Tego roku owoców nie pojemy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huTakie plony to w fotograficznym archiwum...

Tegoroczne zbiory owoców będą niższe o 13-14 proc. niż przed rokiem i wyniosą 3,1-3,2 mln ton. Produkcja warzyw może zaś spaść o 7 proc. do 4,5 mln ton - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zdaniem ekspertów, po tegorocznych zbiorach wyższe będą ceny skupu większości owoców i warzyw. "Na spadek zbiorów owoców i warzyw wskazują bardzo niekorzystne warunki dla tych upraw w okresie wiosny: nadmierna ilość opadów i chłody. O ostatecznym poziomie zbiorów, głównie jabłek i warzyw gruntowych, zadecyduje przebieg warunków pogodowych latem i jesienią" - napisano w raporcie Instytutu.

Eksperci IERiGŻ uważają, że po tegorocznych zbiorach wyższe będą ceny skupu większości owoców i warzyw.

"Spośród owoców, najbardziej wzrosną ceny skupu jabłek i gruszek oraz kierowanych do przetwórstwa truskawek. Wzrost cen skupu surowca spowodować może obniżenie marż przetwórczych w produkcji niektórych przetworów owocowych i warzywnych. W 2010/11 r. wyższe niż w sezonie poprzednim będą ceny detaliczne owoców, warzyw i ich przetworów, co spowoduje obniżenie ich spożycia" - wynika z raportu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu