Chiny największym eksporterem świata

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Chiński eksport wyniósł w I półroczu ponad 0,5 biliona dolarów

Chiny są już największym eksporterem na świecie. W pierwszym półroczu 2009 roku Państwo Środka pokonało pod tym względem dotychczasowego lidera - Niemcy - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Handlu.

W pierwszych sześciu miesiącach roku Chińczycy sprzedali za granicę towary o wartości 521,7 miliarda dolarów. Eksport Niemiec był mniejszy o 100 milionów dolarów. Chińskie media podkreślają jednak, że władze w Pekinie nie powinny zbyt entuzjastycznie reagować na sukces, a raczej dalej pracować nad poprawą jakości eksportowanych towarów.

W przyszłym roku przegonią Japonie?

Chińscy eksperci szacują, że jeszcze w tym roku Państwo Środka prześcignie Japonię pod względem wielkości PKB i stanie się drugą potęgą gospodarczą świata i zastanawiają się w jakim tempie może rozwijać się gospodarka w przyszłym roku.

Doradcy ekonomiczni rządu w Pekinie uważają, że tamtejsza gospodarka na początku przyszłego roku może się rozwijać w tempie przekraczającym 10 procent rok do roku. Tłumaczą, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał, bo Pekin wciąż prowadzi luźną politykę monetarną.

Eksperci są też zdania, że w III kwartale chińska produkcja przemysłowa urośnie rok do roku o 11,5 procent. Według Pekinu, gospodarka Państwa Środka jako pierwsza na świecie odbiła już od dna.

W całym bieżącym roku wzrost PKB Chin ma - według rządu - sięgnąć 8 procent. W II kwartale wzrost gospodarczy w Państwie Środka sięgnął 7,9 procent rok do roku po 6 procentach na plusie w trzech pierwszych miesiącach roku. Rozwój jest wspomagany przez wart prawie 600 miliardów dolarów rządowy pakiet ożywiający gospodarkę.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24