Z kraju

Z kraju

Portugalskie kleszcze długu

Ministrowie Finansów eurostrefy zgodzili się na udzielenie Portugalii trzyletniej pożyczki w wysokości 78 miliardów euro. Rozmowy toczyły się bez udziału szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominika Strauss-Kahna, który został zatrzymany w Nowym Jorku pod zarzutem próby gwałtu. O sytuacji Portugalii i przyszłości strefy euro rozmawialiśmy z maklerem TMS Brokers Tomaszem Nowakiem.

Portfel RDO: Kupimy Mostostal Zabrze?

Portfel Rynków dla Opornych stracił ponad 0,5 procet, gdy WIG w poniedziałek ponad pół procent zyskał. Czy kolejne propozycje widzów przyjdą z odsieczą portfelowi RDO? Propozycję, by kupić Mostostal Zabrze omawiali Robert Stanilewicz i Jacek Wic.

Wystąpienie kontra prezentacja

Wystąpienie biznesowe bez udziału komputerowych prezentacji? Trener biznesowy Matthias Pöhm uważa, że to zapewnia zwiększony efekt odbioru.

Kiedy inflacja wreszcie zwolni?

Dlaczego wydaje nam się, że pieniądze znikają  coraz szybciej. Wydaje nam się tak, bo  rzeczywiście coraz szybciej znikają - nie tylko wzrost cen jest faktem, ale faktem jest też coraz szybsze tempo tego wzrostu. Już wiemy, że znów przyspieszyło ono w kwietniu: inflacja wyniosła 4,5 procent. Ekonomiści podejrzewają, ze tak jest tez w maju. Kiedy to się skończy i jak temu zaradzić mówi główny ekonomista Deutsche Bank Polska Arkadiusz Krześniak.

Mniej inwestycji drogowych

Branża budowlana zaniepokojona planami ograniczenia zamówień drogowych. Prezes spółki Interhandler, jednego z czołowych sprzedawców maszyn budowlanych w Polsce, mówi TVN CNBC, że koniunktura dziś jest dobra, ale branża mocno dyskutuje o tym, co będzie po roku 2012. Wtedy najpierw skończą się zamówienia pod piłkarskie mistrzostwa Europy, a później dodatkowo wyschną pieniądze z unijnych funduszy.

Wywiad TVN CNBC: Antonio Borges

Priorytetem dla Polski powinno być teraz ograniczenie deficytu - mówi Antonio Borges, szef działu europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ekonomista w wywiadzie dla TVN CNBC powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej z pewnością poradzi sobie też z przyspieszającą inflacją.

Centrum wyników: Getin Holding

Spadek zysku netto o 20 proc. w ujęciu rocznym odnotował w I kwartale Getin Holding. 88,7 mln zł to wynik znacznie gorszy od oczekiwań rynku, który liczył na 113 mln zł zysku. Rozmowa z wiceprezesem Getin Holding Łukaszem Chojnackim.

Centrum wyników: Krakchemia

Po rekordowym 2010 roku, kiedy Krakchemia zarobiła najwięcej w historii, także rok 2011 zaczął się dla spółki dobrze. Przychody w I kwartale wzrosły o prawie połowę, a zysk netto ponad dwukrotnie w ujęciu rocznym - mówi prezes Krakchemii Andrzej Zdebski.

Centrum wyników: ZA Puławy

Bardzo dobre wyniki kwartalne Zakładów Azotowych Puławy. Spółka w I kwartale zarobiła pięć razy więcej niż przed rokiem i miała 197,8 mln zł zysku netto - wskazuje członek zarządu ZA Puławy Andrzej Kopeć.

Centrum wyników: Ronson

Ronson w I kwartale sprzedał 132 mieszkania - to o połowę więcej niż przed rokiem. W całym 2011 roku Ronson chce sprzedać 500 mieszkań - zapowiada członek zarządu spółki Tomasz Łapiński.

Milion w portfelu

Inwestowanie wirtualnych pieniędzy już ze stopą zwrotu. W programie sprawdzimy jak poradziły sobie inwestycje dyrektora biura analiz i doradztwa inwestycyjnego KBC TFI Jarosława Antonika.

Inflacja!

Inflacja w Polsce najwyższa od września 2008 - czyli od czasu upadku banku Lehman Brothers. Roczny wzrost cen w kwietniu wyniósł aż 4,5 procent, drugi miesiąc z rzędu przekraczając oczekiwania analityków. O reakcji rynków na te dane rozmawialiśmy z dyrektorem departamentu analiz TMS Brokers Krzysztofem Wołowiczem.

Mniej za grunt?

Tanieją grunty sprzedawane przez Agencję Nieruchomości Rolnych.  Gdzie można trafić na okazję, gdzie jest już zbyt drogo? Jak ceny nieruchomości państwowych mają się do prywatnych? Na te i inne pytania odpowiadał prezes Agencji Tomasz Nawrocki.

Mniej barier dla biznesu?

Skrócenie czasu zwrotu nadpłaty VAT do 30 dni, możliwość wykorzystania zaległych urlopów do końca lipca – to tylko niektóre propozycje, jakie znalazły się w projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej bis. W czwartek projekt trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Czy ułatwienia mają szansę wejść w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu? Naszym gościem był wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

Wskazówki dla szefa

Czego nie należy robić w firmie? Co demotywuje pracowników? Wraz z psycholog biznesu Izabelą Kielczyk przedstawimy 5 zasad, które mówią czego szef w żadnym wypadku nie powinien robić w obecności pracowników.

Biznes oparty na stłuczce

UE wspiera Krynickiego. Krynicki Recykling wybuduje w Jarosławiu zakład sortowania i uszlachetniania stłuczki szklanej. Naukowcy z zakładu mają opracować technologię odzyskiwania bardzo drobnej stłuczki poniżej 10 mm, a to 1/3 całości szkła przeznaczanego do recyklingu. Technologia pozwoli na sortowanie takiej stłuczki na poszczególne kolory. Do tej pory nie było to możliwe na skalę przemysłową. Naszym gościem był Adam Krynicki, prezes Krynicki Recykling.

Globalna mapa ryzyk

Ryzyko niewypłacalności krajów strefy euro, drogie surowce - zwłaszcza ropa naftowa - oraz niestabilność w krajach arabskich. Takie główne czynniki ryzyka w prowadzeniu biznesu na świecie wskazuje w swej analizie firma Coface, zajmująca się zarządzaniem i ubezpieczaniem należności handlowych. Mimo ogłoszonego przez niektóre instytucje końca kryzysu świat się zmienił i nadal będzie się zmieniał - mówi wiceprezes Coface Poland. - Żyjemy w czasach ciągłych zmian - dodaje Maciej Drowanowski.

Brat VAT

Widz pisze: „Ostatnio Ministerstwo Finansów zlikwidowało naliczanie VAT przy kupnie i sprzedaży złomu. Proszę o wyjaśnienie jak ktoś, kto prowadzi skup złomu, ma odliczyć VAT przy zakupie samochodu na firmę skoro sam nie "wytwarza" VAT?”. Złomowe wątpliwości rozwiewa Jarosław Ziobrowski, aplikant adwokacki WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Handel nieruchomościami

„Chcę prowadzić działalność jednoosobową gospodarczą – handel nieruchomościami - np. kupować mieszkanie rozmontować je i sprzedawać zarabiając na różnicy między kupnem a sprzedażą. Czy oprócz założenia podstawowej działalności muszę spełniać inne wymagania i jakie podatki będę musiał odprowadzać od takiej działalności?” – Na pytanie jednego z naszych widzów spróbujemy odpowiedzieć wraz z Pawłem Jabłonowskim, szefem departamentu podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Centrum wyników

Dobre wyniki Impexmetalu. Przychody spółki w pierwszym kwartale wzrosły o niemal 1/3, rośnie także zysk. O wynikach i prognozach na następne kwartały rozmawialiśmy z prezesem spółki, Piotrem Szeligą.

Centrum wyników

Dobre wyniki CP Energii. W pierwszym kwartale 2011 roku przychody wzrosły o 16 procent i wyniosły ponad 19 milionów złotych. O wynikach i planach spółki rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mariuszem Calińskim.

Centrum wyników

Miraculum, spółka w upadłości, staje na nogi. Pokazał to pierwszy kwartał – przychody wzrosły o ponad 150%. Teraz Miraculum czeka na 23 maja i zatwierdzenie układu z wierzycielami. O wynikach i przeszłości spółki rozmawialiśmy z prezes spółki, Moniką Nowakowską.

BBI Capital NFI ze strategią

BBI Capital NFI z nową strategią na 2011-2013. Zakłada sprzedaż wszystkich spółek portfelowych oprócz BBI Seed Fund w ciągu trzech lat. BBI Capital NFI zamierza skoncentrować się na inwestycjach private equity, a BBI Seed Fund na venture Capital. BBI Capital NFI chce kupować firmy działające w Polsce, wartość jednej inwestycji 10 do 40 milionów złotych. Gościem TVN CNBC był prezes BBI Capital NFI, Krzysztof Nowiński.

Droga do ożywienia

Gospodarka Strefy Euro urosła w pierwszym kwartale o 2,5 procent. Kwartał do kwartału wzrost wynosi 0.8 procent. O danych ze Strefy Euro oraz polskiej inflacji rozmawialiśmy z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą banku Citi Handlowy.

Porozumienie ws. MTR-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie z PTK Centertel, właścicielem sieci Orange w sprawie inwestycji w sieć telekomunikacyjną oraz obniżenia stawek hurtowych telefonii komórkowej tzw. MTR-ów. Na mocy porozumienia Centertel zainwestuje w sieci komórkowe ponad 100 milionów złotych. Naszym gościem była prezes UKE, Anna Streżyńska.

JSW bliżej debiutu

Jastrzębska Spółka Węglowa coraz bliżej debiutu giełdowego. Po zgodzie ministra gospodarki na prywatyzację, prospekt JSW trafił do Komisji Nadzoru Finansowego. W ciągu najbliższych kilkunastu dni okaże się czy spółka trafi na giełdę w zakładanym terminie, czyli 30 czerwca. Debiut spółki według szacunków samego zarządu może przynieść budżetowi od 3 do 5 miliardów złotych. O upublicznieniu węglowej spółki rozmawialiśmy z Januszem Steinhoffem, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki i Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska.

Inflacja!

Inflacja budzi coraz większe zaniepokojenie rządu i Rady Polityki Pieniężnej. Świadczy o tym chociażby fakt, że 10 maja rada niespodziewanie podniosła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. Dzień później prezydent i prezes NBP rozmawiali o sposobach walki z wzrostem cen. O prognozy na temat inflacji Robert Stanilewicz pytał Jarosława Janeckiego, głównego ekonomistę Societe Generale.

Światowe badanie piractwa

Ponad połowa oprogramowania używana w Polsce jest nielegalna. Jego czarnorynkowa wartość sięga ponad 530 mln dolarów. Polska po raz kolejny zajęła w tym rankingu niechlubne 5. miejsce. Rozmowa z Krzysztofem Janiszewskim z BSA.

W Belwederze o stopach

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem NBP Markiem Belką o wzroście cen oraz podwyżkach stóp procentowych. Rozmowa z Lechem Pilawskim, dyrektorem generalnym PKPP Lewiatan.

JSW bliżej GPW

Prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafił w końcu do KNF. Prezes JSW Jarosław Zagórowski zapewnia, że wypracowane z załogą porozumienie nie zwiększa kosztów spółki.