TVN24 Biznes | Z kraju

mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych. Podano, ile umów obejmie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach
Jarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach Expander, Shutterstock
wideo 2/6
Expander, ShutterstockJarosław Sadowski o ratach kredytów we frankach

mBank rozpoczyna pilotaż ugód frankowych, który będzie trwał przez najbliższe trzy miesiące. Rozwiązanie ma polegać na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote, różnicą bank ma się podzielić z klientem po połowie. Pilotaż obejmie 1,3 tysiąca umów - poinformował bank w komunikacie prasowym.

mBank podał, że kryteria, którymi będzie kierował się przy wyborze umów objętych pilotażem, to m.in. brak opóźnień w spłacie zobowiązań i posiadanie tylko jednego kredytu we frankach. "Po zakończeniu pilotażu bank podejmie decyzję o tym czy, kiedy i na jakich warunkach przedstawi propozycję ugód pozostałym kredytobiorcom" - wyjaśniono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty frankowe - mBank rozpoczyna pilotaż ugód

"Pomysł polega na przewalutowaniu obecnego kredytu na złote i umorzeniu części zadłużenia. Wcześniej bank porówna spłaty rzeczywistego kredytu we frankach z hipotetycznym kredytem w złotych. W ten sposób sprawdzi, czy i ile więcej ma dziś do spłaty kredytobiorca frankowy. Różnicą bank podzieli się z klientem po połowie. Oszczędności dla klientów, którzy zaciągali kredyty w czasie, kiedy frank był najsłabszy, mogą sięgnąć 20 proc." - napisano w komunikacie prasowym.

mBank podał, że policzy jak obecnie wyglądałoby saldo kredytu pozostającego do spłaty, gdyby klient zamiast we frankach, zadłużył się w złotych z oprocentowaniem opartym na historycznej wartości stawki WIBOR 3M, powiększonej o obowiązującą wtedy na rynku marżę kredytu.

Tak policzone saldo zostanie porównane z aktualnym zadłużeniem klienta we frankach, wyrażonym w złotych przy zastosowaniu średniego kursu NBP. "Połowa tej różnicy pomniejszy saldo zadłużenia. Dzięki temu, strony solidarnie podzielą się kosztami wzrostu kursu franka" - napisano w komunikacie.

CHF/PLN

Dodatkowo bank pomniejszy saldo kredytu o wpłaty na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub o wartość podwyższonego oprocentowania, jeśli klient zastępował nim ubezpieczenie.

Od czasu podpisania ugody kredytobiorca będzie spłacać kredyt w złotych. Może wybrać oprocentowanie według stałej stopy procentowej na okres 5 lat lub kredyt ze stopą zmienną - w oparciu o WIBOR powiększony o marżę.

Ugody z frankowiczami

PKO BP w ubiegłym tygodniu poinformował, że klienci banku zgłosili do mediacji ponad 16 tysięcy umów dotyczących kredytów frankowych. Blisko tysiąc osób podpisało ugody.

ING Bank Śląski zapowiadał, że pod koniec października br. zaoferuje możliwość zamiany kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka na kredyt złotowy, tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie.

Bank Millennium pod koniec września informował, że zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała "Rzeczpospolita".

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.

W przypadku Banku Pekao wiceprezes Wojciech Werochowski w na początku listopada informował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" o tym, że trwa pilotaż procesu ugód z frankowiczami na małej grupie klientów. - Po podsumowaniu pilotażu będziemy gotowi do podjęcia decyzji, czy i w jakiej formie i skali przeprowadzimy ugody - tłumaczył Werochowski.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz / Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości