500 mln zł dla poznańskiego ciepła. Nowi odbiorcy, lepsza jakość powietrza

Najnowsze

tvnwarszawa.pl W Poznaniu wybudowany zostanie nowy blok gazowo-parowy o mocy 46 megawatów mocy cieplnej

500 mln zł zainwestuje Dalkia w Poznaniu w elektrociepłownię i sieć ciepła – poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bogdan Świątek. Dzięki inwestycjom ma się poprawić jakość powietrza w Poznaniu, a do sieci ciepłowniczej przyłączeni zostaną nowi odbiorcy.

W Poznaniu wybudowany zostanie nowy blok gazowo-parowy o mocy 46 megawatów mocy cieplnej (MWt) oraz powstanie ok. 80 km nowej sieci ciepłowniczej, a ok. 40 km zostanie zmodernizowane. Na terenie Poznania powstaną trzy nowe źródła ciepła o mocy 18 MWt każde – te instalacje będą uruchamiane tylko przy silnych mrozach jako uzupełnienie mocy systemu ciepłowniczego miasta.

Większość z 500 mln zł zostanie wydana do 2018 roku na budowę nowego bloku.

Poznański Karolin

Do Dalkii w Poznaniu należy położona na obrzeżach miasta elektrociepłownia (EC) Karolin wytwarzająca 913 MWt energii oraz zlokalizowana w centrum Poznania EC Garbary o mocy 51 MWt, która zostanie zamknięta w 2016 roku.

Jak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej wiceprezes spółki Bogdan Świątek, "Dalkia Poznań pokrywa obecnie 60 procent zapotrzebowania na ciepło w mieście". - W 2022 roku chcemy osiągnąć poziom 65-70 procent - dodał.

Wiceprezes zaznaczył, że udział ten w przyszłości nie wzrośnie powyżej 70 procent, ponieważ sieci ciepłowniczej nie opłaca się budować w miejscach, gdzie dostępny jest gazociąg lub zabudowa mieszkaniowa jest rozproszona.

Ochrona środowiska

Spółka na konferencji prasowej przedstawiła również plany dotyczące ochrony środowiska. - Do 2018 roku chcemy zmniejszyć sześciokrotnie emisję tlenku siarki do atmosfery, trzykrotnie tlenku azotu i pięciokrotnie pyłów. Tak, aby spełniać unijne normy. Po 2018 roku elektrociepłownia rocznie będzie emitowała tylko 50 ton pyłów - przedstawił plany spółki Świątek.

Do 2022 roku miasto wspólnie z Dalkią chce zlikwidować większość palenisk węglowych w trzech dzielnicach Poznania oraz wygasić starsze kotłownie gazowe i olejowe na terenach, gdzie dostępna jest sieć ciepłownicza. Jak przekazują przedstawiciele miasta i Dalkii, zmniejszy to emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o 125 ton rocznie.

Jak powiedział zastępca prezydent Poznania Mirosław Kruszyński, celem miasta jest, aby jak największa liczba budynków była przyłączona do sieci ciepłowniczej.

Mniejsze zapotrzebowanie

Od 2002 roku w Poznaniu zużycie energii cieplnej spadło o 30 procent. Dzieje się tak m.in. dzięki termomodernizacji budynków. Zaoszczędzone moce elektrociepłowni pozwoliły powiększyć liczbę odbiorców o 40 procent.

Dalkia Poznań produkuje ciepło i energię elektryczną w tzw. kogeneracji. Firma ogrzewa 12 mln metrów kwadratowych powierzchni budynków w Poznaniu. Rocznie sprzedaje 6,3 tys. TJ ciepła, a długość sieci dystrybucji wynosi 480 km. 64 procent produkowanego przez Dalkię ciepła trafia do prywatnych mieszkań.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl