Z kraju

Bank szykuje duże zwolnienia. Pracę mogą stracić ponad dwa tysiące osób

Z kraju

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartą
Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/5

BGŻ BNP Paribas planuje zwolnienia grupowe, które do 2020 roku obejmą do 2200 pracowników - poinformowano w komunikacie. Bank szacuje wysokość kosztów redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów na odpowiednio około 128,5 miliona złotych i 28,5 miliona złotych.

Bank wyjaśnił w komunikacie, że zwolnienia grupowe związane są przejęciem części Raiffeisen Bank Polska przez bank BGŻ BNP Paribas.

Zwolnienia

Bank poinformował, że zakończył negocjacje z organizacjami związkowymi i zawarł porozumienie w związku z procesem zwolnień grupowych. Zwolnienia te zostaną przeprowadzone w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku i obejmą nie więcej niż 2200 pracowników banku. Bank podał, że strony porozumienia uzgodniły także między innymi kryteria wyboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane w ramach zwolnień grupowych, warunki uczestnictwa pracowników w programach dobrowolnych odejść, warunki odpraw i dodatkowych odszkodowań dla pracowników oraz warunki relokacji. "Przeprowadzenie procesu zwolnień grupowych wraz z optymalizacją sieci oddziałów jest elementem działań zmierzających do osiągnięcia synergii kosztowych wynikających z transakcji (...)" - napisano w komunikacie.

Raiffeisen zmienia właściciela

W kwietniu Bank BGŻ BNP Paribas podał, że kupi podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł. Działalność podstawowa obejmuje małe i średnie przedsiębiorstwa, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking z wyłączeniem działalności w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej. Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze podziału Raiffeisen Bank Polska przez wydzielenie i przejęcie działalności podstawowej przez BGŻ BNP Paribas. Zakończenie transakcji planowane jest w czwartym kwartale 2018 roku. Fuzja operacyjna przewidywana jest w 2019 roku.

W środę informowaliśmy, że akcjonariusze Banku BGŻ BNP Paribas zdecydowali o zmianach w statucie, w tym między innymi o zmianie nazwy na BNP Paribas Bank Polska.

Według danych na koniec 2017 roku BGŻ BNP Paribas to szósty co do wielkości aktywów bank w Polsce.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości