Czy znasz najciekawsze fakty o Śnieżce?


Dumnie góruje nad Kotliną Jeleniogórską i przyciąga spojrzenia turystów. Z czym ją kojarzymy? Niektórzy z nas z obserwatorium, kaplicą św. Wawrzyńca i oczywiście pięknymi widokami, które podziwiać możemy po wejściu na jej szczyt. Śnieżka, bo o niej mowa to najwyższy szczyt Karkonoszy. W naszym tekście oprócz najciekawszych i być może dla niektórych słabo znanych faktów przedstawimy też różne drogi na ten szczyt. Zapraszamy do lektury!

Wyjątkowa aura na szczycie

Śnieżka z wyglądu przypomina wulkan, ale nigdy nim nie była. Jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym zderzające się płyty tektoniczne wypchnęły Alpy. Szczyt tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne. Najwyższy szczyt Karkonoszy w szczytowym punkcie mierzy 1603 metry, 29 centymetrów i 6 milimetrów. Znajduje się on w polskiej części wierzchołka, około 3,5 m od granicy z Czechami, tuż obok kaplicy św. Wawrzyńca. Najwyżej położony punkt po czeskiej stronie granicy na Śnieżce jest natomiast o 10 centymetrów niższy. W XVI w. jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling wyliczył, że Śnieżka ma aż 5500 m wysokości! Ten całkowicie fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat. Klimat Śnieżki przypomina warunki panujące w rejonie koła podbiegunowego. Średnia roczna temperatura wynosi zaledwie 0,4°C. Przez 1/3 roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5°C, a śnieg utrzymuje się tutaj od października do maja. Specyficzny klimat sprawił, że w czasie II wojny światowej szkolono w tym rejonie żołnierzy Luftwaffe i Wehrmachtu, którzy mieli zostać wysłani na daleką północ.

Niesamowita aura

Inną charakterystyczną cechą związaną z warunkami pogodowymi na szczycie są huraganowe wiatry. Średnio takie warunki można spotkać tu przez 206 dni w roku, a rekordowe podmuchy dochodziły do 288 km/h! Surowość aury na Śnieżce sprawia, że piętro roślinności alpejskiej zaczyna się na niej dużo niżej niż w innych górach. Roślinność charakterystyczna dla piętra alpejskiego zajmuje obszary między 1450 a 1603 m n.p.m. Dla porównania warto wiedzieć, że w Tatrach piętro alpejskie znajduje się na wysokości od 1800 do 2300 m n.p.m.

Pierwsze systematyczne obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce w 1880 roku, a 20 lat później – w 1900 roku – wybudowano obserwatorium. Budowa była niezwykle kosztowna, bo wszystkie materiały wnosili na plecach tragarze lub transportowano je konno. Dopiero w 1905 roku powstała pierwsza droga prowadząca na szczyt. Dziś na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie zlokalizowano na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

I zjawiska do obserwacji

Śnieżka jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Wpływy lokalne na klimat są tu zminimalizowane niemal do zera. Na podstawie wieloletnich pomiarów (od 1880 roku) można stwierdzić, że w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C.

Mgła na szczycie Śnieżki utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku. Dzięki temu można tu często zaobserwować dość rzadko spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i glorię. Inną ciekawostką, którą można tu zobaczyć, są ognie św. Elma – małe, ciche wyładowania elektryczne na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, które zapowiadają burzę. Oprócz wspomnianej kaplicy oraz obserwatorium na szczycie Śnieżki znajduje się urząd pocztowy. Jest to jednocześnie najwyżej położona tego typu placówka w Republice Czeskiej! W jej historii zapisał się listonosz Robert Fleiß, który przez 37 lat codziennie znosił pocztę ze Śnieżki. W czasie swej wieloletniej służby przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, a przesyłki, które przeniósł, wypełniłyby 300 wagonów towarowych!

Jak dotrzeć na szczyt Śnieżki od strony polskiej?

Będąc w Karpaczu mamy dwie główne alternatywy, które możemy wybrać, by dostać się na Śnieżkę. Część trasy możemy pokonać kolejką linową. Drugim wariantem jest pokonanie całej trasy pieszo. Zacznijmy od opcji pierwszej.

Wyprawę najprościej będzie zacząć przy parkingu na ul. Olimpijskiej. Jest tu sporo miejsc do pozostawienia samochodu. Następnie kierujemy się do dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" przy ul. Turystycznej, która znajduje się ok. 150 metrów powyżej ul. Olimpijskiej. Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Wjazd trwa 8 minut, a przy dobrej widoczności roztacza się z niej piękny widok na Karkonosze i panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. To rozległy płaskowyż o powierzchni ok. 9 km². Jest to teren ścisłego rezerwatu, ponieważ zachowało się tu wiele cennych gatunków roślin. Znaczne połacie porasta m.in. kosodrzewina. Sporą część Równi pod Śnieżką zajmują również górskie torfowiska. Ponieważ teren jest podmokły, swe źródła mają tu rzeki: Biała Łaba, Upa, Łomnica i Łomniczka. Wędrówka na Śnieżkę zajmie nam około godziny. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania, została ona przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko "Dom Śląski". Tu możemy odetchnąć, gdyż dalsza część szlaku będzie nieco bardziej stroma. Podążając za czarnymi znakami, możemy wybrać trudniejszy wariant podejścia tak zwanymi zakosami. Jest on jednak nieco krótszy i liczy około 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie natomiast Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km długości. Warto jednak wiedzieć, że w okresie zimowym Droga Jubileuszowa jest zamknięta, ponieważ na tym terenie mogą występować lawiny.

Pieszo na Śnieżkę

Jak wspomnieliśmy, wybierając się na najwyższy szczyt Karkonoszy możemy całą trasę pokonać pieszo. W takim wypadku przy dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" należy wejść na czarny szlak. Po drodze mijamy Biały Jar i dalej, trzymając się czarnych znaków, dojdziemy na szczyt Kopy. Spod górnej stacji kolei linowej kontynuujemy wycieczkę, korzystając z trasy opisanej w poprzedniej części tekstu. Na Śnieżkę można również wejść korzystając z żółtego szlaku, który biegnie ul. Strażacką w Karpaczu. Po drodze powinniśmy minąć schronisko "Strzecha Akademicka", przy którym następuje rozwidlenie dróg. Możemy wybrać wariant przejścia żółtym szlakiem przez Biały Jar (zimą będzie zamknięty) lub kontynuować marsz na najwyższy szczyt Karkonoszy szlakiem niebieskim. Przy ul. Strażackiej znajduje się również wlot na szlak zielony. W tym przypadku po drodze miniemy Starą Polanę (niegdyś stało tu schronisko im. Bronka Czecha) i zmieniamy szlak na niebieski. To ul. Na Śnieżkę, która prowadzi do pięknie położonego schroniska "Samotnia". Później kierujemy się w stronę schroniska "Strzecha Akademicka" i dalej niebieskim szlakiem wchodzimy na szczyt Śnieżki. Ostatnią drogą wiodącą na szczyt Śnieżki jest szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki. Jest on zamknięty zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe. Po drodze mijamy schronisko "Nad Łomniczką" i schronisko "Dom Śląski".

Jak widać liczba różnych opcji dotarcia na Śnieżkę pozwala zaplanować nie jedną, ale kilka wycieczek na ten szczyt. A w jej trakcie, jak i na samym szczycie będziemy podziwiać niesamowitą przyrodę oraz zjawiskowe widoki. Dlatego już dziś warto zaplanować sobie taką wyprawę.

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP