Z kraju

Alkohol i papierosy mogą podrożeć

Z kraju

Sejm za podwyżką akcyzy na alkohol i papierosy
Sejm za podwyżką akcyzy na alkohol i papierosytvn24
wideo 2/4

Sejm opowiedział się w piątek za podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku. Posłowie odrzucili uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżkom. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.

Za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o akcyzie głosowało 240 posłów, przeciw było 202, czterech wstrzymało się od głosu.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm, rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje 10-procentową podwyżkę stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Senat w środę odrzucił nowelę. Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) tłumaczyła wniosek w tej sprawie obawami, że ani jedna złotówka pochodząca ze wzrostu akcyzy nie trafi na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, na przykład na walkę z chorobami nowotworowymi.

Podwyżki akcyzy

Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Jak podkreślił resort, za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tysięcy Polaków, a alkohol powoduje 12 tysięcy zgonów rocznie.

Zwrócono też uwagę, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 roku i wynosiła odpowiednio 15 procent oraz 5 procent. Dzięki podwyżce akcyzy budżet ma zyskać w przyszłym roku około 1,7 miliarda złotych.

Wzrost cen

Ministerstwo Finansów szacuje, że wskutek podwyżki akcyzy na przykład półlitrowa butelka wódki może podrożeć o około 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) wzrosłaby o około 0,06 zł. Wina o pojemności 0,75 l mogą podrożeć o około 0,12 zł (z VAT-em około 0,15 zł), a napoje fermentowane, na przykład wina owocowe o pojemności 0,75 l - o około 0,12 zł (z VAT-em około 0,15 zł). Natomiast tak zwane wyroby pośrednie, na przykład wina porto o pojemności 0,5 l, mogą zdrożeć o około 0,16 zł (z VAT-em około 0,20 zł). Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 sztuk) przeciętnie o około 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć około 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o około 22,93 zł.

Wyjątki

Z ustawy wyłączono cydr i perry, czyli niskoalkoholowy napój z gruszek, o mocy nieprzekraczającej 5 procent.

Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa". Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych, na które do końca czerwca 2020 roku obowiązuje zerowa stawka tego podatku. Płyny zostaną opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości