Komisja Europejska opublikowała w czwartek wyniki oceny wszystkich krajów świata pod kątem ich prawodawstwa podatkowego. Ma to być pierwszy etap na drodze do ogłoszenia unijnej czarnej listy rajów podatkowych, co spodziewane jest pod koniec 2017 roku.
Opublikowana tabela ma umożliwić ustalenie, jakie jest potencjalne ryzyko, że system podatkowy w poszczególnych państwach trzecich może ułatwiać uchylanie się od opodatkowania. Ta wstępna ocena opierała się na szeregu neutralnych i obiektywnych wskaźnikach, m.in. danych gospodarczych, działalności finansowej, strukturach instytucjonalnych i prawnych oraz podstawowych standardach dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych. KE napisała w komunikacie, że tabela została przedstawiona krajom członkowskim, które ją przeanalizują pod kątem państw, jakie będzie należało oficjalnie gruntownie zbadać. Z ich władzami wszczęte zostaną negocjacje, a jeśli odmówią one współpracy, to zostaną wciągnięte na wspólną listę krajów niewspółpracujących w dziedzinie podatkowej i nieprzestrzegających przepisów.
Walka trwa
- Nie chodzi teraz o nazywanie i piętnowanie poszczególnych krajów - powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
- Ten moment nadejdzie pod koniec 2017 roku, kiedy będziemy mieli wspólną, rygorystyczną, wiarygodną europejską listę, którą będziemy się mogli podzielić z partnerami europejskimi. Wykaz UE będzie naszym narzędziem w walce z państwami trzecimi, które nie przestrzegają zasad.
Bat na oszustów
Zamiar utworzenia czarnej listy rajów podatkowych KE ogłosiła w styczniu w ramach zakrojonego na dużą skalę planu walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków. Wspólny unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy będzie miał znacznie większe znaczenie niż obecny niespójny zbiór krajowych wykazów w kontaktach z państwami trzecimi, które nie godzą się na przestrzeganie międzynarodowych standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych - zaznacza KE w komunikacie.
Polska wieś to raj podatkowy?
Autor: PMB/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia