Czy znasz najciekawsze fakty o Śnieżce?


Dumnie góruje nad Kotliną Jeleniogórską i przyciąga spojrzenia turystów. Z czym ją kojarzymy? Niektórzy z nas z obserwatorium, kaplicą św. Wawrzyńca i oczywiście pięknymi widokami, które podziwiać możemy po wejściu na jej szczyt. Śnieżka, bo o niej mowa to najwyższy szczyt Karkonoszy. W naszym tekście oprócz najciekawszych i być może dla niektórych słabo znanych faktów przedstawimy też różne drogi na ten szczyt. Zapraszamy do lektury!

Wyjątkowa aura na szczycie

Śnieżka z wyglądu przypomina wulkan, ale nigdy nim nie była. Jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym zderzające się płyty tektoniczne wypchnęły Alpy. Szczyt tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne. Najwyższy szczyt Karkonoszy w szczytowym punkcie mierzy 1603 metry, 29 centymetrów i 6 milimetrów. Znajduje się on w polskiej części wierzchołka, około 3,5 m od granicy z Czechami, tuż obok kaplicy św. Wawrzyńca. Najwyżej położony punkt po czeskiej stronie granicy na Śnieżce jest natomiast o 10 centymetrów niższy. W XVI w. jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling wyliczył, że Śnieżka ma aż 5500 m wysokości! Ten całkowicie fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat. Klimat Śnieżki przypomina warunki panujące w rejonie koła podbiegunowego. Średnia roczna temperatura wynosi zaledwie 0,4°C. Przez 1/3 roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5°C, a śnieg utrzymuje się tutaj od października do maja. Specyficzny klimat sprawił, że w czasie II wojny światowej szkolono w tym rejonie żołnierzy Luftwaffe i Wehrmachtu, którzy mieli zostać wysłani na daleką północ.

Niesamowita aura

Inną charakterystyczną cechą związaną z warunkami pogodowymi na szczycie są huraganowe wiatry. Średnio takie warunki można spotkać tu przez 206 dni w roku, a rekordowe podmuchy dochodziły do 288 km/h! Surowość aury na Śnieżce sprawia, że piętro roślinności alpejskiej zaczyna się na niej dużo niżej niż w innych górach. Roślinność charakterystyczna dla piętra alpejskiego zajmuje obszary między 1450 a 1603 m n.p.m. Dla porównania warto wiedzieć, że w Tatrach piętro alpejskie znajduje się na wysokości od 1800 do 2300 m n.p.m.

Pierwsze systematyczne obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce w 1880 roku, a 20 lat później – w 1900 roku – wybudowano obserwatorium. Budowa była niezwykle kosztowna, bo wszystkie materiały wnosili na plecach tragarze lub transportowano je konno. Dopiero w 1905 roku powstała pierwsza droga prowadząca na szczyt. Dziś na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie zlokalizowano na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

I zjawiska do obserwacji

Śnieżka jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Wpływy lokalne na klimat są tu zminimalizowane niemal do zera. Na podstawie wieloletnich pomiarów (od 1880 roku) można stwierdzić, że w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C.

Mgła na szczycie Śnieżki utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku. Dzięki temu można tu często zaobserwować dość rzadko spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i glorię. Inną ciekawostką, którą można tu zobaczyć, są ognie św. Elma – małe, ciche wyładowania elektryczne na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, które zapowiadają burzę. Oprócz wspomnianej kaplicy oraz obserwatorium na szczycie Śnieżki znajduje się urząd pocztowy. Jest to jednocześnie najwyżej położona tego typu placówka w Republice Czeskiej! W jej historii zapisał się listonosz Robert Fleiß, który przez 37 lat codziennie znosił pocztę ze Śnieżki. W czasie swej wieloletniej służby przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, a przesyłki, które przeniósł, wypełniłyby 300 wagonów towarowych!

Jak dotrzeć na szczyt Śnieżki od strony polskiej?

Będąc w Karpaczu mamy dwie główne alternatywy, które możemy wybrać, by dostać się na Śnieżkę. Część trasy możemy pokonać kolejką linową. Drugim wariantem jest pokonanie całej trasy pieszo. Zacznijmy od opcji pierwszej.

Wyprawę najprościej będzie zacząć przy parkingu na ul. Olimpijskiej. Jest tu sporo miejsc do pozostawienia samochodu. Następnie kierujemy się do dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" przy ul. Turystycznej, która znajduje się ok. 150 metrów powyżej ul. Olimpijskiej. Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Wjazd trwa 8 minut, a przy dobrej widoczności roztacza się z niej piękny widok na Karkonosze i panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. To rozległy płaskowyż o powierzchni ok. 9 km². Jest to teren ścisłego rezerwatu, ponieważ zachowało się tu wiele cennych gatunków roślin. Znaczne połacie porasta m.in. kosodrzewina. Sporą część Równi pod Śnieżką zajmują również górskie torfowiska. Ponieważ teren jest podmokły, swe źródła mają tu rzeki: Biała Łaba, Upa, Łomnica i Łomniczka. Wędrówka na Śnieżkę zajmie nam około godziny. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania, została ona przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko "Dom Śląski". Tu możemy odetchnąć, gdyż dalsza część szlaku będzie nieco bardziej stroma. Podążając za czarnymi znakami, możemy wybrać trudniejszy wariant podejścia tak zwanymi zakosami. Jest on jednak nieco krótszy i liczy około 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie natomiast Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km długości. Warto jednak wiedzieć, że w okresie zimowym Droga Jubileuszowa jest zamknięta, ponieważ na tym terenie mogą występować lawiny.

Pieszo na Śnieżkę

Jak wspomnieliśmy, wybierając się na najwyższy szczyt Karkonoszy możemy całą trasę pokonać pieszo. W takim wypadku przy dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" należy wejść na czarny szlak. Po drodze mijamy Biały Jar i dalej, trzymając się czarnych znaków, dojdziemy na szczyt Kopy. Spod górnej stacji kolei linowej kontynuujemy wycieczkę, korzystając z trasy opisanej w poprzedniej części tekstu. Na Śnieżkę można również wejść korzystając z żółtego szlaku, który biegnie ul. Strażacką w Karpaczu. Po drodze powinniśmy minąć schronisko "Strzecha Akademicka", przy którym następuje rozwidlenie dróg. Możemy wybrać wariant przejścia żółtym szlakiem przez Biały Jar (zimą będzie zamknięty) lub kontynuować marsz na najwyższy szczyt Karkonoszy szlakiem niebieskim. Przy ul. Strażackiej znajduje się również wlot na szlak zielony. W tym przypadku po drodze miniemy Starą Polanę (niegdyś stało tu schronisko im. Bronka Czecha) i zmieniamy szlak na niebieski. To ul. Na Śnieżkę, która prowadzi do pięknie położonego schroniska "Samotnia". Później kierujemy się w stronę schroniska "Strzecha Akademicka" i dalej niebieskim szlakiem wchodzimy na szczyt Śnieżki. Ostatnią drogą wiodącą na szczyt Śnieżki jest szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki. Jest on zamknięty zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe. Po drodze mijamy schronisko "Nad Łomniczką" i schronisko "Dom Śląski".

Jak widać liczba różnych opcji dotarcia na Śnieżkę pozwala zaplanować nie jedną, ale kilka wycieczek na ten szczyt. A w jej trakcie, jak i na samym szczycie będziemy podziwiać niesamowitą przyrodę oraz zjawiskowe widoki. Dlatego już dziś warto zaplanować sobie taką wyprawę.

Pozostałe wiadomości

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - odpowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP