Na mieszkania Polacy zadłużą się na 50 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWłasne M oznacza kredyt

W tym roku banki mogą udzielić kredytów hipotecznych wartych 45-50 mld zł - uważa prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. W 2010 r. było to 48,7 mld zł.

- Ostrożnie szacujemy, że w 2011 r. wartość kredytowania wyniesie 45-50 mld zł przy utrzymaniu obecnych tendencji. Poziom 45-50 mld zł rocznie uznajemy jako naturalny poziom kredytowania - powiedział Pietraszkiewicz.

W pierwszym kwartale 2011 r. odnotowano nieznaczny wzrost wartości i liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych względem pierwszego i czwartego kwartału 2010.

Jak wskazali autorzy "Raportu AMRON-SARFiN", obrazującego sytuację na rynku kredytowym, w I kwartale 2011 r. banki udzieliły 57 tys. 578 kredytów mieszkaniowych, a ich wartość sięgnęła niemal 12 mld 252 mln zł. Dla porównania, w IV kwartale 2010 r. było to 56 920 kredytów wartych 12 mld 237 mln zł.

Wolimy w złotówkach

Autorzy raportu stwierdzili, że banki z wyprzedzeniem stosują Rekomendację S, która wejdzie w życie 1 lipca. Ma ona powodować zaostrzenie warunków uzyskania kredytów hipotecznych w walutach obcych. "Aż 80 proc. kredytów mieszkaniowych udzielonych w pierwszym kwartale było udzielonych w złotym" - wskazali autorzy raportu. W tym samym okresie 2010 r. było to 77 proc., a dwa lata temu 66 proc.

- W skutek wprowadzenia rekomendacji T podniesione zostały wymogi w obszarze dostarczania dokumentacji niezbędnej do udzielenia kredytów i zaostrzone zostały procedury związane z udzielaniem kredytów. Rekomendacja S zacznie obowiązywać od lipca, zatem podtrzymany zostanie niski poziom akcji kredytowej w walutach obcych, nawet mimo podniesienia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski - stwierdził Pietraszkiewicz.

Z raportu wynika również, że nadal dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty w rządowym programie "Rodzina na swoim". W I kwartale banki udzieliły 13 tys. 168 takich kredytów. Choć w ujęciu kwartał do kwartału liczba i wartość kredytów w tym programie zmniejszyła się, to nadal stanowi to około 25 proc. wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu