Tech

Dziś premiera Windows 10. "Nowa era" Microsoftu

Tech


Dziś premiera Windows 10. Nowy system operacyjny ma być "krokiem milowym" w dziejach Microsoftu. Co ważne użytkownicy dwóch poprzednich wersji systemu mogą dostać go zupełnie za darmo.

Dziś nowy Windows będą mogli kupić użytkownicy z blisko 200 państw. Co ważne osoby, które posiadają starsze wersje systemu, czyli Windows 7 oraz Windows 8.1 mogą otrzymać "dziesiątkę" zupełnie za darmo. Wystarczy, że w najbliższym roku dokonają aktualizacji. Po tym czasie za przejście na Windows 10 będzie kosztowało ok. 119 dolarów.

Przełomowy moment?

Premiera Windowsa 10 to przełomowe wydarzenie dla prezesa Microsoftu Satyi Nadelli i zarządzanej przez niego firmy. Nowy system ma pomóc koncernowi założonemu przez Billa Gatesa wyjść na prostą po nietrafionych inwestycjach - chociażby w kupno Nokii. - Uruchomienie Windows 10 wyznacza nową erę dla komputerów osobistych. To krok milowy dla naszej firmy i szczerze mówiąc także branży - powiedział w wywiadzie dla BBC Nadella.

Jaki będzie nowy Windows?

Wraz z Windows 10 wraca klasyczne Menu Start, za którego brak w „ósemce” Microsoft spotkała ogromna fala krytyki. Menu Start w Windows 10 będzie miało odświeżoną formę i będzie można go teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia. Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach.

Nowa przeglądarka

Nowy Windows to także nowe przeglądarka - Edge. Według twórców jest szybsza i bardziej bezpieczna niż Internet Explorer. Najważniejszymi funkcjami Egde to dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

Jak zaktualizować?

Cały proces aktualizacji jest prosty: należy otworzyć aplikację „Uzyskaj system Windows 10” (mała ikona Windows znajdującą się u dołu na pasku zadań), a następnie kliknąć „Zarezerwuj bezpłatne uaktualnienie”. Ta rezerwacja do niczego nie zobowiązuje i można ją anulować w każdej chwili. Po dokonaniu rezerwacji, Microsoft skopiuje system Windows 10 na nasze urządzenie, kiedy będzie dostępny - powinno to nastąpić dziś.

Należy pamiętać, że rezerwacja jest najprostszym sposobem uzyskania bezpłatnego uaktualnienia, ale ten proces można przeprowadzić także bez jej dokonywania. Dzięki rezerwacji możemy jednak sprawdzić, czy nasze urządzenie jest zgodne z systemem Windows 10, a instalacja przebiegnie szybciej. Na instalację trzeba poświęcić około godziny. W przypadku nowszych urządzeń może ona zająć zaledwie 20 minut, a w przypadku starszych ponad godzinę.

Premiera Windows 10 - Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, bbc,

Pozostałe wiadomości