Czy znasz najciekawsze fakty o Śnieżce?


Dumnie góruje nad Kotliną Jeleniogórską i przyciąga spojrzenia turystów. Z czym ją kojarzymy? Niektórzy z nas z obserwatorium, kaplicą św. Wawrzyńca i oczywiście pięknymi widokami, które podziwiać możemy po wejściu na jej szczyt. Śnieżka, bo o niej mowa to najwyższy szczyt Karkonoszy. W naszym tekście oprócz najciekawszych i być może dla niektórych słabo znanych faktów przedstawimy też różne drogi na ten szczyt. Zapraszamy do lektury!

Wyjątkowa aura na szczycie

Śnieżka z wyglądu przypomina wulkan, ale nigdy nim nie była. Jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym zderzające się płyty tektoniczne wypchnęły Alpy. Szczyt tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne. Najwyższy szczyt Karkonoszy w szczytowym punkcie mierzy 1603 metry, 29 centymetrów i 6 milimetrów. Znajduje się on w polskiej części wierzchołka, około 3,5 m od granicy z Czechami, tuż obok kaplicy św. Wawrzyńca. Najwyżej położony punkt po czeskiej stronie granicy na Śnieżce jest natomiast o 10 centymetrów niższy. W XVI w. jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling wyliczył, że Śnieżka ma aż 5500 m wysokości! Ten całkowicie fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat. Klimat Śnieżki przypomina warunki panujące w rejonie koła podbiegunowego. Średnia roczna temperatura wynosi zaledwie 0,4°C. Przez 1/3 roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5°C, a śnieg utrzymuje się tutaj od października do maja. Specyficzny klimat sprawił, że w czasie II wojny światowej szkolono w tym rejonie żołnierzy Luftwaffe i Wehrmachtu, którzy mieli zostać wysłani na daleką północ.

Niesamowita aura

Inną charakterystyczną cechą związaną z warunkami pogodowymi na szczycie są huraganowe wiatry. Średnio takie warunki można spotkać tu przez 206 dni w roku, a rekordowe podmuchy dochodziły do 288 km/h! Surowość aury na Śnieżce sprawia, że piętro roślinności alpejskiej zaczyna się na niej dużo niżej niż w innych górach. Roślinność charakterystyczna dla piętra alpejskiego zajmuje obszary między 1450 a 1603 m n.p.m. Dla porównania warto wiedzieć, że w Tatrach piętro alpejskie znajduje się na wysokości od 1800 do 2300 m n.p.m.

Pierwsze systematyczne obserwacje meteorologiczne zaczęto prowadzić na Śnieżce w 1880 roku, a 20 lat później – w 1900 roku – wybudowano obserwatorium. Budowa była niezwykle kosztowna, bo wszystkie materiały wnosili na plecach tragarze lub transportowano je konno. Dopiero w 1905 roku powstała pierwsza droga prowadząca na szczyt. Dziś na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie zlokalizowano na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

I zjawiska do obserwacji

Śnieżka jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Wpływy lokalne na klimat są tu zminimalizowane niemal do zera. Na podstawie wieloletnich pomiarów (od 1880 roku) można stwierdzić, że w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C.

Mgła na szczycie Śnieżki utrzymuje się przez ponad 300 dni w roku. Dzięki temu można tu często zaobserwować dość rzadko spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i glorię. Inną ciekawostką, którą można tu zobaczyć, są ognie św. Elma – małe, ciche wyładowania elektryczne na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, które zapowiadają burzę. Oprócz wspomnianej kaplicy oraz obserwatorium na szczycie Śnieżki znajduje się urząd pocztowy. Jest to jednocześnie najwyżej położona tego typu placówka w Republice Czeskiej! W jej historii zapisał się listonosz Robert Fleiß, który przez 37 lat codziennie znosił pocztę ze Śnieżki. W czasie swej wieloletniej służby przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, a przesyłki, które przeniósł, wypełniłyby 300 wagonów towarowych!

Jak dotrzeć na szczyt Śnieżki od strony polskiej?

Będąc w Karpaczu mamy dwie główne alternatywy, które możemy wybrać, by dostać się na Śnieżkę. Część trasy możemy pokonać kolejką linową. Drugim wariantem jest pokonanie całej trasy pieszo. Zacznijmy od opcji pierwszej.

Wyprawę najprościej będzie zacząć przy parkingu na ul. Olimpijskiej. Jest tu sporo miejsc do pozostawienia samochodu. Następnie kierujemy się do dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" przy ul. Turystycznej, która znajduje się ok. 150 metrów powyżej ul. Olimpijskiej. Kolejka linowa to nowoczesna 4-osobowa kanapa, która wwozi turystów na szczyt Kopy (1378 m n.p.m.). Wjazd trwa 8 minut, a przy dobrej widoczności roztacza się z niej piękny widok na Karkonosze i panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Z górnej stacji udajemy się czarnym szlakiem w kierunku Równi pod Śnieżką. To rozległy płaskowyż o powierzchni ok. 9 km². Jest to teren ścisłego rezerwatu, ponieważ zachowało się tu wiele cennych gatunków roślin. Znaczne połacie porasta m.in. kosodrzewina. Sporą część Równi pod Śnieżką zajmują również górskie torfowiska. Ponieważ teren jest podmokły, swe źródła mają tu rzeki: Biała Łaba, Upa, Łomnica i Łomniczka. Wędrówka na Śnieżkę zajmie nam około godziny. Początkowy odcinek trasy jest wybrukowany i łatwy do pokonania, została ona przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę znajduje się malownicze, zabytkowe schronisko "Dom Śląski". Tu możemy odetchnąć, gdyż dalsza część szlaku będzie nieco bardziej stroma. Podążając za czarnymi znakami, możemy wybrać trudniejszy wariant podejścia tak zwanymi zakosami. Jest on jednak nieco krótszy i liczy około 800 metrów. Dłuższa i łatwiejsza trasa wiedzie natomiast Drogą Jubileuszową (znaki niebieskie). Ten odcinek ma ok. 1,6 km długości. Warto jednak wiedzieć, że w okresie zimowym Droga Jubileuszowa jest zamknięta, ponieważ na tym terenie mogą występować lawiny.

Pieszo na Śnieżkę

Jak wspomnieliśmy, wybierając się na najwyższy szczyt Karkonoszy możemy całą trasę pokonać pieszo. W takim wypadku przy dolnej stacji kolei linowej "Zbyszek" należy wejść na czarny szlak. Po drodze mijamy Biały Jar i dalej, trzymając się czarnych znaków, dojdziemy na szczyt Kopy. Spod górnej stacji kolei linowej kontynuujemy wycieczkę, korzystając z trasy opisanej w poprzedniej części tekstu. Na Śnieżkę można również wejść korzystając z żółtego szlaku, który biegnie ul. Strażacką w Karpaczu. Po drodze powinniśmy minąć schronisko "Strzecha Akademicka", przy którym następuje rozwidlenie dróg. Możemy wybrać wariant przejścia żółtym szlakiem przez Biały Jar (zimą będzie zamknięty) lub kontynuować marsz na najwyższy szczyt Karkonoszy szlakiem niebieskim. Przy ul. Strażackiej znajduje się również wlot na szlak zielony. W tym przypadku po drodze miniemy Starą Polanę (niegdyś stało tu schronisko im. Bronka Czecha) i zmieniamy szlak na niebieski. To ul. Na Śnieżkę, która prowadzi do pięknie położonego schroniska "Samotnia". Później kierujemy się w stronę schroniska "Strzecha Akademicka" i dalej niebieskim szlakiem wchodzimy na szczyt Śnieżki. Ostatnią drogą wiodącą na szczyt Śnieżki jest szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki. Jest on zamknięty zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe. Po drodze mijamy schronisko "Nad Łomniczką" i schronisko "Dom Śląski".

Jak widać liczba różnych opcji dotarcia na Śnieżkę pozwala zaplanować nie jedną, ale kilka wycieczek na ten szczyt. A w jej trakcie, jak i na samym szczycie będziemy podziwiać niesamowitą przyrodę oraz zjawiskowe widoki. Dlatego już dziś warto zaplanować sobie taką wyprawę.

Pozostałe wiadomości

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP