Sztuczna inteligencja wdrażana w spółkach Skarbu Państwa. Wicepremier podaje przykłady

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/7
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywane są obecnie w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP) - wynika z informacji przekazanych przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podkreślił, resort zachęca firmy do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. Sasin podał też przykłady wdrażanych projektów opartych o AI.

Interpelację w sprawie wsparcia potencjału spółek Skarbu Państwa w zakresie stosowania sztucznej inteligencji skierowała posłanka Hanna Gill-Piątek. Parlamentarzystka przypomniała, że "Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020" uchwalona przez Radę Ministrów 28 grudnia 2020 roku w celach krótkoterminowych (do 2023 roku) w sekcji AI i innowacyjne firmy wymienia "zdefiniowanie stałych programów wspierania działalności artystycznej i kreatywnej w obszarze AI".

"Wśród narzędzi przewiduje uczestnictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych w zidentyfikowaniu spółek, w których potencjał AI mógłby być rozwijany oraz uwzględniany w strategiach biznesowych przedsiębiorstw" - dodała Gill-Piątek. W związku z tym, posłanka zapytała, czy minister aktywów państwowych Jacek Sasin rekomendował spółki, w których potencjał AI mógłby być rozwijany lub uczestniczył w przygotowaniu takiej listy.

Sztuczna inteligencja w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że MAP uczestniczyło w zidentyfikowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których potencjał sztucznej inteligencji mógłby być rozwijany.

"W wyniku tego działania MAP zidentyfikowało zarówno kluczowe sektory gospodarki, jak i SSP, które rozwijają lub mają w planach implementację technologii sztucznej inteligencji. Pośród tych sektorów należy wymienić branżę bankową, ubezpieczeniową, paliwowo-energetyczną, górniczohutniczą, kolejową, obronną, telekomunikacyjną, pocztową czy też farmaceutyczną" - wymienił szef MAP.

Jacek Sasin poinformował, że rozwiązania oparte o technologię sztucznej inteligencji rozwijane są w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa:

 • Poczta Polska,
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie,
 • Grupa PZU (PZU SA, PZU Życie),
 • PKO Bank Polski;
 • Grupa Azoty,
 • PKP S.A.,
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.,
 • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
 • Polski Holding Hotelowy Sp. z o.o.,
 • Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.,
 • Exatel S.A.,
 • Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" S.A.,
 • Polski Holding Obronny S.A.,
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.,
 • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.,
 • Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.,
 • KGHM Polska Miedź S.A.,
 • Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.,
 • Polska Grupa Górnicza S.A.,
 • Grupa Kapitałowa Enea,
 • Grupa Kapitałowa PGE,
 • PKN Orlen S.A.,
 • Tauron Polska Energia S.A.

Jacek Sasin o przykładach rozwiązań

Minister aktywów państwowych podał też informacje o wybranych projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Jak wskazał, PKO Bank Polski wdrożył "Asystenta głosowego IKO", czyli rozwiązanie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji. W ocenie Sasina asystent "jest najbardziej zaawansowanym voicebotem na polskim rynku finansowym".

Ponadto bank wdraża rozwiązanie "Biuro Rozwoju Sztucznej Inteligencji – BAU", które ma dostarczać jednostkom biznesowym rozwiązań z różnych obszarów sztucznej inteligencji, m.in. przetwarzania języka naturalnego i wizji komputerowej, w tym m.in. klasyfikatory tekstu, automatyczne analizy opinii, wyszukiwarki semantyczne - czytamy.

Z kolei Grupa PZU realizuje rozwiązanie "Al w Likwidacji 3/Asystent AI", w ramach którego klientom indywidualnym udostępniona została aplikacja, która umożliwia przesyłanie zdjęć i opisu szkody, "dzięki czemu jest ona szybciej analizowana" - wyjaśnił szef MAP. Jacek Sasin wskazał, że system dostarcza również wyceny poszczególnych części oraz naprawy – w ten sposób adresuje wszystkie niezbędne działania, aby w kompleksowy i precyzyjny sposób wycenić szkodę w pojeździe. "W rezultacie pełen kosztorys szkody gotowy jest w zaledwie kilka minut" - podkreślił minister.

Tauron Polska Energia S.A. realizuje projekt "Internet Rzeczy w inteligentnym mieście", którego podstawowym celem ma być stworzenie inteligentnych przestrzeni miejskich w różnych obszarach.

"Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych. Sztuczna inteligencja pomoże w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków" - podał Sasin.

Wicepremier poinformował również, że m.in. Grupa Azoty realizuje system wsparcia gospodarstw w obszarach rolnictwo precyzyjne i rolnictwo cyfrowe (4.0). "Rozwiązanie ma na celu wdrożenie internetowej usługi monitoringu satelitarnego upraw poprzez praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przy optymalizacji dawkowania nawozów mineralnych. Projekt zapewni wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem rolnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Minister Sasin stwierdził, że jego resort zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę będzie odgrywał rozwój sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0, dlatego - jak wskazał - MAP zachęca SSP do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. "MAP wyraża również gotowość do wspierania SSP, w zakresie swojej właściwości, w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji poprzez udoskonalanie procesów właściwych dla działania konkretnych SSP" - zadeklarował wicepremier.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl

Pozostałe wiadomości

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP