Dwa czynniki "mogą zmienić sytuację na krajowym rynku paliw"

Źródło:
PAP
Daniel Obajtek o cenach na stacjach Orlenu
Daniel Obajtek o cenach na stacjach OrlenuRadio Zet
wideo 2/7
Daniel Obajtek o promocjach na stacjach OrlenuRadio Zet

Ceny paliw na stacjach w kolejnym tygodniu lipca mogą wzrosnąć w następstwie podwyżek w hurcie - wskazali analitycy portalu e-petrol.pl. Analitycy Refleksu stwierdzili w swojej prognozie, że na spadki cen paliw na stacjach w kolejnym tygodniu nie ma co liczyć. Wskazali też na wzrost cen paliw gotowych i osłabienie złotego wobec dolara.

Eksperci e-petrol.pl zwrócili uwagę, że "na wielu stacjach od cen paliw podstawowych na pylonach można będzie odliczyć ok. 30 gr na litrze, co jest związane z akcjami rabatowymi". W efekcie koszty tankowania spadły o kilkanaście złotych na pełnym baku. W opinii analityków operatorzy rynku detalicznego nie poniosą straty pomimo obniżek dla swoich klientów, bowiem skorzystają na zwiększeniu obrotu paliwami i oferty pozapaliwowej w okresie wzmożonego ruchu samochodowego wywołanego wyjazdami Polaków na letni wypoczynek.

Ceny paliw na stacjach w lipcu 2023 roku

Jak podał w piątek e-petrol.pl, tankując w kolejnym tygodniu lipca należy przygotować się na wydatek rzędu "6,44-6,55 za litr benzyny 95 i 6,19-6,30 za identyczną ilość diesla". Zdaniem ekspertów największą pewność co do poziomu cen, jaki zastaną na stacji, mają kierowcy samochodów na gaz – w najbliższych dniach cena LPG może w zależności od typu stacji wynosić 2,85-2,92 zł za litr.

Badanie cenowe e-petrol.pl przeprowadzone 5 lipca pokazało, że w mijającym tygodniu średnio w kraju benzyna bezołowiowa 95 kosztowała na stacjach 6,49 zł/l, a diesel 6,23 zł/l. "Średnia cena LPG od dłuższego czasu cechuje się niewielką zmiennością i na początku tygodnia autogaz kosztował przeciętnie w kraju 2,86 zł/l" - zauważyli analitycy portalu.

Portal przewiduje, że na rynku detalicznej sprzedaży paliw może nastąpić "korekta wzrostowa" wynikająca z podwyżek w hurcie.

"Pierwszy lipcowy tydzień tegorocznych wakacji upłynął na polskim rynku paliw pod znakiem zwyżek cen hurtowych. Od piątku 30 czerwca do dziś olej napędowy podrożał o 74 zł na 1000 litrów, w przypadku benzyn wzrost ceny wyniósł niespełna 60 zł. Mimo tych podwyżek i tak w sprzedaży rafineryjnej za paliwa płaci się mniej, niż przed miesiącem i widać to szczególnie w przypadku popularnej 95" - zaznaczyli analitycy.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że na rynku hurtowym w najbliższych dniach będziemy obserwować kontynuację wzrostów cen, szczególnie zauważalną dla oleju napędowego.

"Obserwowany piątkowy wzrost cen paliw gotowych i osłabienie złotego wobec dolara mogą zmienić sytuację na krajowym rynku paliw, o ile będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Niestety, może to oznaczać, że na spadki cen paliw na stacjach w kolejnym tygodniu nie mamy co liczyć" - ocenili eksperci Refleksu.

Według danych Refleksu średnie ceny wynoszą: w przypadku benzyny bezołowiowej 95 - 6,47 zł/l (spadek o 2 gr/l w stosunku do cen z 29 czerwca 2023), bezołowiowej 98 – 7,07 zł/l (bez zmian w analizowanym okresie), oleju napędowego - 6,19 zł/l (spadek o 1 gr/l), autogazu – 2,85 zł/l (spadek o 3 gr/l).

"Ceny paliw pozostają zróżnicowane w zależności od lokalizacji i operatora stacji. Podróżując po kraju możemy spotkać stacje, gdzie ceny zarówno benzyny, jak i oleju napędowego będą kształtowały się na poziomie znacznie poniżej średniej krajowej, czyli za litr benzyny możemy zapłacić około 6,30 zł, a diesla – 5,90 zł" - wskazali eksperci. Zalecili przy tym, by kierowcy poszukujący oszczędności przy tankowaniu korzystali z aktualnych promocji lub wybierali stacje niezależne oferujące niższe ceny.

Rynek naftowy i deklaracja OPEC+

Portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w tym tygodniu główną wiadomością związaną z sytuacją na rynku naftowym jest deklaracja liderów OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy o kolejny milion baryłek dziennie w lipcu, oprócz wcześniejszej decyzji o zmniejszeniu wydobycia o 500 tys. baryłek dziennie. "W trwającym miesiącu, zatem łączny wolumen cięć produkcji przez Rijad wyniesie 1,5 mln baryłek dziennie, a sam poziom wydobycia ok. 9 mln baryłek dziennie" - podali eksperci e-petrol.pl.

Analogiczny ruch ma także wykonać Federacja Rosyjska, która w sierpniu chce eksportować o 500 tys. baryłek dziennie mniej - przypomnieli analitycy. Dodali, że saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman zadeklarował, iż rosyjsko-saudyjska współpraca naftowa nadal rozwija się w ramach sojuszu OPEC+, który chce zrobić "wszystko, co konieczne", aby wesprzeć rynek. "Pozostałe kraje organizacji nie zmieniły zasadniczo swojej polityki w ramach porozumienia" - zaznaczyli eksperci.

Ich zdaniem ważną wiadomością jest także stan zapasów w Stanach Zjednoczonych - Departament Energii USA opublikował statystyki dotyczące rezerw ropy naftowej, według których rezerwy surowca w kraju zmniejszyły się o 1,5 mln baryłek do poziomu 452 mln baryłek.

"W przypadku rezerw benzyn spadły one o 2,5 mln baryłek - do 219 mln baryłek, zaś średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy) - o 1 mln baryłek, do 113 mln baryłek. W przypadku zapasów ropy zmiana zgodziła się z przewidywaniami analityków, którzy sugerowali podobną skalę zmian spadkowych" - odnotowali analitycy e-petrol.pl.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

Z kolei analitycy Refleksu zwrócili uwagę, że ceny wrześniowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymywały się "w rejonie" 77 dol. za baryłkę. W skali tygodnia ropa Brent podrożała o około 1,6 dol. za baryłkę. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły "w rejon" 60 dol. za baryłkę.

Zdaniem ekspertów z Refleksu wsparciem dla rynku są zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o przedłużeniu do sierpnia dobrowolnych cięć produkcji w wielkości 1 mln baryłek dziennie i utrzymaniu produkcji na najniższym poziomie od czerwca 2021 roku, czyli 9 mln baryłek dziennie.

"Rosja z kolei poinformowała o zamiarach zmniejszenia eksportu ropy naftowej w sierpniu o 0,5 mln baryłek dziennie. Ze względu na zapowiedzianą przez Rosję redukcję eksportu ropy naftowej w sierpniu o 0,5 mln baryłek dziennie oczekiwany jest wysoki poziom eksport rosyjskiej ropy w lipcu" - wskazali analitycy.

Eksperci dodali, że w czerwcu eksport rosyjskiej ropy naftowej drogą morską ukształtował się na poziomie 3,46 mln baryłek dziennie. "Oznacza to spadek 10 proc. w skali miesiąca do najniższego poziomu od lutego tego roku. Z drugiej strony poziom eksportu jest nadal wyższy w porównaniu ze średnim poziomem (3,1 mln baryłek dziennie) sprzed ataku Rosji na Ukrainę" - zaznaczyli w komentarzu.

Według analityków Refleksu spadek eksportu w czerwcu to głównie efekt zmniejszenia zakupów rosyjskiej ropy przez Indie i Chiny. "Turcja z kolei w czerwcu zaimportowała rekordową ilość rosyjskich paliw. Drugim największym kierunkiem eksportu rosyjskich produktów naftowych pozostały Zjednoczone Emiraty Arabskie" - podali.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP