Talibowie

Talibowie

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.

Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.

Polscy żołnierze, współpracujący z Afgańczykami, pojmali najbardziej poszukiwanego Taliba we wschodnim Afganistanie - podaje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Mułła Abdul Kabir miał być zamieszany między innymi w dwa ataki, w wyniku których zginęło sześciu polskich żołnierzy.

Pakistańska 14-letnia dziewczynka, która wydała jednoosobową wojnę talibom, za co ci próbowali ją zabić, opuściła szpital w Birmingham, do którego trafiła w październiku po postrzale w głowę. Czeka ją jeszcze jedna operacja, a potem długa rehabilitacja.

W wybuchu bomby, do jakiego doszło we wtorek na zatłoczonym terenie w największym mieście Pakistanu Karaczi, zginęły co najmniej dwie osoby, a 50 innych zostało rannych - poinformowała policja.

Lada dzień Amerykanie rozpoczną wiosenną pacyfikację "polskiej" prowincji Ghazni i będzie to najpewniej ostatnia wielka operacja amerykańskich wojsk przed 2014 r., gdy zachodnie wojska mają zostać wycofane z Afganistanu.

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.