Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywane są obecnie w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP) - wynika z informacji przekazanych przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podkreślił, resort zachęca firmy do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. Sasin podał też przykłady wdrażanych projektów opartych o AI.
Interpelację w sprawie wsparcia potencjału spółek Skarbu Państwa w zakresie stosowania sztucznej inteligencji skierowała posłanka Hanna Gill-Piątek. Parlamentarzystka przypomniała, że "Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020" uchwalona przez Radę Ministrów 28 grudnia 2020 roku w celach krótkoterminowych (do 2023 roku) w sekcji AI i innowacyjne firmy wymienia "zdefiniowanie stałych programów wspierania działalności artystycznej i kreatywnej w obszarze AI".
"Wśród narzędzi przewiduje uczestnictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych w zidentyfikowaniu spółek, w których potencjał AI mógłby być rozwijany oraz uwzględniany w strategiach biznesowych przedsiębiorstw" - dodała Gill-Piątek. W związku z tym, posłanka zapytała, czy minister aktywów państwowych Jacek Sasin rekomendował spółki, w których potencjał AI mógłby być rozwijany lub uczestniczył w przygotowaniu takiej listy.
Sztuczna inteligencja w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że MAP uczestniczyło w zidentyfikowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których potencjał sztucznej inteligencji mógłby być rozwijany.
"W wyniku tego działania MAP zidentyfikowało zarówno kluczowe sektory gospodarki, jak i SSP, które rozwijają lub mają w planach implementację technologii sztucznej inteligencji. Pośród tych sektorów należy wymienić branżę bankową, ubezpieczeniową, paliwowo-energetyczną, górniczohutniczą, kolejową, obronną, telekomunikacyjną, pocztową czy też farmaceutyczną" - wymienił szef MAP.
Jacek Sasin poinformował, że rozwiązania oparte o technologię sztucznej inteligencji rozwijane są w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa:
- Poczta Polska,
- Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie,
- Grupa PZU (PZU SA, PZU Życie),
- PKO Bank Polski;
- Grupa Azoty,
- PKP S.A.,
- Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.,
- PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
- Polski Holding Hotelowy Sp. z o.o.,
- Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.,
- Exatel S.A.,
- Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" S.A.,
- Polski Holding Obronny S.A.,
- Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.,
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.,
- Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.,
- KGHM Polska Miedź S.A.,
- Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.,
- Polska Grupa Górnicza S.A.,
- Grupa Kapitałowa Enea,
- Grupa Kapitałowa PGE,
- PKN Orlen S.A.,
- Tauron Polska Energia S.A.
Jacek Sasin o przykładach rozwiązań
Minister aktywów państwowych podał też informacje o wybranych projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Jak wskazał, PKO Bank Polski wdrożył "Asystenta głosowego IKO", czyli rozwiązanie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji. W ocenie Sasina asystent "jest najbardziej zaawansowanym voicebotem na polskim rynku finansowym".
Ponadto bank wdraża rozwiązanie "Biuro Rozwoju Sztucznej Inteligencji – BAU", które ma dostarczać jednostkom biznesowym rozwiązań z różnych obszarów sztucznej inteligencji, m.in. przetwarzania języka naturalnego i wizji komputerowej, w tym m.in. klasyfikatory tekstu, automatyczne analizy opinii, wyszukiwarki semantyczne - czytamy.
Z kolei Grupa PZU realizuje rozwiązanie "Al w Likwidacji 3/Asystent AI", w ramach którego klientom indywidualnym udostępniona została aplikacja, która umożliwia przesyłanie zdjęć i opisu szkody, "dzięki czemu jest ona szybciej analizowana" - wyjaśnił szef MAP. Jacek Sasin wskazał, że system dostarcza również wyceny poszczególnych części oraz naprawy – w ten sposób adresuje wszystkie niezbędne działania, aby w kompleksowy i precyzyjny sposób wycenić szkodę w pojeździe. "W rezultacie pełen kosztorys szkody gotowy jest w zaledwie kilka minut" - podkreślił minister.
Tauron Polska Energia S.A. realizuje projekt "Internet Rzeczy w inteligentnym mieście", którego podstawowym celem ma być stworzenie inteligentnych przestrzeni miejskich w różnych obszarach.
"Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych. Sztuczna inteligencja pomoże w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków" - podał Sasin.
Wicepremier poinformował również, że m.in. Grupa Azoty realizuje system wsparcia gospodarstw w obszarach rolnictwo precyzyjne i rolnictwo cyfrowe (4.0). "Rozwiązanie ma na celu wdrożenie internetowej usługi monitoringu satelitarnego upraw poprzez praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przy optymalizacji dawkowania nawozów mineralnych. Projekt zapewni wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem rolnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Minister Sasin stwierdził, że jego resort zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę będzie odgrywał rozwój sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0, dlatego - jak wskazał - MAP zachęca SSP do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. "MAP wyraża również gotowość do wspierania SSP, w zakresie swojej właściwości, w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji poprzez udoskonalanie procesów właściwych dla działania konkretnych SSP" - zadeklarował wicepremier.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl