Senat przyjął w piątek wieczorem nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wraz z poprawkami. Zakłada ona m.in. tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność, zakaz wyboru do rad nadzorczych pracowników spółdzielni oraz wgląd członków spółdzielni w jej dokumentację.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 54 senatorów, trzech było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.
Senat przyjął poprawkę do nowelizacji zakładającą, że osoby, które wcześniej wykupiły własnościowe prawo do lokalu, będą mogły przeznaczyć część zapłaconej kwoty na konto przyszłego funduszu remontowego. Będzie to możliwe w przypadku, gdy walne zgromadzenie członków spółdzielni oceni, że stać spółdzielnię na takie rozwiązanie.
Kolejna przyjęta poprawka przewiduje zakaz zastępowania walnego zgromadzenia członków spółdzielni zebraniami przedstawicieli. Oznacza to, że we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych mają odbywać się walne zgromadzenia członków, a w spółdzielniach liczących więcej, niż 500 członków statut może dopuścić walne zgromadzenie w częściach.
Zgodnie z nowelizacją, członkowie spółdzielni będą mieć prawo wglądu w dokumentację dotyczącą spółdzielni. Senat przyjął poprawkę, by koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów były pokrywane przez członków spółdzielni.
Raz na trzy lata - zgodnie z przyjętą przez Senat poprawką - spółdzielnie mieszkaniowe będą poddane badaniu lustracyjnemu. Biegli rewidenci będą badać zakres działalności spółdzielni pod względem jej legalności, gospodarności oraz rzetelności.
Informacje o podwyżce czynszu członkowie spółdzielni będą otrzymywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Do tej pory lokatorzy dowiadywali się o tym z 14-dniowym wyprzedzeniem.
Źródło: PAP, APTN