Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja

[object Object]
Morawiecki o źródłach finansowania pięciu obietnic PiStvn24
wideo 2/3

Agencja Standard & Poor's potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie "A-" - podano w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna. To decyzja zgodna z oczekiwaniami.

Rating Polski w ocenie agencji pozostaje zatem na [poziomie ustanowionym w październiku ubiegłego roku. Agencja zdecydowała się wówczas na podwyższenie oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju z BBB+" do "A-" z perspektywą stabilną.

Z piątkowego komunikatu analityków agencji wynika, że w ich ocenie realnie rosnące wynagrodzenia, publiczne inwestycje z funduszy europejskich oraz stymulacja budżetowa powinna utrzymać solidny wzrost PKB Polski w tym roku.

Według prognoz agencji deficyt sektora finansów publicznych Polski na 2019 r. osiągnie poziom 1,5 proc., a deficyt sektora gg na 2020 r. wyniesie 2,6 proc. Podwyższono jednocześnie prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 3,9 proc. z 3,4 proc., a na 2020 r. do 3,1 proc. z 3,0 proc. Zdaniem agencji wzrost płac realnych, inwestycje publiczne finansowane ze środków UE oraz stymulacja fiskalna powinny wspierać wzrost gospodarczy Polski w bieżącym roku.

S&P zauważa przy tym, że ryzyka zewnętrzne rosną, a wśród nich wymienia spowolnienie gospodarcze w Niemczech - głównym rynku dla polskiego eksportu.

Komentarz resortu

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że za utrzymaniem stabilnej perspektywy świadczy "oczekiwany wysoki wzrost gospodarczy, korzystna sytuacja ekonomiczna Polski oraz bezpieczny poziom deficytu sektora finansów publicznych".

"Z pewnością dostrzeżono dużą przestrzeń fiskalną Polski. Warto podkreślić fakt, iż dodatnia korekta prognozowanego wzrostu PKB oraz szacunek inflacji w dolnym przedziale celu inflacyjnego, będą korzystnie oddziaływać na dochody budżetowe, zmniejszając obciążenie wynikające z rządowego pakietu fiskalnego" - napisano w komentarzu resortu, przesłanym PAP. "S&P zauważyło także, że rosną ryzyka zewnętrzne. Jednym z nich jest spowolnienie gospodarcze w Niemczech - czyli głównego partnera handlowego Polski. Prognoza PKB Niemiec na ten rok została obniżona do 0,8 proc. W naszej ocenie gospodarka nadal wykazuje się odpornością na szoki zewnętrzne, stąd nie wpłynęło to na zmianę perspektywy" - czytamy w komunikacie. "To już druga agencja, która potwierdziła dotychczasowy rating. Podobnie postąpił przed dwoma tygodniami Fitch, utrzymując ocenę na poziomie A- (siódmy poziom), z perspektywą stabilną. Za tydzień (19 kwietnia) oczekujemy utrzymania dotychczasowego ratingu ze strony Agencji Moody’s (A2 z perspektywą stabilną)" - napisano.

Zgodnie z oczekiwaniami

Piątkowa decyzja jest zgodna z prognozami ekonomistów, którzy spodziewali się, że S&P utrzyma rating Polski i jego perspektywę. Pytani przez PAP Biznes oceniali prawdopodobieństwo obniżenia perspektywy na mniej niż 6 procent, a jej wzrostu na około 2 procent.

Główny analityk agencji S&P Global Ratings na Polskę Frank Gill oceniał już w ubiegłym tygodniu, że deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2020 roku, po uwzględnieniu stymulacji fiskalnej wyniesie mniej niż 3 procent PKB, a Polska posiada dużą przestrzeń fiskalną.

W następny piątek - 19 kwietnia - przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody's. Wcześniej, bo pod koniec marca, długoterminowy rating Polski potwierdziła agencja Fitch.

Wielka trójka

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Agencje ratingowe powstają, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych.

Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i międzynarodowe korporacje, banki czy fundusze emerytalne i kapitałowe. Pod lupą agencji mogą znaleźć się instytucje finansowe, przedsiębiorstwa lub państwa czy miasta. W tej chwili ponad 90 procent światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.

Czym jest rating?

Rating przyznawany jest spółkom, bankom oraz państwom. W przypadku tych ostatnich, każda ocena przekłada się na atrakcyjność gospodarczą.

Rating to nic innego jak ocena wiarygodności kredytowej. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o tym komu i za ile pożyczać pieniądze. Czasami taka informacja sugeruje też, komu najlepiej w ogóle nie udzielać żadnych kredytów, bo jest spore ryzyko, że pieniędzy nie uda się odzyskać.

Niższy rating wiąże się z wyższym ryzykiem. Z kolei wyższe ryzyko to wysokie odsetki od kredytu.

Każda ocena musi być uzasadniona i uargumentowana. Ratingiem można manipulować, jednak w takim przypadku agencje ryzykują utratą reputacji.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości