Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.
Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pojawił się wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła członkini RPP Joanna Tyrowicz - podał w piątkowym komunikacie NBP. Pozostali członkowie RPP (dziewięcioro) byli przeciwni.
Innych wniosków o zmianę stóp procentowych podczas kwietniowego posiedzenia nie było. W efekcie RPP utrzymała wówczas stopy na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną pozostawiła na 5,75 proc.
Miesiąc wcześniej, w marcu, RPP odrzuciła wnioski o podwyżkę o 200 pb. i 25 pb.
Stopy procentowe w Polsce a inflacja
Obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie - oceniła po kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej w informacji z posiedzenia.
RPP przypomniała, że według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji w marcu 2024 r. spadł do 1,9 proc. z 2,8 proc. w lutym 2024 r.
Dodano, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika inflacji konsumenckiej będzie na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP, przy czym w kierunku jej wzrostu będzie oddziaływać przywrócenie wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz ewentualne zmiana regulacji w sprawie cen energii.
Stopy procentowe w Polsce
Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku. Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc.
Poziom pozostałych stóp procentowych: - stopa lombardowa 6,25 proc., - stopa depozytowa 5,25 proc., - stopa redyskontowa weksli 5,80 proc., - stopa dyskontowa weksli 5,85 proc.
Prezes NBP o stopach procentowych
W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówił, że nie widzi gotowości w Radzie Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych w tym roku kalendarzowym.
- Jeśli na początku 2025 r. będziemy widzieli, że jesteśmy w paśmie celu, albo zaraz będziemy w paśmie celu, to taka dyskusja będzie. Czy ona przyniesie od razu wynik w postaci obniżki (stóp proc. - red.) trudno mi powiedzieć, ale wtedy jest ta możliwość. (...) Nie widzę gotowości w radzie do obniżki stóp w tym roku kalendarzowym - powiedział szef NBP.
- Rada nie będzie przecież obniżać stóp procentowych, jeśli ma projekcję, że inflacja rośnie, (...) i że będzie rosnąć w najbliższych kwartałach - dodał.
Jak powiedział szef NBP, o dyskusji na temat obniżki stóp procentowych będzie można mówić w momencie, gdy inflacja znajdzie się blisko rozszerzonego pasma celu inflacyjnego i jednoznaczne projekcje - zarówno modelowe i ekonometryczne - czy eksperckie pokażą schodzenie do celu inflacyjnego.
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock