TVN24 Biznes | Pieniądze

Kredyty frankowe. Kolejny bank uruchomił program ugód

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankoweTVN24
wideo 2/8
TVN24Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe

Bank Ochrony Środowiska w poniedziałek uruchomił program ugód dla klientów z hipotecznymi kredytami walutowymi. Bank zdecydował, że program będzie prowadzony na zasadach zaproponowanych przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że kredyt walutowy zostanie przeliczony tak, jakby od początku był brany w złotych - poinformował BOŚ w komunikacie.

Bank Ochrony Środowiska przekazał, że do programu ugód mogą przystąpić klienci indywidualni, którzy zaciągnęli kredyt walutowy we frankach szwajcarskich, euro lub dolarach amerykańskim na własne cele mieszkaniowe i nadal go spłacają. Dla każdego kredytu należy złożyć osobny wniosek o mediację, dlatego jeśli kredytobiorca ma dwa niespłacone kredyty walutowe, powinien złożyć wniosek dla każdego z nich osobno. "Propozycja ugód nie dotyczy pożyczek hipotecznych, kredytów wypowiedzianych i już spłaconych" - zaznaczono.

Aby zawrzeć ugodę, zainteresowani klienci powinni złożyć wniosek o mediację, która będzie prowadzona z udziałem Mediatora Sądu Polubownego przy KNF. Klienci mogą także zgłaszać zainteresowanie programem za pośrednictwem bankowości elektronicznej banku, w takim przypadku z zainteresowanymi skontaktuje się doradca BOŚ. Według przedstawicieli banku "procedura programu ugód jest uproszczona". "Podpisanie wniosku o zawarcie ugody i jej zawarcie następuje w wybranym oddziale banku, podczas gdy cały proces mediacji odbywać się będzie zdalnie" - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

BOŚ uruchomił program ugód

BOŚ poinformował, że mediacje są dla klientów bezpłatne, a ich rozpoczęcie nie wiąże się z koniecznością podpisania ugody.

Program ugód zakłada, że "kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych". Natomiast - jak czytamy - zachowane zostaną pozostałe parametry kredytu, czyli okres kredytowania; forma spłaty kredytu (raty malejące lub równe). Według zapewnień, bank, przed pierwszym spotkaniem z mediatorem, prześle szczegółową informację o aktualnym stanie kredytu wraz z wyliczeniem, jaki byłby jego stan, gdyby klient zaciągnął go w złotych.

W grudniu akcjonariusze BOŚ Banku zgodzili się uruchomienie programu ugód dla klientów z hipotecznymi kredytami walutowymi. Koszt programu nie powinien przekroczyć 400 mln zł. Łącznie rezerwy na ryzyko związane z kredytami hipotecznymi powiązanymi z walutą obcą wynoszą 415,2 mln zł. Poziom pokrycia rezerwami mieszkaniowych kredytów CHF brutto jest na poziomie 48 proc.

Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku BOŚ był pozwany w 582 sprawach związanych z kredytami walutowymi, a łączna wartość sporów sięgała niemal 168 mln zł.

Kredyty frankowe - ugody

Bank Ochrony Środowiska to niejedyny bank, który skierował ofertę ugód do kredytobiorców walutowych. Na początku grudnia 2021 roku mBank poinformował, że rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który będzie trwał przez najbliższe trzy miesiące. Rozwiązanie ma polegać na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote, różnicą bank ma się podzielić z klientem po połowie. Pilotaż ma objąć 1,3 tys. umów.

PKO BP pod koniec listopada poinformował, że klienci banku zgłosili do mediacji ponad 16 tysięcy umów dotyczących kredytów frankowych. Z przekazywanych wówczas informacji wynikało, że blisko tysiąc osób podpisało ugody.

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.

W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski. Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości