Paczka papierosów zdrożeje o 33 gr od stycznia

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZ powodu wzrostu akcyzy sprzedaż papierosów w przyszłym roku spadnie o 1,5 proc.

W 2010 r. akcyza na papierosy wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze - wynika z rządowego projektu ustawy o akcyzie, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie. Projekt został skierowany do komisji finansów publicznych.

Resort finansów przewiduje, że średnia cena detaliczna paczki papierosów wyniesie 8,09 zł. "Szacuje się, iż zmiana stawki akcyzy na papierosy, zakładając spowodowany zmianą cen spadek wielkości ich sprzedaży o ok. 1,5 proc., przyczyni się do wzrostu wpływów z akcyzy z tego tytułu o ok. 530 mln zł w skali roku" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Według Ministerstwa Finansów wzrost podatku związany jest z dostosowaniem wysokości polskiej akcyzy na papierosy do wymogów unijnych. Zgodnie z przepisami wspólnotowymi minimalna stawka akcyzy na papierosy wynosi 57 proc. ceny sprzedaży detalicznej papierosów należących do kategorii cenowej o najwyższym popycie. Nie może być jednak niższa niż 64 euro za 1000 sztuk.

Stawka podatku zależy także od przyjętego do obliczenia akcyzy referencyjnego kursu wymiany walut Europejskiego Banku Centralnego opublikowanego 1 października. Zgodnie z nim kurs euro wyniósł 4,245 zł.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu