Przez opóźnienie konsumenci bez dodatkowej ochrony. "Przedsiębiorcy tego nie przestrzegają"

Źródło:
TVN24 Biznes
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentów
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentówUOKiK
wideo 2/4
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentówUOKiK

Rzekome wielkie rabaty z okazji Black Friday mogą okazać się jedynie chwytem marketingowym, a obniżki jedynie symboliczne. Przed sztucznym zawyżaniem cen i następnie ich obniżaniem, tak aby rabat atrakcyjnie wyglądał na sklepowej metce, miała chronić konsumentów unijna dyrektywa Omnibus. Mimo że powinna już obowiązywać na terenie całej Wspólnoty, to przepisy wciąż nie zostały wdrożone do polskiego porządku prawnego.

Od 28 maja w państwach członkowskich Unii Europejskiej powinna obowiązywać tzw. dyrektywa Omnibus. Powinna, bo mimo zaleceń unijnego ustawodawcy, niektóre państwa wciąż nie zaimplementowały przepisów do swojego porządku prawnego. Jednym z nich jest Polska. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza dyrektywę, wpłynął do Sejmu dopiero w lipcu. Prace nad ustawą wciąż nie zostały zakończone. Sejm uchwalił ją pod koniec października. Ustawa wróci jeszcze jednak na salę plenarną, bo poprawki wprowadził do niej Senat.

Dyrektywa Omnibus ma wzmocnić ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Unijne przepisy mają zapobiec między innymi sytuacji, w której sklep najpierw podwyższa ceny, by następnie je obniżyć do pierwotnego poziomu, reklamując takie działania jako atrakcyjne zniżki. Przedsiębiorcy mają być między innymi zobowiązani do ujawniania najniższej ceny danego towaru sprzed miesiąca.

- Ważne jest, aby na metce pojawiała się ta ostatnia cena. Póki co tego nie ma. To nie zostało wprowadzone w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy tego nie przestrzegają - wyjaśniała w rozmowie z TVN24 Biznes adwokatka Eliza Kuna.

Wcale nie martwe przepisy?

Zwróciła jednak uwagę, że wcale nie oznacza to, że konsument nie może powołać się na zapisy dyrektywy. Nie dotyczy to jednak relacji na linii konsument - przedsiębiorca. - Dyrektywa ma skutek bezpośrednio obowiązujący. Hipotetycznie, jeżeli jakiś konsument uznałby, że jego prawo zostało naruszone przez to, że ta dyrektywa nie została wprowadzona, to nawet może pozwać polskie państwo - powiedziała Eliza Kuna.

Jak dodała, "jeżeli jednostka poniesie szkodę wskutek braku terminowej implementacji dyrektywy, to co do zasady jest uprawniona do dochodzenia od państwa odszkodowania za naruszenie prawa wspólnotowego". - Jeżeli na przykład konsument będzie nieodpowiednio poinformowany o tych obniżkach i przez to wyda na bluzkę 200 złotych więcej niż wydałby, to hipotetycznie nie przysługuje mu roszczenie do tego przedsiębiorcy, tej sieci handlowej, ale do państwa. Gdyby państwo wprowadziło na czas dyrektywę to ta szkoda nie zostałaby poniesiona - oceniła.

Prawniczka zaznaczyła jednak, że przedsiębiorcy nie muszą stosować się jeszcze do wymagań na przykład dotyczących ujawniania najniższej ceny produktu sprzed miesiąca. - Nie ma na razie implementacji. Formalnie więc te przepisy nie obowiązują i przedsiębiorcy nie muszą się do tego stosować - powiedziała.

Co zmieni się dla konsumenta?

Eliza Kuna wymieniła również najważniejsze zmiany dla konsumentów, które wprowadzi dyrektywa. - Trzeba będzie informować, kto jest podmiotem sprzedającym. Platformy internetowe, portale aukcyjne muszą informować, czy osoba trzecia sprzedająca towary jest konsumentem czy przedsiębiorcą. Inna jest nasza sytuacja, gdy kupujemy używany przedmiot od jakiegoś zwykłego obywatela gdzieś na drugim końcu Polski, a inna sytuacja, gdy kupujemy od przedsiębiorcy. Mamy inne prawa co do rękojmi, gwarancji i tak dalej - zwróciła uwagę.

- Mamy być też informowani o tak zwanym plasowaniu w internecie, czyli mamy być informowani o tym, czy w danej wyszukiwarce czy na danej stronie internetowej są stosowane praktyki rynkowe polegające na podawaniu w wynikach wyszukiwania produktu w pierwszej kolejności za opłatą. Wpisujemy na przykład nazwę pewnych perfum i pojawia się nam dziesięć ofert, ale okazuje się, że są to oferty opłacone i tak naprawdę nie są to najtańsze ani najlepsze oferty, ale oferty opłacone. Teraz trzeba będzie informować, że są to produkty wyświetlane na zasadzie plasowania - mówiła.

Dyrektywa ma też skończyć praktykę nieuczciwego zawyżania cen. - Oprócz informacji o obecnej cenie i obniżce trzeba będzie również powiadomić o najniższej cenie towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem tej obniżki. Chodzi o to, aby nie było sytuacji, w której w październiku towar kosztował sto złotych, pierwszego listopada on kosztuje 180 złotych i potem na Black Friday obniża się cenę na 120 złotych. Nam się wydaje, że to jest wielka promocja, ale de facto płacimy więcej niż byśmy zapłacili w październiku - powiedziała.

Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do przepisów po zakończeniu procesu legislacyjnego w Polsce będą musieli liczyć się z karami. - Zapisana w ustawie jest kara 20 tysięcy złotych przez Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. To jest podstawowa kara w trybie administracyjnym. Jednak oczywiście, jeżeli ktoś zgłosiłby taką sprawę do UOKiK i prezes UOKiK widziałby podstawę do wszczęcia procedury i dopatrzyłby się naruszenia przez przedsiębiorcę zbiorowych interesów konsumentów, konsekwencją takiego naruszenia może być większa kara. To może być nawet do 10 procent obrotu przedsiębiorcy, ale to taki bardzo skrajny przypadek - mówiła.

Uwaga na zwroty

Eliza Kuna mówiła również o tym, na co zwracać uwagę podczas tegorocznych promocji z okazji Black Friday. - Musimy zwracać uwagę na zwrot produktu. Nam się wydaje, że on jest bezwarunkowy, ale tak naprawdę ustawodawca nie przewiduje standardowo prawa zwrotu. Prawo zwrotu nie wynika z ogólnie obowiązujących przepisów, ale z regulaminu sklepu, czyli z dodatkowej preferencji, którą przedsiębiorca daje konsumentowi. Często w regulaminie jest zapisane, że niektóre produkty, na przykład przecenione zwrotom nie podlegają - mówiła.

Zwróciła uwagę, że inaczej jest w przypadku sklepów internetowych. W przypadku takich zakupów konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy, co zapisano w ustawie. - Zwracajmy więc uwagę na zwroty - zaleciła.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca wchodzą zmiany dotyczące bezrobotnych. Chodzi o waloryzację zasiłku oraz nowe regulacje dotyczące wypłaty świadczenia czy miejsca rejestracji. A to tylko niektóre zmiany na rynku pracy, na które trzeba się przygotować.

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Źródło:
PAP

Ryanair zażądał od niektórych członków personelu pokładowego w Hiszpanii zwrotu podwyżek w wysokości nawet trzech tysięcy euro - informuje BBC. To kolejna odsłona sporu tej linii lotniczej ze związkami zawodowymi.

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Źródło:
BBC

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Europę zalewają nawozy z Rosji i Białorusi, a największym poszkodowanym jest Polska - powiedziała posłanka do Parlamentu Europejskiego Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej podczas środowej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W czwartek Parlament Europejski zagłosuje nad podwyższeniem ceł na te produkty.

"To krwawe pieniądze, które finansują wojnę"

"To krwawe pieniądze, które finansują wojnę"

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą fałszywych e-maili próbują wyłudzić dane - ostrzega resort finansów. Jak wyjaśnia, cyberprzestępcy podszywają się pod MF i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Skarbówka apeluje do podatników o ostrożność.

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Produkt został wycofany ze sprzedaży. "Bezpieczeństwo produktów i klientów jest naszym absolutnym priorytetem" - zapewniają przedstawiciele sieci handlowej.

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl