Alarm w tym aucie można wyłączyć przez Wi-Fi. Złodzieje zacierają ręce

Moto

mat. prasowe, pentestpartners.comLuka w systemie bezpieczeństwa hybrydowego Mitsubishi Outlander

Błąd w systemie bezpieczeństwa hybrydowego Mitsubishi Outlander pozwala potencjalnym złodziejom samochodowym m.in. na wyłączenie alarmu czy rozładowanie akumulatora za pomocą sieci wi-fi - pisze BBC.

Cała sprawa wyszła na jaw, kiedy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa – Ken Munro, w oczekiwaniu na swoje dzieci pod szkołą, zauważył nietypowy punkt dostępowy wi-fi na liście swojego telefonu. - Kiedy zacząłem się nim bawić, zauważyłem, że jest emitowany przez stojącego nieopodal Outlandera - powiedział reporterowi BBC Ken Muro.

Zainteresowany swoim odkryciem specjalista postanowił wspólnie ze znajomymi z branży zbadać, jak bardzo podatny na ataki jest system wi-fi Mitsubishi. Okazało się, że po włamaniu oprócz wyłączenia alarmu samochodu, można zdalnie sterować szeregiem jego funkcji. Zespół był w stanie m.in. mrugać światłami auta oraz zmienić ustawienia i w ten sposób szybko rozładować akumulator.

Mitsubishi oficjalnie zarekomendowało użytkownikom hybrydowego Outlandera, by do czasu rozwiązania problemu dezaktywowali w swoich samochodach dostęp wi-fi.

Tokijski producent jednocześnie zwrócił się do Munro z zapytaniem o jego odkrycie i wyniki testów. Mają one pomóc w naprawie wadliwego systemu bezpieczeństwa auta.

Łupem hakerów padają nie tylko auta:

Coraz więcej ataków hakerówTVN24 BiS

Autor: Jakub Tomaszewski//km / Źródło: tvn24bis / BBC

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe, pentestpartners.com