TVN24 Biznes | Tech

"Nie klikaj w link". Ostrzeżenie przed nowym atakiem

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

InPost ostrzega przed nowym atakiem oszustów podszywających się pod firmę. Jak podano, cyberprzestępcy w SMS-ach zachęcają do pobrania złośliwego oprogramowania.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z fałszywą informacją. "InPost: Twoja przesylka została umieszczona w paczkomacie. Kod odbioru otrzymasz po zaktualizowaniu aplikacji" - czytamy w wiadomości od oszustów (pisownia oryginalna). Do wiadomości jest dołączony link do pobrania złośliwej aplikacji.

InPost ostrzega przed oszustami

Przedstawiciele InPostu zamieścili ostrzeżenie w tej sprawie na Twitterze. "Uważaj na SMSy z linkiem do pobrania lub aktualizacji aplikacji z fałszywej domeny. Nie klikaj w link" - podkreślono.

"InPost NIGDY nie uzależnia otrzymania kodu odbioru od pobrania aktualizacji aplikacji. InPost Mobile pobieraj z oficjalnych sklepów: Google Play, App Store i Huawei AppGallery" - dodano we wpisie.

Ostrzeżenie opublikował również CERT Polska. "Obserwujemy atak podszywający się pod @PaczkomatyPL, którego celem są smartfony z #Android" - czytamy we wpisie. Jak dodano, "cyberprzestępcy zwabiają ofiary przez SMS na strony o adresach łudząco podobnych do Inpostu i poprzez fałszywy sklep Google Play, nakłaniają do instalacji #malware #cerberus".

Po instalacji złośliwej aplikacji napastnicy mogą zyskać pełen dostęp do urządzenia - kontaktów, SMS-ów, wykonywania połączeń telefonicznych, zapisanych danych kart płatniczych.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

To niejedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich dniach. Zespół CERT Polska informował niedawno o kampanii oszustów podszywających się pod Facebooka i Allegro.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości