Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 8,2 procent, przy wzroście cen usług – o 9,7 procent i towarów – o 7,6 procent. O niemal jedną trzecią wzrosły ceny ogrzewania - w kategorii energia cieplna zanotowano wzrost o 30,7 proc.
Porównując ceny rok do roku mamy do czynienia ze wzrostem ogółem na poziomie 8,2 proc.
Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej danym udostępnianym przez GUS, to w wielu kategoriach wciąż mamy do czynienia ze wzrostem dwucyfrowym.
Ceny w górę - co najbardziej zdrożało?
Na pierwszym miejscu wzrostu cen jest energia cieplna, która podrożała o 30,7 proc. Podczas gdy cała kategoria, do której należy ("Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii") tylko o 9,5 proc.
Na drugim miejscu jest energia elektryczna, która jest we wrześniu 2023 roku droższa o 19,5 proc. niż wr wrześniu 2022 roku.
Podium zamyka herbata, która jest droższa o 17,5 proc., podczas gdy napoje bezalkoholowe ogółem podrożały o 13,4 proc. Tuż za nimi uplasowały się jaja, za które trzeba zapłacić o 17,4 proc. więcej niż przed rokiem.
Te produkty i usługi potaniały w ciągu roku
Według GUS w przypadku niektórych produktów mamy do czynienia ze spadkiem.
Potaniały:
masło - o 13,6 proc., opał - o 23,6 proc., olej napędowy - o 16,2 proc., gaz ciekły i pozostałe paliwa - o 11,2 proc., tłuszcze roślinne - o 7,9 proc., mięso drobiowe - o 7 proc., mąka - o 2,5 proc., sprzęt telekomunikacyjny - o 2,4 proc., sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny - o 1,7 proc., benzyna - o 1 proc.
Źródło: GUS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock