Cambridge Analityca złożyła wniosek o upadłość

Tech

ShutterstockCambridge Analityca złożyła wniosek o upadłość

Firma doradcza Cambridge Analytica, zamieszana w skandal z wykorzystaniem danych milionów użytkowników Facebooka, złożyła w czwartek w nowojorskim sądzie wniosek o upadłość - poinformował Reuters.

We wniosku, który trafił do sądu w Nowym Jorku Cambridge Analytica zadeklarowała aktywa w przedziale 100.001-500.000 dolarów oraz zobowiązania w przedziale 1-10 mln dolarów.

Firma i jej brytyjska spółka-matka SCL Elections poinformowały na początku miesiąca że kończą działalność ze skutkiem natychmiastowym i rozpoczynają postępowanie upadłościowe.

Jako przyczynę podano utratę klientów i rosnące koszty sądowe oraz honoraria prawników w związku ze skandalem.

"Medialne oblężenie odstraszyło od nas dosłownie wszystkich klientów i dostawców. W rezultacie uznaliśmy, że dalsza działalność przestała być opłacalna" - poinformowała firma w oświadczeniu.

Potężny skandal

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 87 mln osób zarejestrowanych na Facebooku, które zostały następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku. Brytyjska firma miała współpracować z ekipą obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W związku ze skandalem Zuckerberg był przesłuchiwany w Kongresie USA, a w maju ma stanąć przed Parlamentem Europejskim.

Autor: tol / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: