"Zmodyfikowany wariant popularnego ataku". Oszuści mogą zyskać pełen dostęp do urządzenia

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli Facebooka. Jak wskazano w komunikacie, przestępcy wykorzystują maile "jako przynętę do pobrania złośliwego oprogramowania".

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

CERT Polska ostrzega przed oszustami

CERT Polska w środę opublikował kolejne ostrzeżenie przed oszustami. "Ostrzegamy przez zmodyfikowanym wariantem popularnego ataku związanego z 'akceptacją nowej wersji regulaminu usługi'" - czytamy we wpisie.

"Tym razem przestępcy wykorzystują fałszywe maile Facebooka jako przynętę do pobrania złośliwego oprogramowania na systemy Android - Anubis. Po instalacji cybeprzestępcy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych)" - dodano.

Kolejne ostrzeżenie

To niejedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Zespół CERT Polska na początku czerwca informował o oszustach podszywających się pod Play. "Cyberprzestępcy rozsyłają rzekome faktury zawierające makra, które pobierają złośliwe oprogramowanie Zloader. Po infekcji atakujący uzyskują pełną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem oraz możliwość kradzieży środków z kont bankowych" - mogliśmy przeczytać we wpisie.

Zespół CERT Polska wcześniej ostrzegał przed atakami SMS, które wykorzystują wizerunek InPost. W połowie maja CERT informował zaś o tym, że oszuści podszywają się pod dużych operatorów komórkowych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock