Pęk: okradli polskie społeczeństwo

Aktualizacja:
Bankowa komisja śledcza przesłuchuje kolejnego świadka: Bogdana Pęka. - Procesy przekształcające naszą gospodarkę to było przestępstwo dokonane w biały dzień - rozpoczął eurodeputowany z ramienia LPR. (TVN24)
Bogdan Pęk: - Procesy przekształcające naszą gospodarkę to było przestępstwo dokonane w biały dzieńTVN24

- Procesy przekształcania polskiej gospodarki na początku lat 90. okradły polskie społeczeństwo - stwierdził przed sejmową komisją śledczą ds. banków Bogdan Pęk, dziś europoseł LPR. Jego zdaniem w Polsce funkcjonuje "lobby prywatyzacyjne", które na tych operacjach odnosi materialne korzyści.

Bogdan Pęk był w przeszłości posłem PSL i znanym przeciwnikiem prywatyzacji. W 2002 roku wystąpił z tej partii, protestując przeciwko temu, że nie sprzeciwia się ona prywatyzacji firmy STOEN i prywatyzacji dokonywanej prze rząd Leszka Millera. W latach 1993-94 kierował sejmową komisją ds. prywatyzacji, a w 1997-2001 komisją Skarbu Państwa. Obecnie jest członkiem LPR i z ramienia tej partii trafił w 2004 roku do Parlamentu Europejskiego.

Przesłuchanie przed komisją rozpoczęło się od jego obszernej "swobodnej wypowiedzi", w której przedstawia on swoje poglądy na temat polskiej prywatyzacji. Szczególnie wiele miejsca poświęcił prywatyzacji Banku Śląskiego w 1993 roku. - Byli nią zainteresowani "ważni ludzie", którzy być może osiągnęli z tego osobiste korzyści - stwierdził Bogdan Pęk.

Jako pierwszy pytania zadawał przewodniczący komisji Adam Hofman, pytając o naciski z jakimi spotykał się Bogdan Pęk w związku ze swoją działalnością i sprzeciwem wobec metod prywatyzacji. Świadek odparł, że przejawem tego była "nagonka", w wyniku której był przedstawiany jako "oszołom". Jak jednak przyznał, "nie doznał żadnego uszczerbku" poza tym, że był dyskredytowany w oczach opinii publicznej. - Każdy kto narazi się tej nieformalnej strukturze, która zawiaduje przekształceniami własnościowymi, jest dyskredytowany - powiedział. Mówił też, że takiej osobie później trudno jest uzyskać pomoc ekspertów, którzy znają niuanse prywatyzacji. Zdaniem Pęka pod wpływem "lobby prywatyzacyjnego" odmawiają oni współpracy.

Poseł Hofman dopytywał też o szczegóły związane z prywatyzacją Banku Śląskiego, pytając o listę akcjonariuszy Banku Śląskiego, którą miał widzieć Pek. Świadek przyznał, że to prawda, ale mimo długich namów odmówił podania konkretnych nazwisk. Jak mówił, lista ta była tajna i nie uzyskała do niej dostępu nawet Najwyższa Izba Kontroli podczas kontroli prywatyzacji BSK. Jego zdaniem komisja będzie potrafiła dotrzeć do oryginału tej listy.

Na pytanie Artura Zawiszy świadek ocenił, że w ciągu trzech lat banki sprzedane w ręce zagranicznych właścicieli osiągnęły zyski większe niż kwota zapłacona za transakcje.

Ponadto eurodeputowany stwierdził, że w czasie, gdy był szefem sejmowej komisji ds. przekształceń własnościowych, był zastraszany i szantażowany. - Były telefony i groźby wobec mnie i mojej rodziny. Ówczesny premier Waldemar Pawlak sugerował, czy nie należałoby przydzielić mi ochrony - powiedział Pęk.

Przesłuchania pozostałych świadków, które zaplanowano na ten tydzień, zostały przesunięte. Grzegorz Kołodko i Marek Borowski mieli zostać przesłuchani w związku z prywatyzacją Banku Śląskiego. Jednak śledczy w poniedziałek wieczorem dostali na biurka kilkadziesiąt tomów akt dotyczących tej sprawy. Dlatego zdecydowali się przesunąć przesłuchania, a najpierw dokładnie przeczytać wszystkie papiery.

Środowe spotkanie komisja rozpoczęła od wniosku Adama Hofmana, by wyznaczyć kolejny termin przesłuchania byłej prezes NBP, obecnie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Hofman odczytał odpowiedź marszałka Sejmu Ludwika Dorna do Gronkiewicz-Waltz. Dorn poinformował listownie Gronkiewicz-Waltz, że nie ma przeciwwskazań co do jej stawiennictwa przed komisją. Była prezes NBP w ubiegłym tygodniu w liście do marszałka napisała, że nie stawi się na przesłuchaniu. W liście, wyraziła zdziwienie wezwaniem przed komisję śledczą, która w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie ma możliwości przesłuchania prezesa Narodowego Banku Polskiego. - Trybunał konstytucyjny nie wykluczył możliwości stawienia się przed komisją szefa NBP - stwierdził Artur Zawisza.

Wczoraj przed komisją stanął Józef Oleksy. Nie chciał jednak powiedzieć nic na temat "przekrętów", które - jak mówił w rozmowie z Aleksandrem Gudzowatym - miały iść na lewicy. - Komisja nie ma możliwości łamania kołem - skomentował postawę Oleksego szef komisji Adam Hofman.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP