Dzisiaj miliarder spotkał się z kierownictwem TV Puls. Magnat przyjechał do Polski w przeddzień rozpisania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i Urząd Komunikacji Elektronicznej konkursu na częstotliwości naziemne dla telewizji o zasięgu nie pokrywającym całego terytorium Polski. Według przewodniczącego Rady Nadzorczej TV Puls Dariusza Dąbskiego, wizyta Murdocha potwierdza, że nasz kraj jest dla niego bardzo ważnym rynkiem.
- Było to bardzo miłe spotkanie, zjedliśmy wspólne śniadanie, na którym byli wszyscy udziałowcy TV Puls. Mieliśmy też okazję pokazać szefowi News Corp. stację, nasze studia - opowiedział po środowej wizycie w stacji Ruperta Murdocha szef Rady Nadzorczej TV Puls Dariusz Dąbski.
Urząd Komunikacji Elektronicznej ma wolne częstotliwości, którymi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie mogła dotychczas dysponować, bo są przeznaczone na wprowadzenie nadawania cyfrowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że głównym beneficjentem dodatkowych częstotliwości byłby Puls, w którym udziały ma News Corporation Ruperta Murdocha.
Przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk zwróciła się do UKE, by do czasu cyfryzacji wykorzystać je na nadawanie analogowe. – Nie mamy żadnych zastrzeżeń – mówi prezes UKE Anna Streżyńska. – Zaproponowaliśmy, żeby wolne częstotliwości podzielić na dwie grupy (multipleksy – przyp. red.) i zważywszy na potrzeby nadawców, jedną z nich przekazać tymczasowo na nadawanie analogowe – dodaje.
Częstotliwości z jednego multipleksu byłyby więc zarezerwowane na potrzeby płynnego przejścia stacji z nadawania sygnału analogowego na cyfrowy, ale te z drugiego multipleksu mogłyby już teraz stać się przedmiotem konkursu.
– Jest ich na tyle dużo, żeby znacząco zmienić obraz rynku telewizyjnego. Może nie zagwarantują mniejszym telewizjom zasięgu ogólnopolskiego, ale w dużym stopniu poprawią ich sytuację – mówi Anna Streżyńska. Jej zdaniem, z nowych częstotliwości mogą skorzystać oddziały TVP 3. – Zwracając się do UKE, miałam na uwadze potrzeby nadawców o mniejszym zasięgu: TVN-u, TV 4 i Pulsu – wyjaśnia przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że głównym beneficjentem dodatkowych częstotliwości byłby Puls. Inspekcja w TV Puls, którego współwłaścicielem jest amerykański biznesman, była prawdopodobnie jednym z celów jego wizyty. Telewizja Puls jest przyczółkiem medialnego imperium, jakie Murdoch chce stworzyć w Polsce. Amerykanin jest właścicielem jednego z największych koncernów medialnych na świecie. W skład News Corp. wchodzą m.in. brytyjskie gazety "The Daily Telegraph", "The Times", "The Sun", amerykański "The New York Post", kluby sportowe Los Angeles Lakers, New York Kincks, New York Rangers, telewizja FOX i serwis internetowy MySpace. Majątek miliardera szacowany jest na 7 mld dolarów.
Źródło: "Presserwis"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl