Prezes JSW odejdzie, jeżeli górnicy w poniedziałek wrócą do pracy. Koniec kryzysu w spółce?

Zagórowski złoży rezygnację. Ale stawia warunki
Zagórowski złoży rezygnację. Ale stawia warunki
tvn24
Zagórowski złoży rezygnację. Ale stawia warunkitvn24

Prezes JSW Jarosław Zagórowski poda się do dymisji, jeśli strona społeczna spełni postawione przez niego warunki. Chodzi o doprecyzowanie zasad szóstego dnia pracy, powrót załóg górniczych do pracy w poniedziałek oraz przekształcenie zapisów, wynegocjowanego protokołu, w porozumienie. Przed południem, po kilkunastu godzinach negocjacji, został parafowany protokół uzgodnień w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. "Fakty" TVN dotarły do treści porozumienia.

Zagórowski przypomniał, że celem zarządu cały czas było utrzymanie miejsc pracy i uchronienie spółki przed problemami. Zaznaczył, że spółka nie chce redukować zatrudnienia, czy też "wyciągać rąk po pieniądze z budżetu".

- Zakończyliśmy negocjacje z parafowanym protokołem, który nie jest jeszcze końcowym uzgodnieniem. W dużej części wypełnia on postulat zarządu JSW, który postawił sobie za cel ochronę spółki, utrzymanie płynności oraz wprowadzenie oszczędności. Zawiera on również zapisy o sprawach systemowych, do których należy przede wszystkim szósty dzień pracy naszych kopalń, uzależnienie pensji od wyniku ekonomicznego - mówił Zagórowski.

- Udało nam się dojść do porozumienia, że czternasta pensja będzie, w połowie nadal elementem stałym, a w połowie będzie zależnym od zysków w latach 2015-17. Natomiast czternasta pensja za rok 2014 będzie wypłacana w ratach. Pierwsza w wysokości 40 proc. zostanie wypłacona w lutym, a druga rata (60 proc.) we wrześniu. Szacujemy, że te oszczędności bieżące wyniosą 280-300 mln złotych. Natomiast jeszcze doprecyzowany musi być zakres prac tzw. szóstego dnia. Jesteśmy zmuszeni wprowadzić te zmiany, aby dostosować JSW do sytuacji rynkowej i cen węgla koksowego na poziomie 120 dolarów za tonę, która może się utrzymać przez kilka lat -wyjaśniał prezes JSW.

Odejdę, jeżeli...

Prezes Zagórowski zapowiedział, że jest gotów odejść ze stanowiska, jeżeli w spółka wróci do normalnej pracy.

- Jeżeli protokół z negocjacji zostanie przekształcony w porozumienie, z doprecyzowaniem zasad uruchomienia szóstego dnia, a także jeżeli załogi JSW wrócą w poniedziałek do pracy, to oświadczam, że złożę rezygnację na ręce przewodniczącego rady nadzorczej i poproszę, aby była rozpatrzona 17 lutego. Jednak, abym taką rezygnację złożył muszą być dochowane przez stronę społeczną te trzy kluczowe warunki - tłumaczył Zagórowski. Prezes JSW pokreślił, że kieruje się dobrem pracowników i firmy. - Strajk trwa wiele dni i powinien zostać zakończony dla dobra firmy i pracowników. Kolejny element, to fakt, że moja praca staje się coraz bardziej utrudniona - mówił.

Szef górniczej spółki w ostrych słowach mówił o górniczych związkach, które jego zdaniem nakręcały konflikt w firmie.

- Psychoza nienawiści i agresji, która została wywołana przez liderów związkowych i manipulacja załogą jest tak olbrzymia, że utrudnia to prowadzenie prac zarządu przeze mnie, a także stwarza realne zagrożenie dla mojego bezpieczeństwa. Na co dzień spotykam się z agresją dobrych, porządnych ludzi, których bardzo szanuje i uważam za najlepszych pracowników spółki, ale nie może być tak, że tymi doskonałymi pracownikami manipulują liderzy związkowi - uważa Zagórowski.

Prezes JSW powiedział również, że strajkujący górnicy nie otrzymają wynagrodzenia za okres przestoju, a po wynagrodzenie - za ten okres - powinni zgłosić się do związków zawodowych, które kierują strajkiem w spółce.

Kary dla pracowników nie będzie

Zagórowski podkreślił, że dostosowanie do 6-dniowego tygodnia pracy “jest jednym z bardzo istotnych celów”. - To cel nadrzędny, patrząc na przykład Silesi, która właśnie wprowadziła model szóstego i siódmego dnia pracy i odpowiedniej płatności. Ja mówię o przygotowaniu zasad i tego projektu. Natomiast wdrożenie projektu nie odbędzie się w ciągu trzech miesięcy, bo na to spółki nie stać - powiedział prezes JSW. Pytany, czy firma będzie dochodzić odszkodowań za strajk stwierdził: - Straty są znaczące: 27 mln zł związane z brakiem przychodów za każdy dzień strajku. Natomiast kwestia dochodzenia tej kwoty i odpowiedzialności nie leży w naszych rękach. To zadanie należy do odpowiednich organów w Polsce. Wczorajsze oświadczenie sądu jasno pokazuje, jakie jest jego stanowisko - mówi Zagórowski. - Organizatorzy tego nielegalnego od samego początku strajku musieli się liczyć z tymi konsekwencjami. Mamy deklarację strony społecznej, która zadeklarowała, że będzie namawiać załogę do tego, żeby odrobić te straty. Mamy nadzieję, że to się uda.

Mimo to, zadeklarował, że nie zostaną wyciągnięte konsekwencje w stosunku do pracowników, którzy brali udział w strajku. - Szanujemy naszych pracowników. Nawet jeśli zostali zmanipulowani i zachowywali się nieprzyjemnie w stosunku do nas, nie będziemy karać pracowników biorących udział w strajku. Mogą bezpiecznie, spokojnie wrócić do pracy. Natomiast kwestia tego, że za udział w strajku nie płaci się wynagrodzenia, wynika z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zapewne organizatorzy strajku na tę okoliczność mieli przygotowane środki i liczyli się z tym, że pracownicy będą chcieli jakiejś rekompensaty. Jeśli pracownicy chcą rekompensaty, to muszą się o nią ubiegać u organizatorów strajku - podkreślił Zagórowski.

Co w protokole?

Jak ustaliły "Fakty TVN" w protokole znalazły się m.in. następujące zapisy:

- straty w wydobyciu spowodowane strajkiem będą odrabiane poprzez pracę w soboty. Odrabianie strat ma trwać do czasu, kiedy produkcja osiągnie poziom 105,8 proc w stosunku do poziomu z dnia poprzedzającego rozpoczęcie strajku,

- strony wyraziły wolę wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy, uznając jednocześnie, że zasady i czas jego wprowadzenia muszą podlegać szczegółowym ustaleniom. W tym celu zostanie powołany zespół roboczy, który zakończy pracę do końca 2015 roku,

- zarząd JSW zadeklarował, że wobec strajkujących pracowników nie będą wyciągane konsekwencje prawne i dyscyplinarne,

- uzgodniono, że w b.r. stawki płac zasadniczych zostaną utrzymane na poziomie z 2014 roku,

- górnicy zgodzili się na obcięcie o 50 proc. tzw. 14 pensji za lata 2015-17, a reszta zależna będzie od wyników spółki. Wcześniej zarząd chciał uzależnić wypłatę "czternastki" w całości od wyniku finansowego,

- wypłata 14 pensji za rok 2014 zostanie zrealizowana w dwóch ratach: w lutym górnicy otrzymają 40 proc. a we wrześniu pozostałe 60 proc,

- dopłaty do przewozów pracowniczych zostaną zawieszone z początkiem marca 2015 roku.

ZOBACZ PROTOKÓŁ POROZUMIENIA

Longin Komołowski o negocjacjach: To były ciężkie rozmowy
Longin Komołowski o negocjacjach: To były ciężkie rozmowytvn24

Dobre porozumienie

Parafowany projekt porozumienia między stroną związkową a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest dobry dla spółki i jej pracowników, bo poprawi kondycję JSW - uważa pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk.

- To porozumienie jest dobre dla spółki i przede wszystkim jej pracowników, bo poprawi kondycję spółki i ochroni miejsca pracy - podkreślił Kowalczyk, cytowany w komunikacie MSP. Równocześnie zaapelował do związków zawodowych o wycofanie się z postulatu, który - jak ocenił - "blokuje przyjęcie dobrego dla wszystkich porozumienia". - Najwyższy czas zakończyć ten strajk, co będzie najlepsze dla wszystkich stron. Górnicy muszą wrócić do pracy, a kopalnie zacząć fedrować - dodał.

- Dobrze się stało, że związki zawodowe zrozumiały powagę sytuacji i ustąpiły w wielu kwestiach. Szczególnie ważne są: zgoda na uzależnienie pięćdziesięciu procent czternastej pensji od zysków spółki, zgoda na docelowe wdrożenie sześciodniowego tygodnia pracy, odpracowanie strajku w soboty na zasadach dnia powszedniego, zgoda na likwidację czternastek dla pracowników administracji oraz inne ustępstwa ze strony związków, które łącznie przyniosą spółce znaczne oszczędności i poprawią jej kondycję finansową - zaznaczył Kowalczyk. Jego zdaniem "precedensem na tle innych spółek górniczych jest ustępstwo ze strony związków na uzależnienie połowy czternastej pensji od wyników finansowych spółki".

Długie rozmowy

Rozmowy w JSW toczyły się od czwartkowego wieczora. Brał w nich udział mediator - b. wicepremier, minister pracy Longin Komołowski. Po wyjściu rozmów spotkał się on z dziennikarzami.

- To były bardzo trudne rozmowy, trwały całą noc. Podpisany został projekt porozumienia, który jest parafowany przez obie strony. Po podpisaniu ten dokument mógłby stanowić porozumienie pomiędzy stronami w odróżnieniu od poprzedniego protokołu ustaleń i rozbieżności. Ten dokument zawiera same ustalenia. Jest poszerzony o kwestie związane z programem oszczędnościowym, strony w wielu sprawach spornych zdołały dojść do porozumienia. Pozostaje niestety ciągle postulat personalny (odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego - red.), którego ja jako mediator nie jestem w stanie wypełnić - powiedział Longin Komołowski.

Jak przekazała w piątek rano rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, protokół został w nocy poszerzony „o znaczną ilość uzgodnień”. - Tych punktów znacznie przybyło, natomiast nie udało się wszystkiego do końca załatwić. Strony nie doszły do końca do uzgodnień - wskazała przedstawicielka spółki.

Uściśliła, że do dotychczasowych dziesięciu punktów protokołu po stronie uzgodnień udało się dołączyć kolejnych dziewięć punktów. - Pozostałe nie do końca zostały dopracowane - oceniła. Zastrzegła, że strony na razie nie chcą mówić, które konkretnie punkty pozostały do uzgodnienia.

Protest

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. Od tego czasu w kopalniach JSW wstrzymane jest wydobycie. Kluczowym postulatem związków stało się odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego.

W piątek trwa 17. doba protestu. W ostatnich dniach miał on formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego w piątek rano w strajku na powierzchni uczestniczyło 5493 górników. 27 z nich podjęło strajk głodowy – w kopalniach Borynia, Zofiówka i Knurów-Szczygłowice.

 Strajk rodzin górników przed JSW
Strajk rodzin górników przed JSWTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry,mn / Źródło: PAP, TVN24 Biznes i Świat

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP

Wykryto gluten w bezglutenowych płatkach owsianych - podał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Wyjaśnił też, że spożycie produktu przez osoby z nietolerancją/alergią na gluten lub pszenicę może wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ruszyć w 2026 roku, a otwarcie lotniska zaplanowano na koniec 2032 roku. - Wreszcie mamy projekt budowlany, a dotychczas mieliśmy ogólne wizualizacje - podkreślił w rozmowie z TVN24 minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 października 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces byłego prezesa prywatnego banku BES (Banco Espirito Santo) Ricardo Salgado, jednego z najbardziej wpływowych portugalskich biznesmenów ostatnich dekad. Na ławie oskarżonych w "procesie stulecia" zasiadło 17 osób.

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Źródło:
PAP

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ukarano grzywną w wysokości czterech milionów dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku - podał Departament Transportu USA. To rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Źródło:
PAP, Reuters

Rutynowa kontrola - tak koncern LPP komentuje doniesienia o rzekomym zakazie sprzedaży polskiej odzieży oraz obuwia na Białorusi. Jak podała białoruska państwowa agencja BiełTA, "na czarną listę" trafiły między innymi bluzki, kurtki czy swetry oferowane przez marki Sinsay, House oraz Reserved.

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Źródło:
BiełTA, tvn24.pl

"Poczta Polska nie ma w planach likwidacji placówek pocztowych i dostosowuje strukturę ich sieci przy zachowaniu wymaganych standardów" - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Źródło:
pap

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - podała Wirtualna Polska. Jak napisał portal, na 14 stref jest około 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach. "Działania realizowane przez resort w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisało w odpowiedzi na zapytanie tvn24.pl biuro komunikacji MRiT.

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Stacje narciarskie zaczęły przygotowania do sezonu zimowego. Na podhalańskich stokach pojawiły się pierwsze armatki śnieżne, a ośrodki uruchomiły przedsprzedaż karnetów. Ceny poszły w górę o około 5 procent. Kupując karnet wcześniej, można zaoszczędzić.

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Źródło:
PAP

Alkolody - to kolejny produkt z dodatkiem alkoholu, który można kupić w sklepach spożywczych - donosi portal wpoznaniu.pl, powołując się na informację otrzymaną od czytelnika. Ma on być dostępny w dziale z mrożonkami. - Takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - komentuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nawiązując do przygotowanej nowelizacji ustawy, która ma między innymi zakazać sprzedaży produktów innych niż te w płynie.

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej miliarda złotych odszkodowania. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Źródło:
PAP

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Najnowsze dane o inflacji

Najnowsze dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Chodzi o m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Na rynku pracy po raz pierwszy od 2002 roku pojawiły się zawody nadwyżkowe - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje uzyskane w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jest za dużo nie tylko filologów i tłumaczy oraz grafików komputerowych. - Na stanowisko dyrektora zarządzającego do jakieś dużej firmy, dostajemy aż 400 CV. Dla porównania: kiedy szukamy inżyniera, otrzymujemy 20 aplikacji - przyznaje w rozmowie z dziennikiem specjalista zajmujący się rekrutacją pracowników.

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. InPost w ostatnim roku notuje w Wielkiej Brytanii bardzo silny wzrost, co przełożyło się na trzykrotne zwiększenie przychodów w ujęciu rocznym.

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

Źródło:
PAP

Aktywne zawodowo rodziny będą mogły ubiegać się o bezgotówkowe wsparcie do 2150 złotych na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy o bonie senioralnym. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jednak do jego otrzymania trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd w poniedziałek późnym wieczorem przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Proponowane zmiany dotyczą między innymi prosumentów, którzy będą mogli rozliczać się w systemie net-billing.

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, wysokienapiecie.pl

26 najbiedniejszych krajów na świecie jest w najgorszej sytuacji finansowej od 18 lat, czyli od 2006 roku – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na raport Banku Światowego. Średni roczny dochód mieszkańców tych państw to niej niż 1145 dolarów (około 4,5 tysiąca złotych).

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Źródło:
PAP

Najmniejsza pralna na świcie trafiła do księgi rekordów Guinnessa - przekazała agencja UPI. Sprzęt pochodzącego z Indii Sebina Saji ma rozmiary 3,25 na 3,35 na 3,86 centymetra. Co ciekawe, urządzenie jest w pełni funkcjonalne.

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
PAP

Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. Dokument liczy blisko 60 stron.

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Źródło:
PAP