TVN24 Biznes | Tech

Oszuści podszywają się pod popularną internetową platformę. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Allegro. Jak poinformowano w komunikacie, cyberprzestępcy zachęcają do pobrania złośliwej aplikacji.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

CERT Polska ostrzega

CERT Polska opublikował kolejne ostrzeżenie przed oszustami. "Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnym ataku z wykorzystaniem wizerunku Allegro, który za cel obrał sobie telefony pracujące pod kontrolą platformy Android" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y z fałszywą informacją. "Cyberprzestępcy zwabiają ofiary przez SMS na stronę allegroapk[.]net i zachęcają do pobrania złośliwej aplikacji pochodzącej z rodziny Cerberus" - poinformował CERT. Jak dodano, "po instalacji napastnicy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych)".

To niejedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich dniach. Zespół CERT Polska w środę poinformował o kampanii oszustów podszywających się pod przedstawicieli Facebooka. "Tym razem przestępcy wykorzystują fałszywe maile Facebooka jako przynętę do pobrania złośliwego oprogramowania na systemy Android - Anubis. Po instalacji cybeprzestępcy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych)" - mogliśmy przeczytać we wpisie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości