TVN24 Biznes | Pieniądze

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. Próbują wyłudzić dane do logowania

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Allegro. Celem cyberprzestępców jest wyłudzenie danych do logowania oraz instalacja złośliwego oprogramowania w telefonie.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). To kolejne w ostatnich dniach ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod Allegro.

"Ostrzegamy przed nową kampanią wyłudzającą dane do logowania Allegro oraz instalującą złośliwe oprogramowanie infekujące systemy Android" - czytamy w środowym wpisie na Facebooku.

Przedstawiciele CERT Polska wskazali, że "cyberprzestępcy wykorzystują scenariusz o wzięciu towaru na raty i potwierdzenia za pomocą dedykowanej aplikacji".

Oszuści wysyłają informację o konieczności akceptacji rzekomej prośby o przyznanie kredytu. "Przypominamy, że wniosek o przyznanie kredytu Raty Od.nowa został wysłany prawidłowo. Zanim wypełniony formularz zostanie przesłany do banku udzielającego pożyczki potrzebujemy dodatkowej weryfikacji email" - czytamy w wiadomości od oszustów.

Zespół CERT Polska poinformował, że złośliwa domena została wpisana na listę ostrzeżeń.

Kolejne ostrzeżenie przed oszustami

Na celowniku oszustów w ostatnich dniach znaleźli się również klienci banków. Bank Millennium ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod pracowników infolinii banku. "Przestępcy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie/karcie" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Przedstawiciele PKO BP informowali, że w wiadomościach e-mail, w których oszuści podszywają się pod największy bank w Polsce, "znajduje się prośba o zaktualizowanie systemu zabezpieczeń, potwierdzenie danych osobowych i kliknięcie w link".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości