Jak nie dać się oszukać na wakacjach? Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem


Miały być wymarzone, oczekiwane od miesięcy, kosztujące niemało wakacje. Brutalna rzeczywistość szybko sprowadza nas jednak na ziemię, bo okazuje się, że lot jest opóźniony, nie ma dla nas miejsca w zarezerwowanym hotelu, a w nowym po pokoju hasają karaluchy. Na koniec biuro podróży skraca nam wakacje. Co zrobić, gdy spotkają nas nieoczekiwane nieprzyjemności i jakie mamy prawa? Sprawdź w naszym poradniku.

1 . Odszkodowanie za opóźniony lot

Samolot, którym mieliśmy dotrzeć na wyczekiwane od miesięcy wakacje, ma opóźnienie. Mamy wtedy prawo domagać się odszkodowania w wysokości od 200 do nawet 600 euro w zależności od długości trasy. Gwarantuje nam je unijna dyrektywa z 2004 roku.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot: - 250 euro dla wszystkich lotów poniżej 1,5 tys. km; - 400 euro dla lotów powyżej 1,5 tys. km w ramach UE oraz lotów długości 1,5 tys. km - 3 tys. km poza UE; - 600 euro dla pozostałych lotów.

Poza pieniędzmi w czasie oczekiwania na opóźniony lot przysługuje nam również wyżywienie i napoje. O czym nie wszyscy wiedzą, przewoźnik musi nam też wtedy zapewnić możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych, e-maili bądź faksów. Z kolei jeśli na opóźniony lot mamy czekać w nocy, przewoźnik powinien zapewnić nam zakwaterowanie w hotelu.

Odszkodowanie przysługuje nam, gdy opóźnienie trwa: - więcej niż 2 godz. w przypadku lotów do 1,5 tys. km; - 3 godz. dla lotów powyżej 1,5 tys. km w UE oraz od 1,5 do 3 tys. poza UE; - 4 godz. dla lotów powyżej 3,5 tys. km poza UE.

Wyjątkami, gdy odszkodowanie nam się nie należy, są sytuacje wynikające z przyczyn niezależnych od przewoźnika, m.in. złych warunków pogodowych czy strajku. Nagła usterka techniczna samolotu - na którą powołują się często przewoźnicy - nie zwalnia ich z wypłaty odszkodowania.

Wniosek o odszkodowanie musimy złożyć w ciągu 30 dni od dnia, gdy miał nastąpić wylot. W ciągu takiego samego czasu powinniśmy otrzymać odpowiedź od przewoźnika. Jeśli tak się nie stanie, bądź otrzymamy odmowę, możemy złożyć skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

"Biznes dla Ludzi" cz.3
"Biznes dla Ludzi" cz.3TVN24 Biznes i Świat

2. Czy biuro podróży może nagle zmienić godziny lotu?

Wbrew temu, co nieraz twierdzą biura podróży, w przypadku, gdy wykupiliśmy u nich wakacje i lot odbywamy za ich pośrednictwem, skargę na opóźniony lot możemy składać także do nich, a niekoniecznie do linii lotniczych. To z biurem podróży, a nie z liniami lotniczymi podpisywaliśmy bowiem bezpośrednio umowę.

A co jeśli biuro podróży zmieni godziny naszego wylotu? Przykładowo nasz lot miał odbyć się o 6 rano. Kilka godzin wcześniej okazało się jednak, że wylecimy dopiero o 20.

Biura podróży w takiej sytuacji zazwyczaj nie poczuwają się do winy. Tłumaczą często, że to linie lotnicze z przyczyn operacyjnych musiały zmienić godziny wylotu. W umowach zastrzegają, że pierwszy i ostatni dzień przewidziany jest na transport, a godziny lotów mogą się zmienić.

Tyle, że według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki zapis może być tzw. klauzulą abuzywną, czyli niedozwoloną - naruszającą prawa konsumenta. Nawet jeśli podpiszemy umowę, w której taki zapis się znajduje, może nie być dla nas wiążący.

3. Linie zgubiły twój bagaż - dostaniesz odszkodowanie

Lot się w końcu odbył, szczęśliwie wylądowaliśmy na miejscu, ale na lotnisku okazuje się jednak, że naszego bagażu nie ma. Zgubiły go linie lotnicze.

To niestety zdarza się bardzo często, najczęściej w przypadkach lotów z przesiadkami, na które nie było wiele czasu. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, mamy również prawo ubiegać się o odszkodowanie. Najpierw musimy szkodę zgłosić liniom lotniczym, z którą podróżowaliśmy - to na niej spoczywa całkowita odpowiedzialność za bagaż - i koniecznie wypełnić dokument PIR (Property Irregularity Report).

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam finansową zapomogę na zakup niezbędnych rzeczy, np. ubrań, bielizny czy środków kosmetycznych. W niektórych przypadkach linie informują, do jakiej kwoty można zrobić zakupy, za które zostaną nam oddane pieniądze po przedstawieniu rachunków. Kwota, którą otrzymamy, zależna jest od przewoźnika i wynosi ok. 100 euro.

Jeśli nasz bagaż zostanie zgubiony, nie powinieneś się zbytnio martwić. Nie odnajduje się tylko 2 proc. "bagażowych zgub". Większość trafia do właścicieli w ciągu 24 godzin.

Gdy jednak znajdziemy się w tym gronie pechowców, konieczne będzie złożenie wniosku o odszkodowanie. Wynosi ono maksymalnie 1,2 tys. euro. Na złożenie reklamacji, a przez to odzyskanie pieniędzy, mamy 21 dni.

4. Cena wakacji nie do zmiany

Warto również wiedzieć, że biuro podróży nie może bezpodstawnie i dowolnie podnieść ceny wyjazdu i kazać dopłacić nam konkretnej kwoty pod rygorem odwołania naszych wakacji.

Może to zrobić na najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej i tylko w konkretnych przypadkach: wzrostu kosztów transportu; wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe oraz wzrostu kursów walut.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy biuro podróży słusznie domaga się dopłaty przy dokonywaniu przelewu, wpiszmy "z zastrzeżeniem zwrotu". Gdy okaże się, że mieliśmy rację, po powrocie możemy domagać się oddania pieniędzy.

Gdy jednak nie możemy lub nie chcemy dopłacić różnicy, możemy zrezygnować z wyjazdu, a biuro podróży musi zwrócić nam całą wpłaconą kwotę.

5. Gdy hotel z katalogu okazał się fikcją

A co, jeśli hotel, w którym wykupiliśmy wczasy, wygląda pięknie tylko w katalogu biura podróży?

Reklamacji podlega każdy element wchodzący w skład pakietu usług świadczonych przez biuro podróży. Jeśli w ofercie hotelu napisane było, że otrzymamy pokój z widokiem na morze, do plaży jest 50 metrów, a było 500, na jego terenie możemy korzystać ze zjeżdżalni i sauny, a tych w rzeczywistości nie było, mamy prawo walczyć o zwrot pieniędzy. Wysokość kwoty zwyczajowo jest wyliczane na podstawie tzw. tabeli frankfurckiej.

ZOBACZ, CO MOŻEMY REKLAMOWAĆ NA PODSTAWIE TABELI FRANKFURCKIEJ

Jeśli odstępstwa od oferty przedstawianej w katalogu a rzeczywistości zastanej na miejscu są znaczne, możemy otrzymać - jak wynika z ustawy o usługach turystycznych - dwukrotność kwoty, jaką zapłaciliśmy za wakacje.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy organizator skraca nam wyjazd. Musi nam wtedy wypłacić równowartość straconych z tego powodu świadczeń. Przykładowo: gdy siedmiodniowy wyjazd zostaje skrócony o jeden dzień (czy to jest opóźniony na początku, czy na końcu), organizator powinien nam zwrócić 1/7 sumy, którą zapłaciliśmy.

Do 30 dni po powrocie do kraju - albo jeszcze w trakcie trwania wakacji - powinniśmy w biurze podróży złożyć reklamację i ubiegać się o zwrot części kosztów. Biuro podróży ma miesiąc na jej rozpatrzenie. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi, zgodnie z prawem uznaje się, że została przyjęta.

Warto jednak w czasie pobytu zgłosić swoje uwagi i otrzymać potwierdzenie na piśmie o ich przyjęciu. Podobnie, jak warto udokumentować wszystkie nieprawidłowości, takie jak np. karaluchy w pokoju czy niedziałający basen. Wszystko to po powrocie do kraju posłuży jako dowody działające na naszą korzyść.

6. Overbooking, czyli gdy w hotelu zabrakło dla nas miejsca

Kolejną niespodzianką, która może na nas czekać, to tzw. overbooking, czyli nadrezerwacja - sytuacja, gdy hotel przyjął więcej rezerwacji niż ma pokoi.

Jeśli rezerwacji dokonywaliśmy osobiści, hotel, w którym zabrakło dla nas miejsca, ma obowiązek znalezienie innego o podobnym standardzie. Możemy też całkowicie zrezygnować z jego usług i żądać zwrotu pieniędzy, jeśli takie wcześniej zapłaciliśmy.

Natomiast, gdy wykupiliśmy wyjazd za pośrednictwem biura podróży, o ewentualnych zmianach powinno poinformować nas jeszcze przed wyjazdem. To na nim spoczywa odpowiedzialność zaproponowania nam innego hotelu. Jeśli żaden z zaproponowanych hoteli nie będzie nam odpowiadał, mamy prawo żądać zwrotu pieniędzy.

Może się jednak zdarzyć, że o braku miejsca w hotelu dowiemy się dopiero po przylocie. Hotel, w którym zostaniemy zakwaterowani, musi wtedy być takim samym lub wyższym standardzie. I nie chodzi tu tylko o liczbę gwiazdek, ale także udogodnienia, za które płaciliśmy - np. odległość do morza, aquapark, sauna czy wielki basen. Przy odrobinie szczęścia możemy więc trafić zamiast do trzygwiazdkowego hotelu do pięciogwiazdkowego apartamentu.

Mając pecha możemy jednak zostać przeniesieni do hotelu, mimo że o takiej samej liczbie gwiazdek, to o zdecydowanie niższym standardzie. Gdyby tak się stało, możemy - a nawet musimy - składać reklamację. W końcu, gdy kupujemy spodnie, nie chcemy dostać sukienki.

7. Na koniec: odszkodowanie za nieudane wakacje

Poza zwrotem pieniędzy za opłacone wakacje możemy także walczyć o zadośćuczynienie za stracone wakacje.

W związku z tym, że biura podróży niechętne są wypłacaniu tego rodzaju zadośćuczynień, walka ta nie jest łatwa, ale jest do wygrania. W polskim prawie nie ma konkretnego zapisu o odpowiedzialności za stracony urlop, jednak wynika ona z zapisów ustawy o usługach turystycznych. Tak w 2010 roku stwierdził Sąd Najwyższy.

Sprawa najczęściej kończy się więc sądzie. Jeśli uważamy, że wyjazd tak dalece odbiegał od tego, co zapisano w umowie (poziom usług, inne miejsce zakwaterowania), powinniśmy założyć w sądzie (w miejscowości, gdzie zarejestrowana jest działalność organizatora) sprawę o "szkodę niemajątkową", w tym wypadku za utratę przyjemności z wykupionych wakacji, czyli zmarnowanie urlopu.

Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie
Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanieTVN24 BiS

Autor: Natalia Szewczak /zp/mn / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP