"Twoja rata kredytowa za rok będzie wyższa". Jest coraz więcej sygnałów

Pieniądze

Twoja rata za rok będzie wyższa. Robert Stanilewicz wyjaśniatvn24bis
wideo 2/3

Z Rady Polityki Pieniężnej płyną kolejne sygnały o możliwej podwyżce stóp procentowych. Jak ewentualna podwyżka stóp procentowych wpłynie na raty kredytów? O tym Robert Stanilewicz w programie „3…2…1…”.

Stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do połowy 2018 roku - prognozuje członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki. - Ale o ewentualnej zmianie swojego stanowiska poinformuję pod koniec listopada - dodał.

Podwyżka oprocentowania

Tak zwana stopa referencyjna ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, jest na historycznie niskim poziomie (1,5 procenta) i nie zmienia się od 2015 roku. Wydłuża się zatem okres, w którym Polacy mogą cieszyć się tanimi kredytami.

Jeśli obecnie kredyty mieszkaniowe oprocentowane są na ok. 4 procent, to z kredytem 300 tys. złotych rata wynosi 1432 zł. Po podwyżce stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego zmieni się zasadniczo sytuacja zadłużonych, np. przy oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych na 5 procent rata wyniesie już ponad 1600 zł, a przy wzroście do 8 procent będzie to już ok. 2200 złotych.

Ewentualna zmiana może mieć ogromne dla gospodarstw domowych. I w sposób zauważalny ograniczyć możliwości nabywcze kredytobiorców. Dla niektórych zadłużonych może oznaczać problemy z obsługą rat.

Autor: red/ms / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Raporty: