Zmienią ustawę o supermarketach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plUstawa o hipermarketach może zostać zmieniona

- Ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych wymaga nowelizacji - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że jeżeli nowelizacja nie dojdzie do skutku, konieczne będzie uchylenie ustawy.

Chodzi o nowelizację ustawy z maja 2007 roku autorstwa Samoobrony, która przewiduje, że budowa sklepu o powierzchni sprzedaży od 400 do 2 tys. m2 wymaga zezwolenia gminy, a powyżej 2 tys. m2, wymaga zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego.

Pod koniec stycznia ustawę zakwestionowała Komisja Europejska, otwierając pierwszy etap postępowania, które może się zakończyć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Zdaniem KE, polska ustawa to zamach na unijną zasadę swobody świadczenia usług i zakładania działalności gospodarczej.

[WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

Ustawę krytykowali także handlowcy i pracodawcy, wskazując, że nowe przepisy wpłyną na wzrost bezrobocia i ograniczą inwestycje. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaapelowały o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

[PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl