Sztuczna inteligencja wdrażana w spółkach Skarbu Państwa. Wicepremier podaje przykłady

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/7
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywane są obecnie w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP) - wynika z informacji przekazanych przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podkreślił, resort zachęca firmy do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. Sasin podał też przykłady wdrażanych projektów opartych o AI.

Interpelację w sprawie wsparcia potencjału spółek Skarbu Państwa w zakresie stosowania sztucznej inteligencji skierowała posłanka Hanna Gill-Piątek. Parlamentarzystka przypomniała, że "Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020" uchwalona przez Radę Ministrów 28 grudnia 2020 roku w celach krótkoterminowych (do 2023 roku) w sekcji AI i innowacyjne firmy wymienia "zdefiniowanie stałych programów wspierania działalności artystycznej i kreatywnej w obszarze AI".

"Wśród narzędzi przewiduje uczestnictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych w zidentyfikowaniu spółek, w których potencjał AI mógłby być rozwijany oraz uwzględniany w strategiach biznesowych przedsiębiorstw" - dodała Gill-Piątek. W związku z tym, posłanka zapytała, czy minister aktywów państwowych Jacek Sasin rekomendował spółki, w których potencjał AI mógłby być rozwijany lub uczestniczył w przygotowaniu takiej listy.

Sztuczna inteligencja w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że MAP uczestniczyło w zidentyfikowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, w których potencjał sztucznej inteligencji mógłby być rozwijany.

"W wyniku tego działania MAP zidentyfikowało zarówno kluczowe sektory gospodarki, jak i SSP, które rozwijają lub mają w planach implementację technologii sztucznej inteligencji. Pośród tych sektorów należy wymienić branżę bankową, ubezpieczeniową, paliwowo-energetyczną, górniczohutniczą, kolejową, obronną, telekomunikacyjną, pocztową czy też farmaceutyczną" - wymienił szef MAP.

Jacek Sasin poinformował, że rozwiązania oparte o technologię sztucznej inteligencji rozwijane są w 23 spółkach z udziałem Skarbu Państwa:

 • Poczta Polska,
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie,
 • Grupa PZU (PZU SA, PZU Życie),
 • PKO Bank Polski;
 • Grupa Azoty,
 • PKP S.A.,
 • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.,
 • PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.,
 • Polski Holding Hotelowy Sp. z o.o.,
 • Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.,
 • Exatel S.A.,
 • Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze "Victoria" S.A.,
 • Polski Holding Obronny S.A.,
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.,
 • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.,
 • Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.,
 • KGHM Polska Miedź S.A.,
 • Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.,
 • Polska Grupa Górnicza S.A.,
 • Grupa Kapitałowa Enea,
 • Grupa Kapitałowa PGE,
 • PKN Orlen S.A.,
 • Tauron Polska Energia S.A.

Jacek Sasin o przykładach rozwiązań

Minister aktywów państwowych podał też informacje o wybranych projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Jak wskazał, PKO Bank Polski wdrożył "Asystenta głosowego IKO", czyli rozwiązanie oparte o algorytmy sztucznej inteligencji. W ocenie Sasina asystent "jest najbardziej zaawansowanym voicebotem na polskim rynku finansowym".

Ponadto bank wdraża rozwiązanie "Biuro Rozwoju Sztucznej Inteligencji – BAU", które ma dostarczać jednostkom biznesowym rozwiązań z różnych obszarów sztucznej inteligencji, m.in. przetwarzania języka naturalnego i wizji komputerowej, w tym m.in. klasyfikatory tekstu, automatyczne analizy opinii, wyszukiwarki semantyczne - czytamy.

Z kolei Grupa PZU realizuje rozwiązanie "Al w Likwidacji 3/Asystent AI", w ramach którego klientom indywidualnym udostępniona została aplikacja, która umożliwia przesyłanie zdjęć i opisu szkody, "dzięki czemu jest ona szybciej analizowana" - wyjaśnił szef MAP. Jacek Sasin wskazał, że system dostarcza również wyceny poszczególnych części oraz naprawy – w ten sposób adresuje wszystkie niezbędne działania, aby w kompleksowy i precyzyjny sposób wycenić szkodę w pojeździe. "W rezultacie pełen kosztorys szkody gotowy jest w zaledwie kilka minut" - podkreślił minister.

Tauron Polska Energia S.A. realizuje projekt "Internet Rzeczy w inteligentnym mieście", którego podstawowym celem ma być stworzenie inteligentnych przestrzeni miejskich w różnych obszarach.

"Ogromne ilości danych pochodzących z liczników energii elektrycznej, czujników jakości powietrza czy kamer będą przetwarzane w czasie rzeczywistym i posłużą do budowania algorytmów predykcyjnych. Sztuczna inteligencja pomoże w prognozowaniu zanieczyszczenia powietrza i ruchu ulicznego, a kamery zainstalowane na latarniach ulicznych będą w stanie zliczać pojazdy, wyłapywać anomalie czy dostarczać informacji na temat wypadków" - podał Sasin.

Wicepremier poinformował również, że m.in. Grupa Azoty realizuje system wsparcia gospodarstw w obszarach rolnictwo precyzyjne i rolnictwo cyfrowe (4.0). "Rozwiązanie ma na celu wdrożenie internetowej usługi monitoringu satelitarnego upraw poprzez praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przy optymalizacji dawkowania nawozów mineralnych. Projekt zapewni wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem rolnym" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Minister Sasin stwierdził, że jego resort zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę będzie odgrywał rozwój sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0, dlatego - jak wskazał - MAP zachęca SSP do inwestowania w realizację projektów związanych z robotyzacją oraz sztuczną inteligencją. "MAP wyraża również gotowość do wspierania SSP, w zakresie swojej właściwości, w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji poprzez udoskonalanie procesów właściwych dla działania konkretnych SSP" - zadeklarował wicepremier.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl

Pozostałe wiadomości

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP