Nie jedz kotleta z klona

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgOscypki z mleka owieczki Dolly zostałyby zakazane w Unii

Parlament Europejski wezwał do zakazu sprzedaży żywności ze sklonowanych zwierząt. Przyjmując poprawki do rozporządzenia w sprawie nowej żywności, europosłowie zażądali również wprowadzenia moratorium na sprzedaż żywności podlegającej przetworzeniu w procesach wykorzystujących nanotechnologie do czasu, aż zostanie wykazane, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

W chwili obecnej nie istnieją przepisy, które zezwalałyby lub zakazywały sprzedaży mięsa i nabiału pochodzącego od sklonowanych zwierząt. Komisja Europejska i państwa członkowskie UE chciały uwzględnić żywność z klonowanych zwierząt w rozporządzeniu w sprawie "nowej żywności", czemu sprzeciwili się posłowie do Parlamentu. Parlament uważa, że żywność z klonowanych zwierząt powinna zostać objęta zakazem sprzedaży wprowadzonym odrębnym prawem, a w międzyczasie należy przyjąć moratorium na jej sprzedaż w UE.

Moratorium na żywność

Posłowie zaproponowali również, aby żywność produkowana przy użyciu nanotechnologii objęta została zakazem sprzedaży. Parlament zażądał wprowadzenia moratorium na sprzedaż żywności podlegającej przetworzeniu w procesach wykorzystujących nanotechnologie do czasu, aż zostanie wykazane, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Żywność taka ma być odpowiednio oznakowana.

Co to jest nowa żywność?

"Nowa żywność", to takie produkty, które nie były sprzedawane na unijnym rynku przed majem 1997 roku, kiedy weszły w życie pierwsze przepisy dotyczące nowej żywności. Tak określane są produkty, które zostały opracowane później w wyniku zastosowania nowych procesów technologicznych.

Rocznie składanych jest średnio od 7 do 10 wniosków o rejestrację nowego produktu żywnościowego. Wśród zarejestrowanych dotychczas produktów w kategorii nowej żywności znalazły się na przykład sok z owoców drzewa noni, albo produkty uzyskiwane w wyniku zastosowania nowych procesów technologicznych, jak zamiennik tłuszczu "salatrim" oraz olej o wysokiej zawartości kwasów DHA.

Jeśli państwa członkowskie nie zaakceptują obecnych poprawek zgłoszonych przez Parlament w drugim czytaniu, konieczne będzie postępowanie pojednawcze.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org