Francja: Strajk kolejarzy traci na sile

Sytuacja we francuskiej komunikacji kolejowej poprawia się. Po ośmiu dniach strajku, "wyjście z kryzysu zdaje się rysować" - podaje agencja France Presse.

Po wczorajszym podjęciu negocjacji rządu ze związkami zawodowymi i przedstawicielami firm transportowych ruch był nadal zakłócony, ale daje się zauważyć poprawę. Zwiększono ruch pociągów TGV - dziś jeździły już dwa na trzy - oraz pociągów regionalnych w obrębie Paryża. Dyrekcja sieci transportu rejonu paryskiego RATP poinformowała również o wyraźnej poprawie ruchu w czwartek jeździła 1/2 - 1/3 pociągów metra. Komunikacja na liniach podmiejskich była jednak zakłócona nie mniej niż w dniach poprzednich.

Pierwsza tura trójstronnych negocjacji w sprawie reformy specjalnych systemów emerytalnych zakończyła się raczej pozytywnie. Niemniej, sekretarz generalny związku CGT-RATP Gerard Leboeuf miał pewne uwagi. - Utrzymywaliśmy nasz sprzeciw co do zasady reformy - powiedział. Zaznaczył, że kolejna runda negocjacji odbędzie się 26 listopada, a zakończą się one w połowie grudnia.

Reforma dotyczy pół miliona pracowników firm kontrolowanych przez państwo oraz 1,1 mln emerytów już korzystających z wcześniejszej emerytury. Ma ona na celu zniesienie tych przywilejów. Obecnie część z uprawnionych może udać się na emeryturę już w wieku 50 lat, a większość - 55 lat.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Zobacz także: