Warszawski parkiet lśni

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plGPW liderem w regionie

Po pierwszych 4 miesiącach 2009 roku warszawska giełda jest liderem w kategorii obrotów akcjami w regionie Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej. Wyprzedza swoich największych konkurentów - rynki w Atenach i Wiedniu.

Wartości obrotów w omawianym okresie osiągnęła poziom 10,69 mld euro, podczas gdy w Atenach wyniosła 10,62 mld euro, a w Wiedniu 10,03 mld euro. W kwietniu 2009 r., w porównaniu do marca 2009 r., obroty akcjami na GPW i na giełdzie w Atenach wzrosły o ok. 23 proc., a w Wiedniu o 18 proc.

- Warszawa staje się rynkiem o charakterze międzynarodowym – głównym centrum obrotu akcjami w regionie. Przejawia się to nie tylko w stosunkowo wysokiej liczbie zagranicznych spółek notowanych na GPW, ale również w coraz większym zainteresowaniu naszym rynkiem globalnych inwestorów. Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych firm inwestycyjnych – tłumaczył prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Szybki wzrost

W kwietniu 2009 roku w porównaniu do marca 2009 r., kapitalizacja GPW (w euro) wzrosła o ok. 27 proc. i osiągnęła poziom z grudnia 2008. Jednocześnie o 9 proc. przewyższyła wartość spółek krajowych notowanych na giełdzie wiedeńskiej.

- Jeszcze na początku 2008 roku różnica w kapitalizacji Wiednia i Warszawy wynosiła 12 mld euro na korzyść Wiednia, a obecnie wartość spółek notowanych w Warszawie jest o 5 mld euro większa. Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy różnica w kapitalizacji GPW i WB (giełdy w Wiedniu) będzie się zwiększała na korzyść Warszawy – dodał Sobolewski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl