Jak nie dać się oszukać na wakacjach? Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem


Miały być wymarzone, oczekiwane od miesięcy, kosztujące niemało wakacje. Brutalna rzeczywistość szybko sprowadza nas jednak na ziemię, bo okazuje się, że lot jest opóźniony, nie ma dla nas miejsca w zarezerwowanym hotelu, a w nowym po pokoju hasają karaluchy. Na koniec biuro podróży skraca nam wakacje. Co zrobić, gdy spotkają nas nieoczekiwane nieprzyjemności i jakie mamy prawa? Sprawdź w naszym poradniku.

1 . Odszkodowanie za opóźniony lot

Samolot, którym mieliśmy dotrzeć na wyczekiwane od miesięcy wakacje, ma opóźnienie. Mamy wtedy prawo domagać się odszkodowania w wysokości od 200 do nawet 600 euro w zależności od długości trasy. Gwarantuje nam je unijna dyrektywa z 2004 roku.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot: - 250 euro dla wszystkich lotów poniżej 1,5 tys. km; - 400 euro dla lotów powyżej 1,5 tys. km w ramach UE oraz lotów długości 1,5 tys. km - 3 tys. km poza UE; - 600 euro dla pozostałych lotów.

Poza pieniędzmi w czasie oczekiwania na opóźniony lot przysługuje nam również wyżywienie i napoje. O czym nie wszyscy wiedzą, przewoźnik musi nam też wtedy zapewnić możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych, e-maili bądź faksów. Z kolei jeśli na opóźniony lot mamy czekać w nocy, przewoźnik powinien zapewnić nam zakwaterowanie w hotelu.

Odszkodowanie przysługuje nam, gdy opóźnienie trwa: - więcej niż 2 godz. w przypadku lotów do 1,5 tys. km; - 3 godz. dla lotów powyżej 1,5 tys. km w UE oraz od 1,5 do 3 tys. poza UE; - 4 godz. dla lotów powyżej 3,5 tys. km poza UE.

Wyjątkami, gdy odszkodowanie nam się nie należy, są sytuacje wynikające z przyczyn niezależnych od przewoźnika, m.in. złych warunków pogodowych czy strajku. Nagła usterka techniczna samolotu - na którą powołują się często przewoźnicy - nie zwalnia ich z wypłaty odszkodowania.

Wniosek o odszkodowanie musimy złożyć w ciągu 30 dni od dnia, gdy miał nastąpić wylot. W ciągu takiego samego czasu powinniśmy otrzymać odpowiedź od przewoźnika. Jeśli tak się nie stanie, bądź otrzymamy odmowę, możemy złożyć skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

"Biznes dla Ludzi" cz.3
"Biznes dla Ludzi" cz.3TVN24 Biznes i Świat

2. Czy biuro podróży może nagle zmienić godziny lotu?

Wbrew temu, co nieraz twierdzą biura podróży, w przypadku, gdy wykupiliśmy u nich wakacje i lot odbywamy za ich pośrednictwem, skargę na opóźniony lot możemy składać także do nich, a niekoniecznie do linii lotniczych. To z biurem podróży, a nie z liniami lotniczymi podpisywaliśmy bowiem bezpośrednio umowę.

A co jeśli biuro podróży zmieni godziny naszego wylotu? Przykładowo nasz lot miał odbyć się o 6 rano. Kilka godzin wcześniej okazało się jednak, że wylecimy dopiero o 20.

Biura podróży w takiej sytuacji zazwyczaj nie poczuwają się do winy. Tłumaczą często, że to linie lotnicze z przyczyn operacyjnych musiały zmienić godziny wylotu. W umowach zastrzegają, że pierwszy i ostatni dzień przewidziany jest na transport, a godziny lotów mogą się zmienić.

Tyle, że według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki zapis może być tzw. klauzulą abuzywną, czyli niedozwoloną - naruszającą prawa konsumenta. Nawet jeśli podpiszemy umowę, w której taki zapis się znajduje, może nie być dla nas wiążący.

3. Linie zgubiły twój bagaż - dostaniesz odszkodowanie

Lot się w końcu odbył, szczęśliwie wylądowaliśmy na miejscu, ale na lotnisku okazuje się jednak, że naszego bagażu nie ma. Zgubiły go linie lotnicze.

To niestety zdarza się bardzo często, najczęściej w przypadkach lotów z przesiadkami, na które nie było wiele czasu. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, mamy również prawo ubiegać się o odszkodowanie. Najpierw musimy szkodę zgłosić liniom lotniczym, z którą podróżowaliśmy - to na niej spoczywa całkowita odpowiedzialność za bagaż - i koniecznie wypełnić dokument PIR (Property Irregularity Report).

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam finansową zapomogę na zakup niezbędnych rzeczy, np. ubrań, bielizny czy środków kosmetycznych. W niektórych przypadkach linie informują, do jakiej kwoty można zrobić zakupy, za które zostaną nam oddane pieniądze po przedstawieniu rachunków. Kwota, którą otrzymamy, zależna jest od przewoźnika i wynosi ok. 100 euro.

Jeśli nasz bagaż zostanie zgubiony, nie powinieneś się zbytnio martwić. Nie odnajduje się tylko 2 proc. "bagażowych zgub". Większość trafia do właścicieli w ciągu 24 godzin.

Gdy jednak znajdziemy się w tym gronie pechowców, konieczne będzie złożenie wniosku o odszkodowanie. Wynosi ono maksymalnie 1,2 tys. euro. Na złożenie reklamacji, a przez to odzyskanie pieniędzy, mamy 21 dni.

4. Cena wakacji nie do zmiany

Warto również wiedzieć, że biuro podróży nie może bezpodstawnie i dowolnie podnieść ceny wyjazdu i kazać dopłacić nam konkretnej kwoty pod rygorem odwołania naszych wakacji.

Może to zrobić na najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej i tylko w konkretnych przypadkach: wzrostu kosztów transportu; wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe oraz wzrostu kursów walut.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy biuro podróży słusznie domaga się dopłaty przy dokonywaniu przelewu, wpiszmy "z zastrzeżeniem zwrotu". Gdy okaże się, że mieliśmy rację, po powrocie możemy domagać się oddania pieniędzy.

Gdy jednak nie możemy lub nie chcemy dopłacić różnicy, możemy zrezygnować z wyjazdu, a biuro podróży musi zwrócić nam całą wpłaconą kwotę.

5. Gdy hotel z katalogu okazał się fikcją

A co, jeśli hotel, w którym wykupiliśmy wczasy, wygląda pięknie tylko w katalogu biura podróży?

Reklamacji podlega każdy element wchodzący w skład pakietu usług świadczonych przez biuro podróży. Jeśli w ofercie hotelu napisane było, że otrzymamy pokój z widokiem na morze, do plaży jest 50 metrów, a było 500, na jego terenie możemy korzystać ze zjeżdżalni i sauny, a tych w rzeczywistości nie było, mamy prawo walczyć o zwrot pieniędzy. Wysokość kwoty zwyczajowo jest wyliczane na podstawie tzw. tabeli frankfurckiej.

ZOBACZ, CO MOŻEMY REKLAMOWAĆ NA PODSTAWIE TABELI FRANKFURCKIEJ

Jeśli odstępstwa od oferty przedstawianej w katalogu a rzeczywistości zastanej na miejscu są znaczne, możemy otrzymać - jak wynika z ustawy o usługach turystycznych - dwukrotność kwoty, jaką zapłaciliśmy za wakacje.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy organizator skraca nam wyjazd. Musi nam wtedy wypłacić równowartość straconych z tego powodu świadczeń. Przykładowo: gdy siedmiodniowy wyjazd zostaje skrócony o jeden dzień (czy to jest opóźniony na początku, czy na końcu), organizator powinien nam zwrócić 1/7 sumy, którą zapłaciliśmy.

Do 30 dni po powrocie do kraju - albo jeszcze w trakcie trwania wakacji - powinniśmy w biurze podróży złożyć reklamację i ubiegać się o zwrot części kosztów. Biuro podróży ma miesiąc na jej rozpatrzenie. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi, zgodnie z prawem uznaje się, że została przyjęta.

Warto jednak w czasie pobytu zgłosić swoje uwagi i otrzymać potwierdzenie na piśmie o ich przyjęciu. Podobnie, jak warto udokumentować wszystkie nieprawidłowości, takie jak np. karaluchy w pokoju czy niedziałający basen. Wszystko to po powrocie do kraju posłuży jako dowody działające na naszą korzyść.

6. Overbooking, czyli gdy w hotelu zabrakło dla nas miejsca

Kolejną niespodzianką, która może na nas czekać, to tzw. overbooking, czyli nadrezerwacja - sytuacja, gdy hotel przyjął więcej rezerwacji niż ma pokoi.

Jeśli rezerwacji dokonywaliśmy osobiści, hotel, w którym zabrakło dla nas miejsca, ma obowiązek znalezienie innego o podobnym standardzie. Możemy też całkowicie zrezygnować z jego usług i żądać zwrotu pieniędzy, jeśli takie wcześniej zapłaciliśmy.

Natomiast, gdy wykupiliśmy wyjazd za pośrednictwem biura podróży, o ewentualnych zmianach powinno poinformować nas jeszcze przed wyjazdem. To na nim spoczywa odpowiedzialność zaproponowania nam innego hotelu. Jeśli żaden z zaproponowanych hoteli nie będzie nam odpowiadał, mamy prawo żądać zwrotu pieniędzy.

Może się jednak zdarzyć, że o braku miejsca w hotelu dowiemy się dopiero po przylocie. Hotel, w którym zostaniemy zakwaterowani, musi wtedy być takim samym lub wyższym standardzie. I nie chodzi tu tylko o liczbę gwiazdek, ale także udogodnienia, za które płaciliśmy - np. odległość do morza, aquapark, sauna czy wielki basen. Przy odrobinie szczęścia możemy więc trafić zamiast do trzygwiazdkowego hotelu do pięciogwiazdkowego apartamentu.

Mając pecha możemy jednak zostać przeniesieni do hotelu, mimo że o takiej samej liczbie gwiazdek, to o zdecydowanie niższym standardzie. Gdyby tak się stało, możemy - a nawet musimy - składać reklamację. W końcu, gdy kupujemy spodnie, nie chcemy dostać sukienki.

7. Na koniec: odszkodowanie za nieudane wakacje

Poza zwrotem pieniędzy za opłacone wakacje możemy także walczyć o zadośćuczynienie za stracone wakacje.

W związku z tym, że biura podróży niechętne są wypłacaniu tego rodzaju zadośćuczynień, walka ta nie jest łatwa, ale jest do wygrania. W polskim prawie nie ma konkretnego zapisu o odpowiedzialności za stracony urlop, jednak wynika ona z zapisów ustawy o usługach turystycznych. Tak w 2010 roku stwierdził Sąd Najwyższy.

Sprawa najczęściej kończy się więc sądzie. Jeśli uważamy, że wyjazd tak dalece odbiegał od tego, co zapisano w umowie (poziom usług, inne miejsce zakwaterowania), powinniśmy założyć w sądzie (w miejscowości, gdzie zarejestrowana jest działalność organizatora) sprawę o "szkodę niemajątkową", w tym wypadku za utratę przyjemności z wykupionych wakacji, czyli zmarnowanie urlopu.

Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie
Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanieTVN24 BiS

Autor: Natalia Szewczak /zp/mn / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP