Agencja ratingowa Moody’s w swoim najnowszym raporcie ocenia, że planowana reforma sądownictwa znacząco zagraża jego niezależności. Analitycy twierdzą też, że może ona ograniczyć inwestycje zagraniczne w naszym kraju.
Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności sądownictwa, a poprzez jej potencjalny wpływ na wzrost ryzyka korupcji, może negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce – oceniła w raporcie z 31 lipca agencja ratingowa Moody’s. Inwestycje w Polsce mogą także ucierpieć przez dalszą eskalację sporów z KE – uważa agencja.
Negatywne skutki
„Spodziewamy się, że reforma oraz trwający konflikt z UE będą niosły negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski (credit negative), ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne pogorszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy. Ponadto, znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa sprowadza ryzyko promowania korupcji, wpłynęłoby na atrakcyjność inwestycyjną Polski” – napisano w poniedziałkowym raporcie. „Reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz podważa zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ osłabi praworządność oraz siłę polskich instytucji” – dodano.
Reforma sądownictwa
Agencja odniosła się w raporcie do wszczętego w sobotę przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z reformą sądownictwa. „Mimo, że nie oczekujemy nałożenia sankcji z uwagi na wymóg jednomyślności oraz wsparcie dla Polski ze strony Węgier, uważamy, że procedura może ograniczyć inwestycje w Polsce” – napisano. „Warto zauważyć, że nierozwiązany pozostaje spór Polska-UE ws. systemu relokacji uchodźców. (…) Eskalacja sporów pomiędzy UE oraz Polską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE” – dodano.
Niewielkie zmiany?
Moody’s ocenia, że propozycje ws. reformy sądownictwa, które zamierza przedstawić prezydent Andrzej Duda będą podobne do zawetowanych przez niego ustaw. „Pomimo weta, Pan Duda powiedział, że przygotuje nowe wersje (ustaw – red.), które przedłoży wkrótce w Parlamencie. Z uwagi na fakt, że Pan Duda jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy prawdopodobnie zostaną wprowadzone jedynie z niewielkimi zmianami” – napisano w raporcie.
Wielka trójka
Moody's to obok Standard & Poor's i Fitch najważniejsza na świecie agencja ratingowa oceniająca, komu i za ile pożyczyć pieniądze. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały świat. Te opinie to tzw. ratingi, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Autor: msz / Źródło: PAP