Casa Batlló, obowiązkowa pozycja na turystycznej mapie Barcelony - teraz w nowym, immersyjnym wydaniu

mat. prasowe

Przez wielu nazywana perłą Katalonii, Barcelona potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Swój urok zawdzięcza wąskim, klimatycznym uliczkom, malowniczym ogrodom, aromatycznym tapas i przede wszystkim niesamowitej architekturze. 

Artykuł sponsorowany

Katedry, świątynie, muzea, zabytkowe kamienice i nowoczesne obiekty — wszystko to przeplata się w jedną całość w sposób niesamowicie zgrany i przemyślany. Barceloński modernizm od lat przyciąga tłumy i fascynuje nawet tych, którzy architekturą niezbyt się interesują. 

Niewątpliwie Barcelona nie wyglądałaby tak jak dziś, gdyby nie Antoni Gaudí. Jego twórczość na zawsze zmieniła oblicze stolicy Katalonii, czyniąc ją jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà czy Casa Batlló — to tylko niektóre z budowli wielkiego mistrza, bez których trudno wyobrazić sobie Barcelonę. Ten ostatni budynek od niedawna oferuje swoim gościom możliwość zwiedzania obiektu w całkowicie nowy, fascynujący sposób — poprzez doświadczenie 10D. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i pracy pełnych pasji projektantów.

mat. prasowe

Doświadczenie immersyjne, bo tak się ono nazywa, to uczucie „zanurzenia” w innej rzeczywistości. Poprzez otoczenie zwiedzającego obrazami, dźwiękami oraz wieloma innymi bodźcami zapewniającymi odpowiednie doznania, osoba poddawana temu procesowi ma wrażenie fizycznej obecności w niefizycznym świecie. Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, uczenie maszynowe — to tylko niektóre z nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takiej właśnie percepcji. Wrażenia proponowane przez Casa Batlló są unikatowe na skalę światową i to jest już wystarczający powód, aby odwiedzić kamienicę przy okazji wycieczki do Barcelony.

Casa Batlló to secesyjny budynek zlokalizowany przy ulicy Passeig de Gràcia 43, który początkowo należał do Josepa Batlló - został przez niego zakupiony w 1903 roku. Dom nie był wówczas zbyt interesującym obiektem do zakupu, jednak rodzina Batlló zdecydowała się na inwestycję z uwagi na lokalizację. Passeig de Gràcia uchodziła w tamtych czasach za miejsce bardzo prestiżowe i modne, a kamienica znajdowała się na samym jej środku. Centralnie położony budynek był tym, co pozwalało zwrócić na siebie uwagę. Obiekt został przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Jest to, zaraz po słynnej Sagrada Familia, jeden z najważniejszych i najbardziej osobistych projektów wielkiego architekta. Ponieważ Josep Batlló chciał, aby dom wyróżniał się śmiałością i kreatywnością, wizja twórcza Gaudiego nie była nawet w najmniejszym stopniu ograniczana ani przez samego zleceniodawcę, ani przez urzędników. Warto dodać, że taka dowolność nie spotykała architektów zbyt często, a już na pewno nie przy tak dużych projektach. Czy projekt odniósł sukces? Zdecydowanie. Casa Batlló stał się prawdziwą barcelońską perełką. Z domu, który nie cieszył się zbytnią popularnością, przeobraził się w prawdziwe architektoniczne arcydzieło podziwiane na tyle, że w 1906 roku został nawet nominowany przez Radę Miasta Barcelony do nagrody za najlepszy budynek roku.  

mat. prasowe

Panuje ogólne przekonanie, że celem Gaudiego było całkowite uniknięcie linii prostych w projekcie. Na fasadzie kamienicy znaleźć można bogato zdobioną mozaikę, do której wykonania wykorzystano nietypowe materiały, jak np. potłuczone kafle, szkło czy różnorodne kawałki ceramiki. Wszystkie te elementy zmieniają kolor fasady, gdy padają na nie promienie porannego słońca - elewacja zaczyna mienić się wtedy wszystkimi kolorami tęczy. Oczywiście nie jest to dzieło przypadku - Gaudi osobiście doglądał wszystkich prac i dokładnie wskazywał, w jaki sposób mają być rozmieszczone kolory. Dach kamienicy jest łukowaty i często porównany z grzbietem smoka lub dinozaura. Jedna z teorii na temat budynku mówi, że zaokrąglony element zakończony u góry wieżyczką i krzyżem ma przedstawiać włócznię patrona Katalonii, świętego Jerzego, która została wbita w grzbiet smoka. Fasada budynku porównana została nawet przez samego Salvadora Dali do „spokojnych wód jeziora”. Na niesamowity widok budynku z zewnątrz wpływ mają również balkony, które przypominają częściowo czaszki oraz oddzielające okna kolumny wyglądające jak piszczele. Nie bez powodu więc Casa Batlló nazywany jest często "Domem kości". Cała fasada inspirowana jest naturą, a jej jaskrawe i bujne kolory sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Zewnętrzna strona budynku to jedynie przedsmak tego, co czeka na odwiedzających w środku - szczególnie biorąc pod uwagę możliwość zwiedzania obiektu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz fasady i wnętrz architekt zaprojektował również meble oraz oświetlenie. Poza wieloma walorami artystycznymi dom jest także bardzo funkcjonalny, co czyni go bardziej charakterystycznym dla czasów współczesnych, aniżeli tych z początku XX wieku. Rodzina Batlló zamieszkiwała tzw. szlachetne piętro (hiszp. "Piano nobile") aż do połowy lat 50. XX wieku. W roku 1993 budynek zyskał nowego właściciela (rodzinę Bernat) i w 2002 roku został udostępniony zwiedzającym. Od 20 lat Casa Batlló przyciąga turystów z całego świata, oferując im nietuzinkową wycieczkę po jednym z najciekawszych budynków w historii sztuki. Liczne remonty i renowacje, które odbywały się w Casa Batlló sprawiły, że stał się on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Barcelonie.

mat. prasowe

W obecnej wersji Casa Batlló to niesamowity "żywy" dom, w którym odwiedzający mogą czerpać z twórczości Gaudiego i odbyć niezapomnianą podróż po najskrytszych zakamarkach jego umysłu. Jak to możliwe? W budynku zastosowane liczne instalacje i produkcje audiowizualne, które obrazują gościom całą historię domu - od osób, które w nim mieszkały i pracowały aż po sposób, w jaki dom został zbudowany. "Nowy" Casa Batlló ma do zaoferowania całkiem sporo - otwarte zostały dodatkowe 2 sale o łącznej powierzchni 2000 m2. Są one próbą reinterpretacji Gaudiego przez artystów takich jak japoński architekt Kengo Kuma, czy Refik Anadol, który jest pionierem w dziedzinie estetyki inteligencji maszyn. Ten ostatni, wykorzystując najnowsze technologie, stara się zrozumieć umysł Gaudiego przy użyciu sztucznej inteligencji.

Pierwsze pomieszczenie, czyli Gaudí Dôme, przenosi gości do dziecięcego okresu Gaudiego i momentu, w którym po raz pierwszy zetknął się on z przyrodą. Doświadczeniu towarzyszy spokojna muzyka i kojące dźwięki natury, które odtwarzane są z 21 kanałów audioprzewodnika. Całość idealnie komponuje się z instalacjami wideo i wolumetrycznymi projekcjami, które wyświetlane są przy pomocy aż 38 projektorów. W sali drugiej, Gaudí Cube, czeka na zwiedzających kolejna sensoryczna uczta dla zmysłów. Zainstalowany został tam unikatowy na światową skalę sześcian LED, w którym również nie zabrakło oprawy dźwiękowej, jak i wizualnej. Praca Refika Anadola pt. "W umyśle Gaudiego" otwiera magiczny projekt i pozwala przeniknąć do umysłu wielkiego mistrza oraz zobaczyć otaczającą rzeczywistość jego oczami.

Interaktywne doświadczenie to nie tylko sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość, to również doznania zapachowe. Na gości Casa Batlló czekają również takie atrakcje jak nowe, pionowe centrum komunikacyjne zaprojektowane przez znanego Kengo Kumę oraz unoszące się w powietrzu schody wykonane z 13 ton polerowanego marmuru.

Casa Batlló budził podziw już od pierwszego dnia, gdy Antoni Gaudi ukończył swój projekt. Choć budynek ma wielu krytyków w społeczeństwie, wszyscy są zgodni, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony. Nie bez powodu nazywana jest ona również "miastem Gaudiego". Budowle zaprojektowane przez tego architekta nadają miastu szczególny charakter. Dla osób interesujących się architekturą i historią sztuki Casa Batllo jest obowiązkową pozycją na mapie Katalonii. Zastosowane w budynku technologie pozwalają jeszcze bardziej docenić kunszt pracy słynnego architekta.

mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP