HTC znowu pod kreską. Ogromne straty w trzecim kwartale

Tech

Ivan Garcia / Shutterstock.comTajwański producent smartfonów HTC znowu na minusie. Strata netto w trzecim kwartale br. wyniosła aż 4,48 mld nowych tajwańskich dolarów

Tajwański producent smartfonów HTC znowu na minusie. Strata netto w trzecim kwartale br. wyniosła aż 137,63 mln dol.

Dla porównania, w analogicznym okresie przed rokiem, HTC zanotowało minimalny zysk netto w wysokości 180 tys. dol.

Restrukturyzacja

Słabe wyniki za trzeci kwartał nie są jednak żadną niespodzianką, ponieważ spółka już wcześniej alarmowała o słabych prognozach finansowych.

Wskazywał na to również jeszcze gorszy drugi kwartał. W sierpniu poinformowano, że strata netto w okresie trzech miesięcy wyniosła ponad 240 mln dol.

W konsekwencji, już wcześniej HTC został usunięty z indeksu 50 największych firm na Tajwanie. Spadek cen akcji aż o 66 proc. w tym roku oznaczał, że producent musiał pożegnać się z indeksem TWSE 50. A to na pewno źle wpływa na zagranicznych inwestorów, bowiem jak przypomina BBC, zwykle niechętnie nabywają oni akcje nienotowane na głównym tajwańskim indeksie.

Tajwański producent jest bowiem w fazie restrukturyzacji. W jej wyniku pracę ma stracić ok. 15 proc. pracowników HTC.

Pierwszy producent

HTC zostało założone w 1990 roku i jako pierwszy producent na świecie wypuściło na rynek smartfon z Androidem. Zajmuje się także produkcją laptopów oraz było jednym z pierwszych twórców ekranu dotykowego.

Do kłopotów HTC w dużej mierze przyczyniła się duża konkurencja ze strony Samsunga i Apple na rynku smartfonów z wysokiej półki cenowej. Poza linią HTC Desire firma nie posiada również w swojej ofercie większego wyboru tańszych telefonów, na rynku których zaczynają panować Chińczycy. W tym momencie produkty HTC to tylko 2 proc. globalnego rynku smartfonów.

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Ivan Garcia / Shutterstock.com