Auta jadą na wojnę cenową

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgFiat i Skoda to pierwsi sprzedawcy, którzy zdecydowali się na obniżki cen aut z rocznika 2011

Koniec odliczania VAT za auta z kratką może oznaczać początek wojny cenowej producentów aut na polskim rynku. - Sprzedawcy aut będą musieli w tym roku obniżyć ceny - prognozuje w TVN CNBC Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

Do końca grudnia sprzedaż napędzały zmiany w VAT. Skutek? W zeszłym roku sprzedano w Polsce 333,5 tys. aut, o 10 proc. więcej niż w poprzednich latach. Teraz trzeba będzie klientów skusić rabatami.

- Producenci stracili to narzędzie w postaci auta z kratką. Dzisiaj pozostaje tylko czysty marketing i odpowiednia promocja. Stąd jest wielce prawdopodobne, że właśnie polityka cenowa będzie tym głównym czynnikiem zachęcającym do odwiedzenia salonów - mówi Wojciech Drzewiecki w TVN CNBC.

Importerzy już zaczęli wyścig

A importerzy nowych samochodów już rozpoczęli wyścig o klienta. Sprzedawcy stawiają na promocje aut z najnowszego rocznika - pisze "Dzeinnik Gazeta Prawna". Fiat wystawił kilka modeli furgonetek aż z 13-proc. upustem, a Skoda nową Octavię za 39,9 tys. zł – o kilka tysięcy taniej od jej starszej wersji.

Andrzej Halarewicz, szef JATO Dynamics w Polsce, mówi gazecie, że niedługo czeka nas zasyp promocji na dodatkowe wyposażenie samochodu oraz na atrakcyjne finansowanie zakupu. Według niego jaskółką może być oferowany już w salonach Fiata kredyt zero procent z rozłożoną na pięć lat spłatą bez wymaganego wkładu własnego. – Takich promocji w 2011 roku będzie coraz więcej, bo tradycyjna wyprzedaż poprzedniego rocznika będzie w tym roku krótka – mówi.

VAT wymiótł salony

Salonów, w których można otrzymać kilkutysięczne rabaty na samochody z 2010 roku, jest mało. Należą do nich m.in. Kia, Suzuki, Mitsubishi i Citroen. – Trzeba się spieszyć, bo z dnia na dzień oferta się kurczy – przyznaje Jerzy Prządka, dyrektor PR w Citroen Polska.

To efekt zwiększonego popytu przedsiębiorców na nowe samochody w końcówce 2010 roku. W grudniu 2010 sprzedano w naszym kraju blisko 36 tys. aut – o 26,2 proc. więcej niż rok wcześniej – ponieważ firmy chciały zdążyć z zakupem nowego samochodu przed końcem roku. Od 2011 roku rząd zawiesił bowiem prawo do pełnego odpisu VAT dla aut z kratką. Teraz sprzedawcy starają się utrzymać sprzedaż na zeszłorocznym poziomie.

Źródło: TVN CNBC, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org