzie transmitowana przez TVN24 i TVN24 BiS. - Wybieramy najlepszych z najlepszych - podkreślił w TVN24 BiS przewodniczący Kapituły Wojciech Kostrzewa.
Po raz ósmy Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB, nazywanej często "biznesowymi Oscarami". Z grona 340 zgłoszonych do konkursu osób wyłoniono po trzech finalistów w każdej kategorii: "Sukces", "Wizja i innowacje" oraz "Działalność społeczna".
"Trudny wybór"
Na czele Kapituły Nagrody PRB stoi Wojciech Kostrzewa, który w poniedziałek był gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS.
- To jest zawsze strasznie trudny wybór dlatego, że wybieramy najlepszych z najlepszych. To jest oczywiście powód do dumy, ponieważ oznacza, że mamy wielkie grono wspaniałych polskich przedsiębiorców, twórców sukcesu w swoich firmach i jednocześnie nieprzeciętnych osobowości. To jest zadanie, z którym musimy się mierzyć co roku - mówił.
Jak dodał, ostateczny wybór we wszystkich trzech kategoriach będzie poprzedzony "bardzo wnikliwą dyskusją". - Taką dyskusją, która na koniec będzie musiała doprowadzić do tego, że jedna z osób dostanie więcej głosów - zaznaczył Kostrzewa.
Podkreślił też, że już samo znalezienie się w gronie finalistów jest ogromnym sukcesem. - Całej dziewiątce już dzisiaj bardzo serdecznie gratuluję - powiedział .
Oto finaliści 8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu:
Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii "Sukces":
Krzysztof Domarecki - założyciel i prezes Grupy Selena, która jest globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej. To jeden z trzech największych na świecie producentów piany poliuretanowej. Firma powstała w 1992 roku, a od 2008 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Igor Klaja - założyciel i prezes spółki OTCF, która zbudowana jest na pasji do sportu, wytrwałości i konsekwencji. To polska firma odzieżowa, która od blisko 20 lat specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej i akcesoriów dla konsumentów oraz dla sportu zawodowego. W swoim portfolio ma markę 4F, która jest najsilniejszą polską marką sportową.
Paweł Szataniak - współzałożyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Wielton, która jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Swoje produkty oferuje w 35 krajach świata, a sprzedaż zagraniczna stanowi już 70 proc. wolumenu produkcji firmy. Od 2007 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Nagroda PRB pod patronatem zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii "Wizja i innowacje":
Dawid Cycoń - współzałożyciel, prezes zarządu i zarazem dyrektor ds. badań i rozwoju ML System. Spółka powstała w 2007 roku i należy do grona 5 kluczowych na świecie producentów zintegrowanej z budownictwem fotowoltaiki. Jest producentem ultralekkiego szkła budowlanego i fotowoltaicznych szyb zespolonych w oparciu o kropki kwantowe (Quantum Glass). Od 2018 roku jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Rafał Modrzewski - współzałożyciel i CEO działającej od 2014 roku spółki ICEYE, która jako pierwsza i jedyna firma na świecie stworzyła i skomercjalizowała mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR). Umożliwia on obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, zachmurzenia, czy też pory dnia i nocy.
Wiktor Schmidt - współtwórca i CEO Netguru, która w ciągu 10 lat z małego start-upu przekształciła się w guru internetu. Nie tylko tworzy oprogramowanie, ale też zajmuje się doradztwem, analizą rynku, tworzeniem wizji i prototypów produktów, designem, a nawet budowaniem strategii internetowych.
Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii "Działalność społeczna":
Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie 61 - współzałożycielka i prezes niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Prawo to gwarantuje art. 61 Konstytucji RP.
Katarzyna Szymielewicz, Panoptykon - jedna z założycielek i prezeska fundacji, której celem jest ochrona podstawowych wolności i praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem. Fundacja Panoptykon powstała w 2009 roku z inicjatywy grupy społecznie zaangażowanych prawników.
Alicja Tomaszewska, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych - jedna z inicjatorek i liderka Fundacji, która od 20 lat jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, całościowo zajmuje się problemem zaginięcia. Główne obszary działalności to nie tylko poszukiwanie osób zaginionych, ale także bezpłatne wsparcie dla rodzin oraz bliskich, np. w walce z depresją oraz profilaktyka zaginięć. Każdego roku ITAKA pomaga 1500 rodzinom. Dzięki Fundacji udało się odnaleźć 12 374 osoby.
Kapituła konkursu przyzna także własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta, za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.
Czym jest Nagroda PRB?
Nagroda Polskiej Rady Biznesu to to jedno z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień wręczanych najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. Przyznawana przez ludzi sukcesu, przedsiębiorców, którzy sprawdzili się w najbardziej konkurencyjnej dziedzinie i w praktyce potwierdzili swoje kwalifikacje.
Autor: tol / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS