Internetowa epidemia

Najnowsze

W internecie grasuje ponad milion typów niebezpiecznych programów

Internet jeszcze nigdy nie był tak niebezpieczny. W sieci grasuje już ponad milion typów wirusów i innych szkodliwych programów, a ich liczba ciągle rośnie. Co więcej - rośnie coraz szybciej - donosi "Rzeczpospolita."

Tylko w ubiegłym roku powstało ponad 700 tys. zupełnie nowych groźnych dla użytkowników programów – wynika z raportu firmy Symantec, zajmującej się ochroną komputerów. Wszystkich znanych wirusów, robaków czy koni trojańskich grasujących w Internecie jest ponad 1,1 mln typów. Według ekspertów firmy, tak gwałtowny wzrost wynika z faktu, że do ich tworzenia wzięli się profesjonaliści pracujący dla zorganizowanych grup przestępczych.

Tysiące nowych zagrożeń dziennie

Skala występowania złośliwego oprogramowania jeszcze nigdy nie była tak wysoka ostrzega firma F-Secure

Bez ochrony ani rusz

Oznacza to konieczność utrzymywania zabezpieczeń niezależnie od sposobu korzystania z internetu. Według raportu, aż siedem na dziesięć ataków związanych było z próbą kradzieży informacji o użytkownikach, najczęściej pomocą tzw. phishingu, czyli podszywania się np. pod bank. – Również w Polsce ten rodzaj ataku występuje coraz częściej – powiedział „Rz” Mirosław Maj, kierownik CERT Polska – zespołu walczącego zagrożeniami pojawiającymi się w sieci. – Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z serią ataków na serwisy internetowe banków. Wykradzione dane trafiają do przestępców. Za dostęp do jednego konta bankowego płacą 10 dolarów, a za dane karty kredytowej – 40 centów.

Źródło: Rzeczpospolita