Uwaga na fałszywe faktury. "Kolejna odsłona znanego ataku"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Play. Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile z informacją o rzekomej fakturze od operatora.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

W opublikowanym w czwartek wpisie na Facebooku CERT Polska poinformował o "kolejnej odsłonie znanego ataku wykorzystującego wizerunek operatora Play".

Oszuści podszywają się pod Play

"Cyberprzestępcy rozsyłają rzekome faktury zawierające makra, które pobierają złośliwe oprogramowanie Zloader. Po infekcji atakujący uzyskują pełną kontrolę nad zainfekowanym urządzeniem oraz możliwość kradzieży środków z kont bankowych" - czytamy. CERT zaleca, by nigdy nie otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać podejrzanych linków.

Zespół CERT Polska przypomniał o możliwości sprawdzenia faktury w aplikacji operatora, jeżeli nie jesteśmy pewni pochodzenia dokumentu.

Przedstawiciele Play we wpisie na Twitterze również zaapelowali o czujność. "Dostaliśmy informacje o nowej fali maili – proszę, uważajcie i zachowajcie ostrożność. Nie klikajcie w linki w podejrzanych wiadomościach! Wszystkie kwestie związane z płatnościami znajdziecie w Play24" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie operatora.

Kolejne ostrzeżenie

To niejedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Zespół CERT Polska kilka dni temu ostrzegał przed atakami SMS, które wykorzystują wizerunek InPost.

W połowie maja CERT informował zaś o tym, że oszuści podszywają się pod dużych operatorów komórkowych. "Obserwujemy kampanie spamowe podszywające się pod wizerunek Play i Orange zawierające rzekome faktury do opłacenia" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock