Jak nie dać się oszukać na wakacjach? Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem


Miały być wymarzone, oczekiwane od miesięcy, kosztujące niemało wakacje. Brutalna rzeczywistość szybko sprowadza nas jednak na ziemię, bo okazuje się, że lot jest opóźniony, nie ma dla nas miejsca w zarezerwowanym hotelu, a w nowym po pokoju hasają karaluchy. Na koniec biuro podróży skraca nam wakacje. Co zrobić, gdy spotkają nas nieoczekiwane nieprzyjemności i jakie mamy prawa? Sprawdź w naszym poradniku.

1 . Odszkodowanie za opóźniony lot

Samolot, którym mieliśmy dotrzeć na wyczekiwane od miesięcy wakacje, ma opóźnienie. Mamy wtedy prawo domagać się odszkodowania w wysokości od 200 do nawet 600 euro w zależności od długości trasy. Gwarantuje nam je unijna dyrektywa z 2004 roku.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot: - 250 euro dla wszystkich lotów poniżej 1,5 tys. km; - 400 euro dla lotów powyżej 1,5 tys. km w ramach UE oraz lotów długości 1,5 tys. km - 3 tys. km poza UE; - 600 euro dla pozostałych lotów.

Poza pieniędzmi w czasie oczekiwania na opóźniony lot przysługuje nam również wyżywienie i napoje. O czym nie wszyscy wiedzą, przewoźnik musi nam też wtedy zapewnić możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych, e-maili bądź faksów. Z kolei jeśli na opóźniony lot mamy czekać w nocy, przewoźnik powinien zapewnić nam zakwaterowanie w hotelu.

Odszkodowanie przysługuje nam, gdy opóźnienie trwa: - więcej niż 2 godz. w przypadku lotów do 1,5 tys. km; - 3 godz. dla lotów powyżej 1,5 tys. km w UE oraz od 1,5 do 3 tys. poza UE; - 4 godz. dla lotów powyżej 3,5 tys. km poza UE.

Wyjątkami, gdy odszkodowanie nam się nie należy, są sytuacje wynikające z przyczyn niezależnych od przewoźnika, m.in. złych warunków pogodowych czy strajku. Nagła usterka techniczna samolotu - na którą powołują się często przewoźnicy - nie zwalnia ich z wypłaty odszkodowania.

Wniosek o odszkodowanie musimy złożyć w ciągu 30 dni od dnia, gdy miał nastąpić wylot. W ciągu takiego samego czasu powinniśmy otrzymać odpowiedź od przewoźnika. Jeśli tak się nie stanie, bądź otrzymamy odmowę, możemy złożyć skargę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

"Biznes dla Ludzi" cz.3
"Biznes dla Ludzi" cz.3TVN24 Biznes i Świat

2. Czy biuro podróży może nagle zmienić godziny lotu?

Wbrew temu, co nieraz twierdzą biura podróży, w przypadku, gdy wykupiliśmy u nich wakacje i lot odbywamy za ich pośrednictwem, skargę na opóźniony lot możemy składać także do nich, a niekoniecznie do linii lotniczych. To z biurem podróży, a nie z liniami lotniczymi podpisywaliśmy bowiem bezpośrednio umowę.

A co jeśli biuro podróży zmieni godziny naszego wylotu? Przykładowo nasz lot miał odbyć się o 6 rano. Kilka godzin wcześniej okazało się jednak, że wylecimy dopiero o 20.

Biura podróży w takiej sytuacji zazwyczaj nie poczuwają się do winy. Tłumaczą często, że to linie lotnicze z przyczyn operacyjnych musiały zmienić godziny wylotu. W umowach zastrzegają, że pierwszy i ostatni dzień przewidziany jest na transport, a godziny lotów mogą się zmienić.

Tyle, że według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki zapis może być tzw. klauzulą abuzywną, czyli niedozwoloną - naruszającą prawa konsumenta. Nawet jeśli podpiszemy umowę, w której taki zapis się znajduje, może nie być dla nas wiążący.

3. Linie zgubiły twój bagaż - dostaniesz odszkodowanie

Lot się w końcu odbył, szczęśliwie wylądowaliśmy na miejscu, ale na lotnisku okazuje się jednak, że naszego bagażu nie ma. Zgubiły go linie lotnicze.

To niestety zdarza się bardzo często, najczęściej w przypadkach lotów z przesiadkami, na które nie było wiele czasu. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, mamy również prawo ubiegać się o odszkodowanie. Najpierw musimy szkodę zgłosić liniom lotniczym, z którą podróżowaliśmy - to na niej spoczywa całkowita odpowiedzialność za bagaż - i koniecznie wypełnić dokument PIR (Property Irregularity Report).

Przewoźnik ma obowiązek zapewnić nam finansową zapomogę na zakup niezbędnych rzeczy, np. ubrań, bielizny czy środków kosmetycznych. W niektórych przypadkach linie informują, do jakiej kwoty można zrobić zakupy, za które zostaną nam oddane pieniądze po przedstawieniu rachunków. Kwota, którą otrzymamy, zależna jest od przewoźnika i wynosi ok. 100 euro.

Jeśli nasz bagaż zostanie zgubiony, nie powinieneś się zbytnio martwić. Nie odnajduje się tylko 2 proc. "bagażowych zgub". Większość trafia do właścicieli w ciągu 24 godzin.

Gdy jednak znajdziemy się w tym gronie pechowców, konieczne będzie złożenie wniosku o odszkodowanie. Wynosi ono maksymalnie 1,2 tys. euro. Na złożenie reklamacji, a przez to odzyskanie pieniędzy, mamy 21 dni.

4. Cena wakacji nie do zmiany

Warto również wiedzieć, że biuro podróży nie może bezpodstawnie i dowolnie podnieść ceny wyjazdu i kazać dopłacić nam konkretnej kwoty pod rygorem odwołania naszych wakacji.

Może to zrobić na najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej i tylko w konkretnych przypadkach: wzrostu kosztów transportu; wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe oraz wzrostu kursów walut.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy biuro podróży słusznie domaga się dopłaty przy dokonywaniu przelewu, wpiszmy "z zastrzeżeniem zwrotu". Gdy okaże się, że mieliśmy rację, po powrocie możemy domagać się oddania pieniędzy.

Gdy jednak nie możemy lub nie chcemy dopłacić różnicy, możemy zrezygnować z wyjazdu, a biuro podróży musi zwrócić nam całą wpłaconą kwotę.

5. Gdy hotel z katalogu okazał się fikcją

A co, jeśli hotel, w którym wykupiliśmy wczasy, wygląda pięknie tylko w katalogu biura podróży?

Reklamacji podlega każdy element wchodzący w skład pakietu usług świadczonych przez biuro podróży. Jeśli w ofercie hotelu napisane było, że otrzymamy pokój z widokiem na morze, do plaży jest 50 metrów, a było 500, na jego terenie możemy korzystać ze zjeżdżalni i sauny, a tych w rzeczywistości nie było, mamy prawo walczyć o zwrot pieniędzy. Wysokość kwoty zwyczajowo jest wyliczane na podstawie tzw. tabeli frankfurckiej.

ZOBACZ, CO MOŻEMY REKLAMOWAĆ NA PODSTAWIE TABELI FRANKFURCKIEJ

Jeśli odstępstwa od oferty przedstawianej w katalogu a rzeczywistości zastanej na miejscu są znaczne, możemy otrzymać - jak wynika z ustawy o usługach turystycznych - dwukrotność kwoty, jaką zapłaciliśmy za wakacje.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy organizator skraca nam wyjazd. Musi nam wtedy wypłacić równowartość straconych z tego powodu świadczeń. Przykładowo: gdy siedmiodniowy wyjazd zostaje skrócony o jeden dzień (czy to jest opóźniony na początku, czy na końcu), organizator powinien nam zwrócić 1/7 sumy, którą zapłaciliśmy.

Do 30 dni po powrocie do kraju - albo jeszcze w trakcie trwania wakacji - powinniśmy w biurze podróży złożyć reklamację i ubiegać się o zwrot części kosztów. Biuro podróży ma miesiąc na jej rozpatrzenie. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi, zgodnie z prawem uznaje się, że została przyjęta.

Warto jednak w czasie pobytu zgłosić swoje uwagi i otrzymać potwierdzenie na piśmie o ich przyjęciu. Podobnie, jak warto udokumentować wszystkie nieprawidłowości, takie jak np. karaluchy w pokoju czy niedziałający basen. Wszystko to po powrocie do kraju posłuży jako dowody działające na naszą korzyść.

6. Overbooking, czyli gdy w hotelu zabrakło dla nas miejsca

Kolejną niespodzianką, która może na nas czekać, to tzw. overbooking, czyli nadrezerwacja - sytuacja, gdy hotel przyjął więcej rezerwacji niż ma pokoi.

Jeśli rezerwacji dokonywaliśmy osobiści, hotel, w którym zabrakło dla nas miejsca, ma obowiązek znalezienie innego o podobnym standardzie. Możemy też całkowicie zrezygnować z jego usług i żądać zwrotu pieniędzy, jeśli takie wcześniej zapłaciliśmy.

Natomiast, gdy wykupiliśmy wyjazd za pośrednictwem biura podróży, o ewentualnych zmianach powinno poinformować nas jeszcze przed wyjazdem. To na nim spoczywa odpowiedzialność zaproponowania nam innego hotelu. Jeśli żaden z zaproponowanych hoteli nie będzie nam odpowiadał, mamy prawo żądać zwrotu pieniędzy.

Może się jednak zdarzyć, że o braku miejsca w hotelu dowiemy się dopiero po przylocie. Hotel, w którym zostaniemy zakwaterowani, musi wtedy być takim samym lub wyższym standardzie. I nie chodzi tu tylko o liczbę gwiazdek, ale także udogodnienia, za które płaciliśmy - np. odległość do morza, aquapark, sauna czy wielki basen. Przy odrobinie szczęścia możemy więc trafić zamiast do trzygwiazdkowego hotelu do pięciogwiazdkowego apartamentu.

Mając pecha możemy jednak zostać przeniesieni do hotelu, mimo że o takiej samej liczbie gwiazdek, to o zdecydowanie niższym standardzie. Gdyby tak się stało, możemy - a nawet musimy - składać reklamację. W końcu, gdy kupujemy spodnie, nie chcemy dostać sukienki.

7. Na koniec: odszkodowanie za nieudane wakacje

Poza zwrotem pieniędzy za opłacone wakacje możemy także walczyć o zadośćuczynienie za stracone wakacje.

W związku z tym, że biura podróży niechętne są wypłacaniu tego rodzaju zadośćuczynień, walka ta nie jest łatwa, ale jest do wygrania. W polskim prawie nie ma konkretnego zapisu o odpowiedzialności za stracony urlop, jednak wynika ona z zapisów ustawy o usługach turystycznych. Tak w 2010 roku stwierdził Sąd Najwyższy.

Sprawa najczęściej kończy się więc sądzie. Jeśli uważamy, że wyjazd tak dalece odbiegał od tego, co zapisano w umowie (poziom usług, inne miejsce zakwaterowania), powinniśmy założyć w sądzie (w miejscowości, gdzie zarejestrowana jest działalność organizatora) sprawę o "szkodę niemajątkową", w tym wypadku za utratę przyjemności z wykupionych wakacji, czyli zmarnowanie urlopu.

Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie
Biuro podróży zmarnowało twój urlop? Blajer wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanieTVN24 BiS

Autor: Natalia Szewczak /zp/mn / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP