O ile podrożeją papierosy?

TVN24 Biznes

TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu2909GRABARCZYK.avi

Złoty osłabł, a więc akcyza musi wzrosnąć. Ponieważ w Unii obowiązują minimalne stawki akcyzy wyrażone w euro, dlatego gdy przeliczy się je na złote, podatek musi wzrosnąć. Dlatego zapłacimy w przyszłym roku więcej za papierosy i olej napędowy. Ceny wzrosną co najmniej o kilkanaście groszy, ale w zależności od tego, jak zachowa się polska waluta, podwyżki mogą być znacznie wyższe - pisze "Rzeczpospolita".

Paczka papierosów zdrożeje średnio o 16 groszy, a litr oleju napędowego na stacjach benzynowych co najmniej o 14 groszy - wyliczyła gazeta.

– Obowiązujące w całej Unii Europejskiej stawki podatku akcyzowego określone są w euro, a kurs naszej waluty się dynamicznie zmienia – wyjaśnia wiceminister finansów Jacek Kapica. – Co roku musimy więc uaktualnić wysokość polskiej akcyzy pobieranej w złotych do unijnych stawek w euro.

Od pierwszego stycznia 2010 roku akcyza na papierosy wzrośnie o około 2,57 proc. – Jeśli rok temu za euro płaciliśmy 3,40 zł, a teraz spodziewany na 1 października 2009 roku kurs to 4,18 zł, to dostosowanie z powodów kursowych do poziomu 64 euro za tysiąc sztuk papierosów spowoduje wzrost średniej ceny paczki papierosów z 7,76 zł do 7,92 zł – wyjaśnia Witold Lisicki, rzecznik resortu finansów.

Zdrożeje także diesel?

Podobnie jest w przypadku oleju napędowego. Dotychczasowa stawka podatku ustalona została w tym przypadku na 274 euro za 1000 litrów. Ale wzrośnie. – Dyrektywa unijna wymaga, aby od 1 stycznia 2010 roku poziom obciążeń podatkowych w cenie oleju napędowego wynosił nie mniej niż 302 euro na 1000 litrów – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. Na tę kwotę składają się akcyza i opłata paliwowa. Różnicę wynikającą ze zmian kursowych i wzrostu podstawy podatku resort chce przerzucić właśnie do opłaty paliwowej (parapodatek w cenie każdego litra, który trafia do Krajowego Funduszu Drogowego), zwiększając ją. Jej ostateczną wysokość określa Ministerstwo Infrastruktury.

Do przełożenia wysokości minimalnej podstawy podatkowej na złote przyjęty będzie kurs z 1 października. Gdyby kurs naszej waluty utrzymał się na poniedziałkowym poziomie, to akcyza na olej napędowy od 2010 roku wynosić będzie ok. 1157 zł za 1000 litrów. Będzie zatem o ok. 13 gr netto na litrze wyższa niż obecnie obowiązująca.

Zmianami nie są zaskoczeni producenci tytoniu, martwią się natomiast, czy kurs euro nie przekroczy założonego przez resort finansów 4,18 zł. – Jeżeli dojdzie do osłabienia złotego, podwyżka może być wyższa od 2,57 proc. zakładane przez Ministerstwo Finansów – komentuje Krzysztof Kępiński, kierownik ds. relacji z rządem w British American Tobacco. Wówczas paczka papierosów zdrożeje nie o 16 groszy, ale o kilkadziesiąt groszy. – A po tym, jak w styczniu akcyza na papierosy wzrosła o 18 proc., sprzedaż papierosów z legalnych źródeł skurczyła się o ok. 20 proc. – mówi Kępiński.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu