Cook kieruje oczy Apple na Chiny. Miliard dolarów już tam popłynął

Tech

flickr.com/The Climate Group/(CC BY-NC-SA 2.0)Tim Cook jeszcze w tym miesiącu ma odbyć podróż do Chin

Apple zainwestował miliard dolarów w chińskiego rywala Ubera - Didi Chuxing. A wszystko przed zapowiadaną jeszcze na ten miesiąc wizytą Tima Cooka w Państwie Środka, który walczy o odzyskanie pozycji na tamtejszym rynku.

Didi Chuxing, wcześniej istniejąca pod nazwą Didi Kuaidi, posiada obecnie aż 87 proc. udziałów w chińskim rynku. I jak podaje firma z Pekinu, łączna liczba kursów wykonywanych dziennie przez kierowców serwisu sięga ponad 11 milionów. Teraz w Didi Chuxing postanowili zainwestować Amerykanie.

Zdaniem ekspertów kwota 1 mld dolarów, która wylądowała na koncie Chińczyków, odzwierciedla strategię i prognozy Tima Cooka, którego zdaniem pewnego dnia Chiny prześcigną Stany Zjednoczone. Stając się kluczowym rynkiem.

Reuters donosi zresztą, że szef giganta odwiedzi Pekin jeszcze w tym miesiącu. Choć oficjalnego potwierdzenia brak, to CNN Money wskazuje na trzy główne kwestie, na których powinien skupić się Cook podczas tej podróży.

Spadek sprzedaży

Pierwszą z nich jest najnowszy raport finansowy, który pokazał, że okres od stycznia do marca tego roku był najgorszym od ponad dekady kwartałem dla giganta technologicznego. I pierwszy w historii skończył się spadkiem sprzedaży iPhone'ów.

Najsłabszym punktem okazały się Chiny. To powinno dać do myślenia Cookowi.

W Państwie Środka sprzedaż smartfonów z symbolem nadgryzionego jabłka spadła aż o 26 proc. Gigant z Cupertino został wyprzedzony przez lokalnych producentów, oferujących telefony w niższych cenach, Huawei i Xiaomi, wynika z badań firmy Canalys. I nic nie wskazuje na to, że Apple miałby wrócić na fotel lidera.

Chińska gospodarka spowalnia, a sprzedaż wszystkich smartfonów spadła w ostatnim kwartale o 5 proc., według Strategy Analytics.

Nowe przepisy

Podróż Cooka do Azji jest ponadto szansą na budowę relacji z tamtejszym rządem, które mogą przynieść powrót na rynek serwisów iBooks i iTunes.

Dostęp do nich został zablokowany po zaledwie 7 miesiącach od uruchomienia. Stało się tak w efekcie wprowadzonych w marcu br. przez Pekin przepisów nakazujących przechowywanie całej treści publikowanej w internecie w Chinach na serwerach znajdujących się w tym kraju.

To zresztą nie jedyny problem do rozwiązania. W Chinach nadal nie ma bowiem możliwości zakupu dostępu do Apple TV.

Cyberbezpieczeństwo

Eksperci wskazują również, że tematem rozmów może być cyberbezpieczeństwo. Przypominając o wrześniowym ataku hakerów na Apple iTunes App Store. Hakerzy zainfekowali kod wielu popularnych aplikacji i mogli zbierać dane o ich użytkownikach.

Koncern z Cupertino poinformował, że hakerzy osadzali złośliwy kod w popularnych aplikacjach, oferując tworzącym je deweloperom fałszywe oprogramowanie o nazwie Xcode.

W konsekwencji zainfekowana została m.in. bardzo popularna aplikacja WeChat .

Chiny ostro hamują. Wzrost gospodarczy najniższy od 25 lat (19.01.2016):

Chiny ostro hamują. Wzrost gospodarczy najniższy od 25 latTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/The Climate Group/(CC BY-NC-SA 2.0)