Zero znika z prefiksu

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSzykują się zmiany w telekomunikacji

Już od września będziemy dzwonić bez zera - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do połączenia będzie wystarczył jedynie numer kierunkowy i abonenta. Te zmiany mają otworzyć drogę do dziesięciocyfrowych numerów telefonicznych w Polsce.

Od jesieni, dzwoniąc do innego miasta, nie będziemy musieli już wybierać "0". Z końcem września rozpocznie się ostatni etap wprowadzania zmian w obowiązujących zasadach wykonywania połączeń telefonicznych.

Oznacza to, że w okresie od 30 września 2009 roku do 15 maja 2010 przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą stopniowo wprowadzać zmiany w swoich sieciach i w tym okresie będą funkcjonować równolegle dwa schematy wybierania – z cyfrą „0” i bez cyfry „0” przed numerem krajowym.

Dla użytkowników stopniowe wprowadzanie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych zmian w centralach telefonicznych oznacza, że po 30 września 2009 wybierając numer bez prefiksu krajowego „0” dzwoniący uzyska połączenie, jeśli jego telefon jest dołączony do centrali, która zapewnia realizację połączenia z wykorzystaniem obu schematów wybierania (tj. w okresie przejściowym z prefiksem krajowym „0” i bez „0”). W przypadku wybrania numeru z cyfrą „0” telefonujący usłyszy informację o zaistniałych zmianach.

Źródło: uke.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu