Lodowa zmowa Żabki i Korala?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Żabka pod lupą UOKiK-u

Czy Koral i Żabka zawarły lodowy kartel? Firmy mogły porozumieć się w sprawie ceny lodów - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy tak było rzeczywiście - ma wykazać podjete właśnie postępowanie.

Koral to jeden z największych producentów lodów w Polsce. Firma należąca do dwóch braci Koral opanowała około 1/4 krajowego rynku, szczególnie mocna jest w południowej Polsce. Firma stara się nie ujawniać informacji o swojej sytuacji finansowej, strategii czy inwestycjach.

Z informacji jakimi dysponuje Urząd wynika, że kwestionowana nielegalne porozumienie może trwać od kwietnia 2006 roku. Wówczas producent lodów podpisał umowę o współpracy na czas nieokreślony z poznańską siecią sklepów Żabka - krajowym potentatem w segmencie osiedlowych sklepów spożywczych.

Wątpliwości UOKiK budzą warunki zawarte w kontrakcie, które mogły przyczynić się do ograniczenia konkurencji na rynku. Wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego.

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, prezes Urzędu może nakazać zaniechania kwestionowanej praktyki, a na przedsiębiorców nałożyć karę finansową sięgającą 10 procent ubiegłorocznego przychodu.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24