Casa Batlló, obowiązkowa pozycja na turystycznej mapie Barcelony - teraz w nowym, immersyjnym wydaniu

mat. prasowe

Przez wielu nazywana perłą Katalonii, Barcelona potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Swój urok zawdzięcza wąskim, klimatycznym uliczkom, malowniczym ogrodom, aromatycznym tapas i przede wszystkim niesamowitej architekturze. 

Artykuł sponsorowany

Katedry, świątynie, muzea, zabytkowe kamienice i nowoczesne obiekty — wszystko to przeplata się w jedną całość w sposób niesamowicie zgrany i przemyślany. Barceloński modernizm od lat przyciąga tłumy i fascynuje nawet tych, którzy architekturą niezbyt się interesują. 

Niewątpliwie Barcelona nie wyglądałaby tak jak dziś, gdyby nie Antoni Gaudí. Jego twórczość na zawsze zmieniła oblicze stolicy Katalonii, czyniąc ją jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà czy Casa Batlló — to tylko niektóre z budowli wielkiego mistrza, bez których trudno wyobrazić sobie Barcelonę. Ten ostatni budynek od niedawna oferuje swoim gościom możliwość zwiedzania obiektu w całkowicie nowy, fascynujący sposób — poprzez doświadczenie 10D. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i pracy pełnych pasji projektantów.

mat. prasowe

Doświadczenie immersyjne, bo tak się ono nazywa, to uczucie „zanurzenia” w innej rzeczywistości. Poprzez otoczenie zwiedzającego obrazami, dźwiękami oraz wieloma innymi bodźcami zapewniającymi odpowiednie doznania, osoba poddawana temu procesowi ma wrażenie fizycznej obecności w niefizycznym świecie. Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, uczenie maszynowe — to tylko niektóre z nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takiej właśnie percepcji. Wrażenia proponowane przez Casa Batlló są unikatowe na skalę światową i to jest już wystarczający powód, aby odwiedzić kamienicę przy okazji wycieczki do Barcelony.

Casa Batlló to secesyjny budynek zlokalizowany przy ulicy Passeig de Gràcia 43, który początkowo należał do Josepa Batlló - został przez niego zakupiony w 1903 roku. Dom nie był wówczas zbyt interesującym obiektem do zakupu, jednak rodzina Batlló zdecydowała się na inwestycję z uwagi na lokalizację. Passeig de Gràcia uchodziła w tamtych czasach za miejsce bardzo prestiżowe i modne, a kamienica znajdowała się na samym jej środku. Centralnie położony budynek był tym, co pozwalało zwrócić na siebie uwagę. Obiekt został przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Jest to, zaraz po słynnej Sagrada Familia, jeden z najważniejszych i najbardziej osobistych projektów wielkiego architekta. Ponieważ Josep Batlló chciał, aby dom wyróżniał się śmiałością i kreatywnością, wizja twórcza Gaudiego nie była nawet w najmniejszym stopniu ograniczana ani przez samego zleceniodawcę, ani przez urzędników. Warto dodać, że taka dowolność nie spotykała architektów zbyt często, a już na pewno nie przy tak dużych projektach. Czy projekt odniósł sukces? Zdecydowanie. Casa Batlló stał się prawdziwą barcelońską perełką. Z domu, który nie cieszył się zbytnią popularnością, przeobraził się w prawdziwe architektoniczne arcydzieło podziwiane na tyle, że w 1906 roku został nawet nominowany przez Radę Miasta Barcelony do nagrody za najlepszy budynek roku.  

mat. prasowe

Panuje ogólne przekonanie, że celem Gaudiego było całkowite uniknięcie linii prostych w projekcie. Na fasadzie kamienicy znaleźć można bogato zdobioną mozaikę, do której wykonania wykorzystano nietypowe materiały, jak np. potłuczone kafle, szkło czy różnorodne kawałki ceramiki. Wszystkie te elementy zmieniają kolor fasady, gdy padają na nie promienie porannego słońca - elewacja zaczyna mienić się wtedy wszystkimi kolorami tęczy. Oczywiście nie jest to dzieło przypadku - Gaudi osobiście doglądał wszystkich prac i dokładnie wskazywał, w jaki sposób mają być rozmieszczone kolory. Dach kamienicy jest łukowaty i często porównany z grzbietem smoka lub dinozaura. Jedna z teorii na temat budynku mówi, że zaokrąglony element zakończony u góry wieżyczką i krzyżem ma przedstawiać włócznię patrona Katalonii, świętego Jerzego, która została wbita w grzbiet smoka. Fasada budynku porównana została nawet przez samego Salvadora Dali do „spokojnych wód jeziora”. Na niesamowity widok budynku z zewnątrz wpływ mają również balkony, które przypominają częściowo czaszki oraz oddzielające okna kolumny wyglądające jak piszczele. Nie bez powodu więc Casa Batlló nazywany jest często "Domem kości". Cała fasada inspirowana jest naturą, a jej jaskrawe i bujne kolory sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Zewnętrzna strona budynku to jedynie przedsmak tego, co czeka na odwiedzających w środku - szczególnie biorąc pod uwagę możliwość zwiedzania obiektu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz fasady i wnętrz architekt zaprojektował również meble oraz oświetlenie. Poza wieloma walorami artystycznymi dom jest także bardzo funkcjonalny, co czyni go bardziej charakterystycznym dla czasów współczesnych, aniżeli tych z początku XX wieku. Rodzina Batlló zamieszkiwała tzw. szlachetne piętro (hiszp. "Piano nobile") aż do połowy lat 50. XX wieku. W roku 1993 budynek zyskał nowego właściciela (rodzinę Bernat) i w 2002 roku został udostępniony zwiedzającym. Od 20 lat Casa Batlló przyciąga turystów z całego świata, oferując im nietuzinkową wycieczkę po jednym z najciekawszych budynków w historii sztuki. Liczne remonty i renowacje, które odbywały się w Casa Batlló sprawiły, że stał się on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Barcelonie.

mat. prasowe

W obecnej wersji Casa Batlló to niesamowity "żywy" dom, w którym odwiedzający mogą czerpać z twórczości Gaudiego i odbyć niezapomnianą podróż po najskrytszych zakamarkach jego umysłu. Jak to możliwe? W budynku zastosowane liczne instalacje i produkcje audiowizualne, które obrazują gościom całą historię domu - od osób, które w nim mieszkały i pracowały aż po sposób, w jaki dom został zbudowany. "Nowy" Casa Batlló ma do zaoferowania całkiem sporo - otwarte zostały dodatkowe 2 sale o łącznej powierzchni 2000 m2. Są one próbą reinterpretacji Gaudiego przez artystów takich jak japoński architekt Kengo Kuma, czy Refik Anadol, który jest pionierem w dziedzinie estetyki inteligencji maszyn. Ten ostatni, wykorzystując najnowsze technologie, stara się zrozumieć umysł Gaudiego przy użyciu sztucznej inteligencji.

Pierwsze pomieszczenie, czyli Gaudí Dôme, przenosi gości do dziecięcego okresu Gaudiego i momentu, w którym po raz pierwszy zetknął się on z przyrodą. Doświadczeniu towarzyszy spokojna muzyka i kojące dźwięki natury, które odtwarzane są z 21 kanałów audioprzewodnika. Całość idealnie komponuje się z instalacjami wideo i wolumetrycznymi projekcjami, które wyświetlane są przy pomocy aż 38 projektorów. W sali drugiej, Gaudí Cube, czeka na zwiedzających kolejna sensoryczna uczta dla zmysłów. Zainstalowany został tam unikatowy na światową skalę sześcian LED, w którym również nie zabrakło oprawy dźwiękowej, jak i wizualnej. Praca Refika Anadola pt. "W umyśle Gaudiego" otwiera magiczny projekt i pozwala przeniknąć do umysłu wielkiego mistrza oraz zobaczyć otaczającą rzeczywistość jego oczami.

Interaktywne doświadczenie to nie tylko sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość, to również doznania zapachowe. Na gości Casa Batlló czekają również takie atrakcje jak nowe, pionowe centrum komunikacyjne zaprojektowane przez znanego Kengo Kumę oraz unoszące się w powietrzu schody wykonane z 13 ton polerowanego marmuru.

Casa Batlló budził podziw już od pierwszego dnia, gdy Antoni Gaudi ukończył swój projekt. Choć budynek ma wielu krytyków w społeczeństwie, wszyscy są zgodni, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony. Nie bez powodu nazywana jest ona również "miastem Gaudiego". Budowle zaprojektowane przez tego architekta nadają miastu szczególny charakter. Dla osób interesujących się architekturą i historią sztuki Casa Batllo jest obowiązkową pozycją na mapie Katalonii. Zastosowane w budynku technologie pozwalają jeszcze bardziej docenić kunszt pracy słynnego architekta.

mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Nie chcemy odwetu, ale mamy plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne – zadeklarowała we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej. Odniosła się w ten sposób do amerykańskich ceł na Unię Europejską.

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Źródło:
PAP

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Od wtorku refundowanych jest dwadzieścia dziewięć nowych leków. Między innymi na nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w chorobach rzadkich czy terapiach onkologicznych. Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" we wtorkowym wydaniu napisała, że na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej.

Zmiany na liście leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych

Źródło:
PAP

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen sprzętu AGD marki Electrolux oraz AEG. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Katarzyna Nowakowska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powiedziała, że w resorcie powstał projekt zmieniający częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ma być ona przeprowadzana każdego roku, a nie co trzy lata.

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Kultury zaczerniło najbardziej bulwersujące fragmenty raportu z kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Chodzi o wielomilionowe pensje byłego prezesa Jacka Bromskiego i dyrektorki biura SFP. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pełnej wersji kontroli w SFP. W ocenie Bromskiego dokument "zawiera szereg nieprawdziwych lub nieuprawnionych stwierdzeń".

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Źródło:
PAP

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

Popularna japońska sieć restauracji Sukiya zamknęła w tym tygodniu niemal wszystkie swoje lokale w celu przeprowadzenia czyszczenia. Wcześniej w jedzeniu serwowanym w restauracjach sieci znaleziono szczura i robaka.

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Źródło:
CNN

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub nie wypłacono im odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Musimy walczyć o dodatkowy dzień urlopu dla tych, którzy planują dziecko - powiedział w sobotę na spotkaniu w Płocku kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu proponuje, by taki dzień był wykorzystywany na szkolenie rodziców, na przykład z bezpieczeństwa cyfrowego.

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie studentów w Polsce wzrosło w ciągu roku o ponad 190 złotych. Wynosi około 3,6 tysiąca złotych netto - wynika z badania przygotowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Najwyższymi zarobkami w kraju mogą pochwalić się studenci z Wrocławia.

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP