Casa Batlló, obowiązkowa pozycja na turystycznej mapie Barcelony - teraz w nowym, immersyjnym wydaniu

mat. prasowe

Przez wielu nazywana perłą Katalonii, Barcelona potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Swój urok zawdzięcza wąskim, klimatycznym uliczkom, malowniczym ogrodom, aromatycznym tapas i przede wszystkim niesamowitej architekturze. 

Artykuł sponsorowany

Katedry, świątynie, muzea, zabytkowe kamienice i nowoczesne obiekty — wszystko to przeplata się w jedną całość w sposób niesamowicie zgrany i przemyślany. Barceloński modernizm od lat przyciąga tłumy i fascynuje nawet tych, którzy architekturą niezbyt się interesują. 

Niewątpliwie Barcelona nie wyglądałaby tak jak dziś, gdyby nie Antoni Gaudí. Jego twórczość na zawsze zmieniła oblicze stolicy Katalonii, czyniąc ją jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà czy Casa Batlló — to tylko niektóre z budowli wielkiego mistrza, bez których trudno wyobrazić sobie Barcelonę. Ten ostatni budynek od niedawna oferuje swoim gościom możliwość zwiedzania obiektu w całkowicie nowy, fascynujący sposób — poprzez doświadczenie 10D. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i pracy pełnych pasji projektantów.

mat. prasowe

Doświadczenie immersyjne, bo tak się ono nazywa, to uczucie „zanurzenia” w innej rzeczywistości. Poprzez otoczenie zwiedzającego obrazami, dźwiękami oraz wieloma innymi bodźcami zapewniającymi odpowiednie doznania, osoba poddawana temu procesowi ma wrażenie fizycznej obecności w niefizycznym świecie. Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, uczenie maszynowe — to tylko niektóre z nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takiej właśnie percepcji. Wrażenia proponowane przez Casa Batlló są unikatowe na skalę światową i to jest już wystarczający powód, aby odwiedzić kamienicę przy okazji wycieczki do Barcelony.

Casa Batlló to secesyjny budynek zlokalizowany przy ulicy Passeig de Gràcia 43, który początkowo należał do Josepa Batlló - został przez niego zakupiony w 1903 roku. Dom nie był wówczas zbyt interesującym obiektem do zakupu, jednak rodzina Batlló zdecydowała się na inwestycję z uwagi na lokalizację. Passeig de Gràcia uchodziła w tamtych czasach za miejsce bardzo prestiżowe i modne, a kamienica znajdowała się na samym jej środku. Centralnie położony budynek był tym, co pozwalało zwrócić na siebie uwagę. Obiekt został przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Jest to, zaraz po słynnej Sagrada Familia, jeden z najważniejszych i najbardziej osobistych projektów wielkiego architekta. Ponieważ Josep Batlló chciał, aby dom wyróżniał się śmiałością i kreatywnością, wizja twórcza Gaudiego nie była nawet w najmniejszym stopniu ograniczana ani przez samego zleceniodawcę, ani przez urzędników. Warto dodać, że taka dowolność nie spotykała architektów zbyt często, a już na pewno nie przy tak dużych projektach. Czy projekt odniósł sukces? Zdecydowanie. Casa Batlló stał się prawdziwą barcelońską perełką. Z domu, który nie cieszył się zbytnią popularnością, przeobraził się w prawdziwe architektoniczne arcydzieło podziwiane na tyle, że w 1906 roku został nawet nominowany przez Radę Miasta Barcelony do nagrody za najlepszy budynek roku.  

mat. prasowe

Panuje ogólne przekonanie, że celem Gaudiego było całkowite uniknięcie linii prostych w projekcie. Na fasadzie kamienicy znaleźć można bogato zdobioną mozaikę, do której wykonania wykorzystano nietypowe materiały, jak np. potłuczone kafle, szkło czy różnorodne kawałki ceramiki. Wszystkie te elementy zmieniają kolor fasady, gdy padają na nie promienie porannego słońca - elewacja zaczyna mienić się wtedy wszystkimi kolorami tęczy. Oczywiście nie jest to dzieło przypadku - Gaudi osobiście doglądał wszystkich prac i dokładnie wskazywał, w jaki sposób mają być rozmieszczone kolory. Dach kamienicy jest łukowaty i często porównany z grzbietem smoka lub dinozaura. Jedna z teorii na temat budynku mówi, że zaokrąglony element zakończony u góry wieżyczką i krzyżem ma przedstawiać włócznię patrona Katalonii, świętego Jerzego, która została wbita w grzbiet smoka. Fasada budynku porównana została nawet przez samego Salvadora Dali do „spokojnych wód jeziora”. Na niesamowity widok budynku z zewnątrz wpływ mają również balkony, które przypominają częściowo czaszki oraz oddzielające okna kolumny wyglądające jak piszczele. Nie bez powodu więc Casa Batlló nazywany jest często "Domem kości". Cała fasada inspirowana jest naturą, a jej jaskrawe i bujne kolory sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Zewnętrzna strona budynku to jedynie przedsmak tego, co czeka na odwiedzających w środku - szczególnie biorąc pod uwagę możliwość zwiedzania obiektu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz fasady i wnętrz architekt zaprojektował również meble oraz oświetlenie. Poza wieloma walorami artystycznymi dom jest także bardzo funkcjonalny, co czyni go bardziej charakterystycznym dla czasów współczesnych, aniżeli tych z początku XX wieku. Rodzina Batlló zamieszkiwała tzw. szlachetne piętro (hiszp. "Piano nobile") aż do połowy lat 50. XX wieku. W roku 1993 budynek zyskał nowego właściciela (rodzinę Bernat) i w 2002 roku został udostępniony zwiedzającym. Od 20 lat Casa Batlló przyciąga turystów z całego świata, oferując im nietuzinkową wycieczkę po jednym z najciekawszych budynków w historii sztuki. Liczne remonty i renowacje, które odbywały się w Casa Batlló sprawiły, że stał się on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Barcelonie.

mat. prasowe

W obecnej wersji Casa Batlló to niesamowity "żywy" dom, w którym odwiedzający mogą czerpać z twórczości Gaudiego i odbyć niezapomnianą podróż po najskrytszych zakamarkach jego umysłu. Jak to możliwe? W budynku zastosowane liczne instalacje i produkcje audiowizualne, które obrazują gościom całą historię domu - od osób, które w nim mieszkały i pracowały aż po sposób, w jaki dom został zbudowany. "Nowy" Casa Batlló ma do zaoferowania całkiem sporo - otwarte zostały dodatkowe 2 sale o łącznej powierzchni 2000 m2. Są one próbą reinterpretacji Gaudiego przez artystów takich jak japoński architekt Kengo Kuma, czy Refik Anadol, który jest pionierem w dziedzinie estetyki inteligencji maszyn. Ten ostatni, wykorzystując najnowsze technologie, stara się zrozumieć umysł Gaudiego przy użyciu sztucznej inteligencji.

Pierwsze pomieszczenie, czyli Gaudí Dôme, przenosi gości do dziecięcego okresu Gaudiego i momentu, w którym po raz pierwszy zetknął się on z przyrodą. Doświadczeniu towarzyszy spokojna muzyka i kojące dźwięki natury, które odtwarzane są z 21 kanałów audioprzewodnika. Całość idealnie komponuje się z instalacjami wideo i wolumetrycznymi projekcjami, które wyświetlane są przy pomocy aż 38 projektorów. W sali drugiej, Gaudí Cube, czeka na zwiedzających kolejna sensoryczna uczta dla zmysłów. Zainstalowany został tam unikatowy na światową skalę sześcian LED, w którym również nie zabrakło oprawy dźwiękowej, jak i wizualnej. Praca Refika Anadola pt. "W umyśle Gaudiego" otwiera magiczny projekt i pozwala przeniknąć do umysłu wielkiego mistrza oraz zobaczyć otaczającą rzeczywistość jego oczami.

Interaktywne doświadczenie to nie tylko sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość, to również doznania zapachowe. Na gości Casa Batlló czekają również takie atrakcje jak nowe, pionowe centrum komunikacyjne zaprojektowane przez znanego Kengo Kumę oraz unoszące się w powietrzu schody wykonane z 13 ton polerowanego marmuru.

Casa Batlló budził podziw już od pierwszego dnia, gdy Antoni Gaudi ukończył swój projekt. Choć budynek ma wielu krytyków w społeczeństwie, wszyscy są zgodni, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony. Nie bez powodu nazywana jest ona również "miastem Gaudiego". Budowle zaprojektowane przez tego architekta nadają miastu szczególny charakter. Dla osób interesujących się architekturą i historią sztuki Casa Batllo jest obowiązkową pozycją na mapie Katalonii. Zastosowane w budynku technologie pozwalają jeszcze bardziej docenić kunszt pracy słynnego architekta.

mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny